Sterylizacja

Jeśli małżeństwo zdecyduje się na trwałą metodę antykoncepcji, zabiegowi ubezpłodnienia może się poddać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów u mężczyzn i jajowodów u kobiet.

Jak wygląda sterylizacja?

Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu ubezpłodnienie pacjentki. Operację wykonuje się zazwyczaj pod pełną narkozą. Przed wykonaniem zabiegu trzeba się poddać licznym badaniom krwi i kontrolom ginekologicznym. Sterylizacja trwa przeciętnie 45-60 minut i może zostać przeprowadzona laparoskopowo, czyli przy pomocy małego urządzenia z kamerką, wprowadzonego przez pępek do jamy brzusznej. Dzięki laparoskopowi lekarz może mieć ciagłą kontrolę nad tym, co robi. Aby ułatwić mu widoczność, przed zabiegiem wstrzykuje się pacjentce w jamę brzuszną dwutlenek węgla.

Sam laparoskop wprowadzony do jamy brzusznej umożliwia obejrzenie organów wewnętrznych, nie daje natomiast możliwości wykonania jakiegokolwiek zabiegu. Do tego potrzebne są dwa dodatkowe narzędzia, przy pomocy których wykonuje się kolejne, niezbędne do operacji nacięcia.

Zabieg sterylizacji może zostać przeprowadzony na różne sposoby. Jajowody mogą zostać przecięte lub, choć to zdarza się rzadziej, całkowicie usunięte. Obie te metody prowadzą do trwałego ubezpłodnienia kobiety.

W wielu przypadkach, przed końcem operacji, do jamy brzusznej pacjentki podłączany jest dren, który odłącza się dopiero po kilku dniach, gdy proces gojenia ran będzie bardziej zaawansowany.

Czy sterylizacja jest niebezpieczna?

Ponieważ sterylizacja jest zabiegiem dużo bardziej ingerującym w organizm kobiecy niż wazektomia w męski, wiążę się z nią także więcej ewentualnych powikłań. Podczas operacji można niechcący uszkodzić sąsiednie organy, tkanki lub nerwy, co może prowadzić do krwawienia lub odrętwień.  Sterylizacja może także tymczasowo ograniczyć funkję pęcherza.

Rzadko dochodzi do cięższych komplikacji, takich jak niedrożność jelit lub zapalenia otrzewnej.

Sterylizacja nie ingeruje w żaden sposób w gospodarkę hormonalną kobiety. Miesiączka występuje więc tak jak dotychczas, z tym że może się zmienić jej długość i intenstywnosć. Jeśli jednak podczas operacji zostaną uszkodzone tkanki otrzewnej, proces menopauzy może się znacznie przyspieszyć. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby wraz z partnerem przedyskutować temat sterylizaji. Przed zabiegiem konieczna jest także wizyta i rozmowa z lekarzem ginekologiem.

Jak bardzo skuteczna jest sterylizacja?

Sterylizacja jest uważana za niezwykle skuteczną metodę trwałej antykoncepcji. Według wskaźnika Pearla jej skuteczność waha się pomiędzy 0,2-0,3. Dla porównania skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi 0,1-0,9.

Istnieje ryzyko, że po kilku latach od zabiegu przecięte jajowody u kobiet mogą się ponownie połączyć. Jednak ewentualne poczęcie prowadzi w 30% przypadków do ciąży pozamacicznej lub brzusznej, która zazwyczaj nie może być donoszona.

Czy sterylizacja jest nieodwracalna?

W przeciwieństwie do zabiegu wazektomii, sterylizacja jest zmianą nieodwracalną. Najnowsze osiągnięcia medycyny stwarzają jednak szansę na przywrócenie płodności.

Przywrócenie płodności wiąże się z zabiegiem mikrochirurgicznym i nacięciem brzucha. Nie każdy chirurg może wykonać taki zabieg. Także szanse na jego powodzenie są zależne od metody sterylizacji, jaka została wcześniej przeprowadzona.Wiele kobiet po sterylizacji żałuje swojej decyzji. Często po przyjęciu do świadomości, iż sterylizacja jest zabiegiem nieodwracalnym, kobiety zaczynają mieć problemy psychiczne i popadają w stany depresyjne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed wykonaniem sterylizacji mieć pewność, że to jest właściwa metoda antykoncepji.

Ile kosztuje sterylizacja?

Koszty sterylizacji są często zależne od kliniki, w której wykonuje się zabieg. Najczęściej wahają się one pomiędzy 2500-3000 zł. Koszt sterylizacji pokrywa pacjentka, tak samo, jak koszty licznych badań, którym musi się ona poddać zarówno przed jak i po zabiegu.

W Polsce, na podstawie artykułu 155 § 1 prawa karnego każdy, kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu, w postaci pozbawienia zdolności płodzenia podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+