Zabawy w podróży

Wakacje dobiegają końca, niektórzy z Was już wracają z urlopu, inni wykorzystują czas do ostatniej chwili i jeszcze planują krótki wypad za miasto. Dla dzieci wielogodzinna podróż może być nie tylko męcząca, ale także nudna. Co zatem zrobić, żeby umilić naszym pociechom ten czas w drodze? Proponuję Wam kilka zabaw, które można wykorzystać w podróży zarówno autem, autokarem jak i pociągiem. Odpowiednio przeprowadzona zabawa będzie frajdą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.
Jeżeli takie wyjazdy zdarzają się często warto pomysły i przykłady zapisywać sobie w zeszycie, który będziemy zabierali ze sobą w długą podróż. Każdy z Was może wymyślić nowe warianty znanych zabaw, albo zaproponować dzieciom coś nowego, wymyślonego przez Was. Ja zachęcam do eksperymentowania ze słowem. Oto kilka przykładów prostych zabaw:
Kłótnie
Jest to zabawa z użyciem wyrazów przeciwstawnych, która przypominać ma kłótnię. Prowadzący mówi: stary, dziecko powie młody, wysoki ? niski, daleki ? bliski, zimny ? ciepły. Prowadzący zabawę jeszcze w domu może przygotować sobie zestaw kilku określeń, wówczas zabawa odbędzie się w szybszym tempie.
Ciągi skojarzeń
Zadaniem dzieci jest stworzenie łańcucha skojarzeń między dwoma przypadkowymi wyrazami. Dla przykładu: ciąg skojarzeń dla słów Arystoteles i baran: Arystoteles ? filozofia ? starożytność ? Grecja ? górzysty krajobraz ? zbocze – góry- łąka ? owca ? baran. Innym wariantem tej samej zabawy może być stopniowe zmniejszanie liczby słów między dwoma podstawowymi hasłami. Wówczas wygrywa ten, kto połączy ze sobą dwa wyrazy najmniejszą liczbą słów.
Co to może być?
Zabawa polega na wymyślaniu wyrazów, które odpowiadają podanym definicjom:
Coś białego,
– Coś białego i zimnego,
– Coś białego, zimnego i mokrego,
– Coś białego, zimnego, mokrego i jadalnego,
– Coś białego, zimnego, mokrego, jadalnego i słodkiego,
– Coś białego, zimnego, mokrego, jadalnego, słodkiego i małego,
– Coś białego, zimnego, mokrego, jadalnego, słodkiego, małego i puszystego
?itd.
Na tę samą literę

Zadaniem uczestników zabawy jest ułożenie jak najdłuższego zdania, w którym wszystkie wyrazy będą się zaczynały na tę samą literę. Uczestnicy przed rozpoczęciem zabawy powinni ustalić między sobą ilość spójników, która może pojawić się w zdaniu (spójniki jako jedyne nie muszą się zaczynać na tę samą literę co wszystkie wyrazy). Najbardziej optymalną możliwością jest użycie dwóch spójników. Dla starszych dzieci proponuję budowanie jak najdłuższego zdania, w którym wszystkie wyrazy będą miały tę samą sylabę.
Podchwytliwe pytania
Odpowiednio przeprowadzoną zabawę można wykorzystać zarówno z dziećmi młodszymi jak i starszymi. Pytania należy przygotować sobie wcześniej, dużo zestawów podchwytliwych pytań można znaleźć w Internecie. Zabawę najlepiej przeprowadzić w formie testu z trzema wariantami odpowiedzi. Oto niektóre pytania wraz z odpowiedziami:
1. Jak długo trwała wojna stuletnia? (116lat)
2. W jakim miesiącu Rosjanie obchodzą rocznicę Rewolucji październikowej? (w listopadzie)
3. Jakiego koloru jest czarna skrzynka w samolocie? (pomarańczowa)
4. Jak miał na imię król Jerzy VI? (Albert)

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+