Antykoncepcja w okresie karmienia piersią

Wiele małżeństw myśli, że podczas karmienia piersią kobieta nie może ponownie zajść w ciążę. To mit! Prawdą jest, że podczas karmienia piersią wydzielany jest hormon prolaktyna, który pobudza wzrost gruczołów sutkowych i wywołuje laktację. Hamuje on także wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego również w okresie karmienia piersią konieczne jest stosowanie antykoncepcji.

Kondomy – optymalna antykoncepcja w okresie karmienia piersią

Prawie 50% karmiących matek decyduje się na antykoncepcję mechaniczną. Kondomy są w tym okresie najodpowiedniejszą metodą zabezpieczania się. Są łatwo dostępne, a co najważniejsze, nie mają żadnego wpływu na Twoją gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie, na produkcję mleka, czyli pokarmu Twojego dziecka. Poza tym używanie prezerwatyw podczas karmienia piersią chroni Twoją niezwykle wrażliwą w okresie poporodowym macicę przed wszelkimi zapaleniami.

Inne metody mechanicznej antykoncepcji, jak diafragma, są w okresie karmienia piersią raczej mało popularne. Ich stosowanie jest wskazane raczej wtedy, gdy miało się już doświadczenie z tym rodzajem antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna w okresie karmienia piersią

Oczywiście na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tabletek hormonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze środki stosowane przed ciążą mogą być przyjmowana także po porodzie.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w okresie karmienia nie jest dobrym pomysłem. Estrogen zawarty w tabletkach hamuje produkcję mleka w gruczołach piersiowych, poza tym hormon ten przedostaje się przez pokarm do organizmu dziecka. Alternatywą dla tabletek jest minipigułka. Gestageny zawarte w minipigułce nie wstrzymują owulacji, tylko powodują zmiany w śluzie macicznym, co utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej. Minipigułka nie ma wpływu na produkcję mleka, jednak hormony w niej zawarte mogą wraz z pokarmem przedostać się do organizmu dziecka.

Inną możliwością jest przyjmowanie zastrzyków antykoncepcyjnych. Te również zawierają tylko gestagen.

Także implanty antykoncepcyjne zawierające tylko gestagen są dobrym rozwiązaniem podczas karmienia piersią. Implant jest wszczepiany podskórnie, w okolice przedramienia. Może on jednak powodować rozregulowanie cyklu i doprowadzić do krwawień międzymiesiączkowych.

W przypadku antykoncepcji hormonalnej najchętniej stosowaną metodą w okresie karmienia piersią jest spirala. Z jej założeniem powinno się jednak poczekać do 12 tygodni, a najlepiej pół roku po porodzie.

Naturalna antykoncepcja podczas karmienia piersią

Naturalne metody antykoncepcji są w tym okresie stosowane raczej rzadko. Ich zaletą jest, podobnie jak w przypadku metod mechanicznych, zerowa dawka hormonów, mogących blokować produkcję mleka. Wymagają one jednak niezwykłej dyscypliny i obowiązkowości.

Niestety antykoncepcja naturalna może w okresie karmienia piersią wysyłać fałszywe przesłanki, na przykład wahania temperatury mogą być wynikiem nieprzespanej nocy lub zmęczenia, a nie zbliżającej się owulacji. Dlatego dużo bardziej wiarygodne bedą w tym czasie metody: Billingsów, kalendarzykowa, czy objawowo-termiczna. Najlepiej jednak, abyś połączyła naturalne metody z innymi środkami antykoncepcyjnymi.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+