Martha Stewart – kobieta, która żadnej pracy się nie boi

Martha Stewart to wzór dla każdej współczesnej pani domu, nowoczesnej kobiety biznesu i uosobienie amerykańskiego snu. Mało kto wie, że ulubienica publiczności telewizyjnej w Stanach Zjednoczonych ma polskie korzenie. Jej rodzice to Marta Ruszkowska i Edward Kostyra, dzieci polskich emigrantów, którzy wyemigrowali z Polski na początku XX wieku i na stałe osiedlili się w Ameryce – tam 3 sierpnia 1941 roku na świat przyszła Martha Helena Kostyra. Jak od niepozornej właścicielki małej firmy cateringowej stała się symbolem dla wielu współczesnych kobiet na całym świecie i jak doszła do olbrzymiej fortuny? Zapraszamy do lektury.

Powiedzieć o niej aktywna seniorka to zdecydowanie mało. Martha Stewart od dawna zachwyca telewidzów na całym świecie swoimi oryginalnymi i niepowtarzalnymi pomysłami na zdrową i smaczną kuchnię, prowadzenie domu oraz poprawę stylu życia. Wszystko co dotyczy nas w domu lub poza nim możemy poprawić, tak by żyło nam się lepiej i wygodniej. Martha Stewart to człowiek orkiestra jeśli chodzi o sposób na lepsze życie, to również prekursorka i uosobienie pojęcia American lifestyle.

Martha Stewart jak miała roczek

Po studiach na prestiżowej uczelni Bernard College w Nowym Jorku, gdzie spotkała swojego męża, Martha rozpoczęła karierę modelki, urodziła również córkę Alexis Stewart. W 1982 roku wydała swoją pierwszą książkę pt. „Entertaining” (Przyjęcia). Książka okazała się wielkim sukcesem i szybko zyskała status bestsellerowej, Martha zaś stała się autorytetem jeśli chodzi o prowadzenie domu, wyprawianie przyjęć oraz gotowanie.

W swojej karierze zajmowała się niemal wszystkim, była żoną, matką, prowadziła firmę cateringową, była modelką, a w wolnym czasie gotowała i pisała książki. Uznawana jest za kreatorkę pojęcia „Zrób to sam”, a wszelkiego typu robótki ręczne właśnie dzięki niej na stałe zagościły w wielu współczesnych domach w Stanach Zjednoczonych.

Czasy modelingu

W jej życiu nie obyło się jednak bez trudnych momentów i… zgrzytów. W 2004 roku została skazana na karę więzienia za malwersacje finansowe i wykorzystanie informacji poufnych w handlu papierami wartościowymi. Po odsiedzeniu 5 miesięcy w więzieniu dla kobiet i 5 kolejnych w areszcie domowym Martha Stewart w 2005 roku kupiła od znanej wokalistki Courtney Love prawa do twórczości jej zmarłego męża Curta Cobaina za sumę bagatela 70 milionów dolarów!

Martha Stewart w chwili obecnej jest właścicielką dużej firmy medialnej Martha Stewart Living Omnimedia, Inc notowanej na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Do jej imperium należą sygnowane jej imieniem i nazwiskiem takie marki jak: The Martha Stewart Show, Everyday Food TV, Mad Hungry, Martha Stewart on Demand, Martha Stewart Living Radio, Martha Stewart Living, Everyday Food, Martha Stewart Rugs, Martha Stewart Stationery with Crane & Co., Martha Stewart Pets at PetSmart i wiele innych.

Martha to również wielka miłośniczka zwierząt, które są częstymi gośćmi w jej programach The Martha Stewart Show, emitowanych również w Polsce na kanale Kuchnia TV. Prywatnie pani Martha posiada psy, koty, kury a nawet kanarki, którymi chwali się w specjalnie przygotowanej galerii na swojej stronie internetowej http://www.marthastewart.com/275191/marthas-pets/@center/307038/pet-photos#196438

A co u największej idolki współczesnych pań domu słychać prywatnie? Rąbka tajemnicy odsłonili producenci jej programów, zdradzając kilka szczegółów. Poza karierą zawodową, Martha Stewart uwielbia spędzać czas w swoim domu i opiekować się zwierzętami, słuchać muzyki – jej ulubionym wykonawcą jest Eminem. Często cierpi na bezsenność, dlatego do późna ogląda telewizję. Jej ulubiony zapach to… brak zapachu tudzież zapach naturalny. Martha uwielbia karteczki samoprzylepne, w całym domu przylepia na nich informacje przeznaczone zarówno dla innych domowników, jak i dla samej siebie. Martha kocha proste potrawy i podjadanie wprost z lodówki. Wśród znajomych i bliskich jest znana z tego, że stojąc przed otwartą lodówką nie pogardzi ogórkami konserwowymi prosto ze słoika i wątrobianką (pasztetową), a wszystko to popije maślanką prosto z kartonu. Do jej ulubionych potraw należą również hot-dogi, nie przepada zaś za bananami.

