Co z tą agresją w grach komputerowych?

Co pewien czas w artykułach internetowych, prasowych, w programach telewizyjnych czy w literaturze przedmiotu pojawia się temat agresji w grach komputerowych, czy agresywnych zachowań wywołanych ich wpływem. Teorii na ten temat jest tyle, ilu badaczy podejmujących próby odpowiedzi na to pytanie. Nie ulega wątpliwości, że przeważają jednak te negatywne opinie na temat gier komputerowych.
Agresja gracza

W serwisie interaktywnie.com pojawił się ostatnio artykuł zatytułowany Agresja gracza, którego autor przytacza badania Davida Gearego, które to badania dowodzą, że gracze komputerowi są bardziej agresywni wobec obcych ludzi.
Badania nad agresją

U gracza, który pokonuje nieznanego przeciwnika podniesieniu ulega poziom testosteronu – hormonu agresji, podczas gdy pokonanie osoby znajomej skutkuje obniżeniem poziomu tego hormonu. Jest to mechanizm identyczny z pojawiającym się w czasie działań wojennych, kiedy agresja powodowana testosteronem zapewnia przewagę. Przeprowadzone badanie oparte zostało na grupie ochotników grających w popularne Unreal Tournament 2004. Czterdziestu jeden badanych graczy płci męskiej podzielone zostało na czternaście trzyosobowych grup. Badani nie znali się wcześniej, mieli jednak sześć godzin na zapoznanie się w trakcie wspólnych ćwiczeń. W celu zwiększenia integracji grupy, prowadzący zaoferowali zwycięzcom nagrodę w wysokości 45 dolarów, podczas gdy pokonanym tylko 15 dolarów. Jak zauważyli nadzorujący poziom testosteronu podnosił się natychmiast po rozpoczęciu walki, a najwyższy jego poziom był u graczy, którzy najbardziej zasłużyli się w trakcie meczu. Przeciwna sytuacja miała miejsce w przypadku gry między członkami tej samej grupy: zwycięzca miał najniższy, pokonani zaś wyższy poziom testosteronu.
www.interaktywnie.com

Dziecko wobec przemocy w grach komputerowych

Jak wynika z przytoczonych badań, gry komputerowe nie są niewinnymi zabawkami, które nie wywołując żadnego wpływu na gracza odkłada się na półkę. Wręcz przeciwnie, ich wpływ nie tylko oddziałuje w dużym stopniu na psychikę, organizm i zachowania gracza, one przede wszystkim mają negatywny wpływ na człowieka.

Jeżeli wobec tego młody człowiek czy dorosły mężczyzna nie są w stanie powstrzymać reakcji spowodowanych wpływem agresywnych gier komputerowych, to nie możemy oczekiwać, że dziecko poradzi sobie z taką ilością wrażeń. To od nas dorosłych zależy czy zaryzykujemy zakup takiej gry i będziemy mieć nadzieje, że „mojego dziecka to nie dotyczy”, czy staniemy się w końcu odpowiedzialni za przyszłość dzieci, które tyle czasu poświęcają tej wątpliwej rozrywce, jaką są gry komputerowe.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+