Opowiem Ci bajkę

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za siedmioma rzekami? Nieważne od czego zaczniemy czytanie lub opowiadanie bajki. Dla dzieci, nawet tych najmłodszych, ważne jest aby codziennie przynajmniej przez 15 minut przystanąć w miejscu, odłożyć na bok złe emocje i obowiązki i przenieść się razem w świat baśni. A tam? wróżki, zamki, czarodzieje i skrzaty. Wybór bajek i baśni w księgarniach w całym kraju jest naprawdę ogromny.

Dokonując wyboru nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie pięknym wydaniem, czy kolorowymi ilustracjami. Trudno w to uwierzyć, ale zdarzyło mi się ostatnio mieć w ręku książkę, w której opisane zostało ze szczegółami jak złe siostry Kopciuszka, aby włożyć na nogę malutki pantofelek obcinały sobie pięty i palce. Pomyślałam, że? robi się nieciekawie, ale kiedy czytałam dalej jak ptaszek na ramieniu księcia śpiewa, że to nie jest właścicielka pantofelka, ponieważ z błyszczącego bucika wycieka krew to zaczęłam się zastanawiać, czy na pewno mam przed sobą książkę dla dzieci. Drodzy rodzice, zanim kupicie w sklepie książkę dla swoich pociech, zobaczcie, czy prócz kolorowego wydania ma ona cokolwiek do zaoferowania Waszym dzieciom.
Chciałabym dzisiaj także zwrócić Waszą uwagę na inny rodzaj bajek, a mianowicie bajki relaksacyjno ? terapeutyczne. Coraz częściej na rynku można znaleźć pozycje związane właśnie z terapeutyczną rolą baśni i bajek w życiu dzieci.

Czym są bajki relaksacyjne?
Bajki relaksacyjne to specjalnie ułożone opowiadania, które zawierają zarówno baśniową akcję jak i głównego bohatera, są tam także magiczne, bajeczne przedmioty. Czas trwania takiej bajki określa się na trzy do siedmiu minut. Według założeń, bajka taka powinna spełniać trzy podstawowe cele:
1. powinna wprowadzać w stan odprężenia, uspokoić
2. powinna uwolnić dziecko od złych emocji,
3. powinna dostarczyć wzorce pozytywnych zachowań i rozwiązań dla trudnych sytuacji.

Dla kogo bajka terapeutyczna?
Błędnie przyjęto, że bajki te przeznaczone są wyłącznie dla dzieci wrażliwych, z zaburzeniami nerwicowymi, z zaburzeniami zachowania i silnie reagujących na trudne sytuacje. W rzeczywistości bajki tego typu można wpleść w całokształt oddziaływań wychowawczych na każde dziecko. Opowiadanie bajki można wykorzystać, by nauczyć czegoś dziecko, uspokoić je, przygotować do snu i miło spędzić z nim czas. Najważniejszym zadaniem ze strony osoby opowiadającej jest znalezienie problemu wokół którego będzie następnie budowana akcja bajki, na którą zawsze składa się z rozpoczęcie i zawiązanie akcji, rozwinięcie i zakończenie z elementami relaksacyjnymi.

Dlaczego bajka relaksacyjna?
Bajki o charakterze terapeutycznym wykorzystywane są w pracy zarówno z małymi dziećmi, jak i z dziećmi starszymi. Wbrew jej nazwie nie są to tylko bajki przeznaczone do terapii dzieci cierpiących na różnego typu zaburzenia. Układając taką bajkę możemy pomóc dziecku oswoić jego lęki, pokazać, jak sobie z nimi radzić, możemy uświadomić, że poprzez niektóre zachowania krzywdzimy innych, podpowiadamy jak powinno zachować się w trudnych dla niego sytuacjach. Akcja w bajce nie dotyczy bezpośrednio dziecka, trudnych przygód doświadcza główny bohater (może min być jakieś inne dziecko, księżniczka, albo inna wymyślona postać). Dzięki takiej budowie dziecko nie czuje się krytykowane czy wyśmiewane. Nasza pociecha powinna wiedzieć, że jesteśmy blisko niezależnie od jego problemów, że z każdej sytuacji jest wyjście, że jest akceptowane, że zawsze jest ktoś blisko niego (nie chodzi tu wyłącznie o bliskość fizyczną, ale także psychiczną). Tylko wówczas bajka terapeutyczna spełni swoją funkcję jeżeli będziemy akceptować dziecko wraz z jego problemami.

Najważniejsze reguły opowiadania bajki:
1. Odpowiedni dobór bohatera, z którym dziecku łatwo się będzie identyfikować.
2. Akcja bajki powinna być ciekawa z elementami zarówno akcji jak i relaksu.
3. Powinno się wykluczyć elementy wojny, śmierci i zabijania.
4. Fabuła bajki powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb dziecka.
5. Sprawmy, aby atmosfera miała charakter zabawy a nie obowiązku czy przymusu.
6. Efekty można osiągnąć jedynie poprzez konsekwentne zachowanie, nie zniechęcaj się, jeżeli nie od razu widać efekty.

Coś na koniec
Na temat bajek terapeutycznych dużo już napisano, zachęcam do zapoznania się bliżej z tym tematem bo naprawdę warto. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do poznania czegoś nowego, skorzystacie na tym nie tylko Wy, ale przede wszystkim Wasze dzieci.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+