Nastroje społeczne Polaków w 2011 roku
20 marca 2012 Różności, Styl życia

Czy jesteśmy z siebie zadowoleni? Czy czujemy się szczęśliwi? Czy jesteśmy dumni z własnych osiągnięć? Te i wiele innych pytań zadano ankietowanym podczas badania, przeprowadzonego przez CBOS w 2011 roku. Jak się okazuje miniony rok, mimo ogólnoświatowego kryzysu i związanych z tym negatywnych nastrojów nie należał wcale do najgorszych, zdecydowana większość badanych stwierdziła bowiem, że często lub bardzo często odczuwała zadowolenie, że powiodło im się w życiu – 57 proc., pewność, że wszystko dobrze się układa miało 55 proc. respondentów natomiast dumnych ze swoich osiągnięć było 52 proc. badanych.

Fakt, że w znacznej mierze jesteśmy narodem szczęśliwym nie oznacza, że całkowicie odpornym na negatywne doniesienia ze świata. Według badań, w 2011 roku co trzeci badany często lub bardzo często bywał zniechęcony i znużony (32 proc.). Wiele osób odczuwało bezradność (27proc.) , wściekłość (25 proc.) oraz miało poczucie lekceważenia przez władzę (27 proc.). Zdecydowanie mniej liczna grupa badanych zadeklarowała, że często odczuwała stany depresyjne, była nieszczęśliwa (18 proc.), a jedynie bardzo nieliczni przyznali się do myśli samobójczych (2 proc.). Gdzie należy szukać przyczyn tak zróżnicowanych nastrojów społecznych?

Źródło: CBOS

Elementem, który ma największy wpływ na poziom naszego szczęścia są uwarunkowania społeczno-ekonomiczne. Osoby w lepszej sytuacji materialnej, oceniające lepiej sytuację swoich gospodarstw domowych zdecydowanie częściej były dumne ze swoich osiągnięć, zadowolone z życia i pełne optymizmu. Jak się okazuje lepsze samopoczucie towarzyszyło głównie respondentom do 35 roku życia, osobom ze średnim lub wyższym wykształceniem oraz mieszkańcom największych, ponad półmilionowych miast.

Z badań wynika ponadto, że to kobiety częściej popadały w stan zniechęcenia i bezradności. W minionym roku to właśnie płeć piękna według CBOS była w gorszej kondycji psychicznej, aż 36 proc. kobiet czuła zniechęcenie (wobec 28 proc. mężczyzn), bezradność 32 proc. (wobec 22 proc. mężczyzn) oraz depresję 23 proc. (wobec 13 proc.). Przyczyny takiego stanu rzeczy można się doszukiwać wśród przyjętych w naszej kulturze wzorców, dających kobietom większe przyzwolenie do nie ukrywania negatywnych emocji.

CBOS od wielu lat bada nasze samopoczucie i poziom szczęścia. Okazuje się, że od 1994 roku, wszystkie towarzyszące nam odczucia pozytywne: fakt że układa nam się w życiu, że jesteśmy dumni z naszych osiągnięć oraz pewność, że wszystko zmierza w dobrym kierunku obejmują coraz większą grupę badanych. Jednym słowem, z roku na rok stajemy się coraz szczęśliwsi. Oby tak dalej!

Zabawne aforyzmy dla seniorów
2 marca 2012 Różności, Styl życia

Myśli znanych i cenionych osób nie tylko uczą i zapadają nam w pamięć, ale często też bawią i pomagają lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Szczególnie wartościowe są te cytaty i powiedzonka, które w humorystyczny sposób opisują bolączki współczesnego człowieka i pozwalają spojrzeć na nie z dystansu. Wielu naukowców jednogłośnie twierdzi, że z wiekiem pamięć krótkoterminowa ulega osłabieniu, ale warto zwrócić uwagę, że żaden z nich nie wspomina nic o poczuciu humoru – ono nigdy nie powinno nas opuszczać! Dlatego przedstawiamy kilka bardzo trafnych aforyzmów znanych osób, które nie tylko wywarły spory wpływ na rzeczywistość, ale jak możemy przeczytać miały również wiele do powiedzenia.

Cytaty dla seniorów, o seniorach wypowiadane słowami znanych, lubianych, czasami mniej lub bardziej cenionych osobowości. Zapraszamy do lektury.

„Mam takie szczęście, że gdybym kupił cmentarz, ludzie przestaliby umierać” – Ed Furgol

„Po czterdziestce zaczyna się starość młodych, a po pięćdziesiątce młodość starych” – Victor Hugo

„Bądź ostrożny czytając książki o zdrowiu. Możesz umrzeć na błąd w druku” – Mark Twain

„Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić.” – Mark Twain

„Czy jest coś bardziej przyjemnego niż starość otoczona młodością, która chce się czegoś nauczyć?” – Cyceron

„Starość spogląda na świat przez pryzmat rozsądku, a nie uczucia.” – Mikołaj Gogol

„Starość nie chroni przed miłością. Ale miłość czasem potrafi nas ochronić przed starością.” – Jeanne Moreau

„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu.” – Benjamin Franklin

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+