Karmienie

Od ukończenia pierwszego roku życia zdecydowanie rosną potrzeby dziecka. Zgodnie z zalecaniami pediatrów powyżej 12. miesiąca życia dziecko powinno otrzymywać około 500 ml mleka dziennie. Obok starannie dobranego do potrzeb dziecka mleka modyfikowanego, dieta maluszka powinna być bogata również w pokarmy stałe. Po dwunastym miesiącu życia dieta dziecka coraz bardziej zaczyna przypominać dietę dorosłej osoby, oczywiście diety lekkostrawnej i zgodnej z zasadami zdrowego odżywiania.
Najważniejsza w diecie dziecka jest różnorodność. Urozmaicony jadłospis to najlepsza gwarancja dostarczenia młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Rodzice małych dzieci mają tendencję do przekarmiania swoich pociech, co może prowadzić do otyłości dziecka. Dlatego warto pilnować właściwych proporcji i obserwować przyrost wagi Malucha.
Bardzo ważnym składnikiem diety jest w dalszym ciąglu mleko – dziecko powinno wypijać dziennie około 500 ml mleka, np. w postaci kaszek gotowanych na mleku, budyniów z niewielkim dodatkiem cukru itp.
Najzdrowszą metodą przygotowania mięsa dla małego smakosza jest jego gotowanie i duszenie. Należy unikać podawania mięs smażonych i z grilla: są zbyt ciężkostrawne dla żołądka dziecka. Z podobnych powodów nie podajemy dziecku świeżych wzdymających warzyw np. surówek z kapusty. Warzywa podajemy ugotowane lub zblanszowane. Istotną pozycję w jadłospisie dziecka powinny zajmować wszelkiego rodzaju kasze – dostarczają one nie tylko potrzebnych węglowodanów, ale również witamin i minerałów. Starajmy się nie podawać dzieciom słodyczy: im później dziecko je odkryje tym lepiej dla jego zębów i ogólnego samopoczucia. Dieta małego dziecka wyklucza potrawy i produkty wysokoprzetworzone z dodatkiem barwników, aromatów i konserwantów np. chipsy czy batony.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+