Zasiłek macierzyński

Czy każdy może otrzymać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński może otrzymać każda matka, która znajduje się na urlopie macierzyńskim. Ważne jest tutaj opłacanie składek ubezpieczeniowych. Jeśli masz umowę o pracę, to Twój pracodawca jest zobowiązany opłacać za Ciebie takie składki i zasiłek macierzyński należy Ci się bezwarunkowo. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opłacanie składek jest dobrowolne i będziesz mogła otrzymać zasiłek macierzyński tylko wtedy, gdy byłaś ubezpieczona. Jeśli nie opłacałaś składek ubezpieczeniowych to warto jest zadeklarować dobrowolne opłacanie składek ubezpieczeniowych zaraz po tym, jak dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Wtedy bowiem zasiłek macierzyński należy Ci się automatycznie.

W wyjątkowych sytuacjach zasiłek macierzyński należy się także:

  • Osobom, które przyjęły na wychowanie dzieci do 7 lub 10 lat.
  • Kobietom, które miały umowę o pracę na czas określony. Jeśli jej rozwiązanie nastąpiłoby po upływie 3 miesiąca ciąży, to pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu. Potem nie będziesz miała prawa do urlopu macierzyńskiego, ale zasiłek macierzyński będzie Ci przysługiwał.
  • Matce, która urodziła dziecko po ustaniu zatrudnienia, które było efektem likwidacji zakładu bądź upadłości.

Zasiłek macierzyński – niezbędne formalności

Aby otrzymać zasiłek macierzyński powinnaś złożyć u swojego pracodawcy zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu bądź skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Będziesz musiała także dołączyć informację o tym, czy jest to Twoje pierwsze dziecko. Jeśli zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez ZUS, to konieczne będzie dodatkowo wypełnienie specjalnego formularza. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Na stronie internetowej ZUS znaleźć można informację, iż zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru. W większości przypadków oznacza to, że zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości średniego wynagrodzenia obliczonego na podstawie danych z ostatnich 12 miesięcy (podstawa wymiaru). Może się zatem zdarzyć, że kwota, którą będziesz dostawała będzie się nieco różniła od Twojego obecnego wynagrodzenia.

Jak długo przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany na okres ustalony w kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego. W przypadku jednego dziecka jest to zatem zazwyczaj 20 tygodni. Zasiłek macierzyński przysługuje także w okresie przebywania na tak zwanym dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie na zasadach dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także w czasie urlopu ojcowskiego.

Po 14 tygodniach pobierania zasiłku macierzyńskiego masz prawo z niego zrezygnować i powrócić do pracy. Wówczas zasiłek macierzyński przechodzi na ojca dziecka.

W przypadku ciąży mnogiej zasiłek macierzyński jest dłużej wypłacany, odpowiednio do długości trwania urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński w nietypowych sytuacjach

W niektórych wypadkach zasiłek macierzyński może zostać przyznany ojcu dziecka. Dokładne informacje na temat specjalnych regulacji, warunków przyznawania oraz potrzebnych dokumentów znaleźć można na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek macierzyński i inne świadczenia

Oczekiwanie na dziecko to wspaniały czas. Będąc aktywną zawodowo jesteś w tym czasie chroniona prawnie. O niektórych uprawnieniach i świadczeniach (takich jak na przykład zasiłek macierzyński), z których możesz korzystać po porodzie, warto pomyśleć już w okresie ciąży. W naszym dziale Prawo w ciąży przedstawiliśmy Ci najważniejsze z nich.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+