Wychowanek w rodzinie zastępczej: wyzwania codzienności

Nowe dziecko w rodzinie może wywrócić Twoje dotychczasowe życie do góry nogami. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak najlepiej poradzić sobie z tą nową sytuacją i jak sprawić, aby wychowanek poczuł się w Twojej rodzinie jak najlepiej.

Wychowankowie umieszczani w rodzinie zastępczej mają często przykre lub wręcz traumatyczne doświadczenia związane ze swoimi własnymi rodzinami. Przyjmując więc wychowanka do swojej rodziny, powinnaś być świadoma, że może on być zamknięty i nieufny wobec Ciebie. Powodami takiego zachowania mogą być:

Okoliczności, w jakich dorastało dziecko: Możliwe, że nie przeżyło ono w swojej rodzinie wielu pozytywnych chwil. Mogło nie odczuwać rodzicielskiej miłości lub czuć się odrzucone. Jego podstawowe potrzeby nie zostały zaspokojone.
Przemoc w rodzinie: W najgorszym przypadku dziecko mogło być w swojej naturalnej rodzinie ofiarą przemocy fizycznej lub psychicznej.

Jeśli więc zdecydujesz się na przyjęcie wychowanka, powinnaś zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji i ewentualnych komplikacji.

Cierpliwość potrzebna będzie całej rodzinie

Życie z dzieckiem, które nie zaznało miłości we własnej rodzinie lub zostało przez nią odrzucone wymaga ogromnej cierpliwości. Wychowanek potrzebuje Twojej miłości oraz uwagi, ale także trochę czasu aby poczuć się w Twojej rodzinie jak w domu. Może się zdarzyć, że nie będzie ono początkowo chętne do „współpracy”. Wszystko jednak przyjdzie z czasem. Najważniejsze jest, abyś nie naciskała na nie, gdyż dodatkowa presja może jedynie pogorszyć sytuację. Dopiero, jak wychowanek zobaczy, że może zaufać Tobie i Twojej rodzinie, zacznie się otwierać i wpuszczać Was do swojego życia.

Kontakt z rodzicami biologicznymi

Adopcja różni się od rodziny zastępczej tym, że wychowanek jest w rodzinie zastępczej jedynie przez jakiś czas. Zazwyczaj do momentu poprawy sytuacji rodzinnej dziecka. Rodzice zastępczy jedynie tymczasowo przejmują prawa rodziców biologicznych. Jeśli władza rodzicielska rodziców naturalnych jest jedynie zawieszona bądź ograniczona, wszystkie ważne decyzje dotyczące dziecka, takie jak np. wybór szkoły, muszą być podejmowane w porozumieniu z nimi. Poza tym dziecko przebywające w rodzinie zastępczej powinno mieć możliwość spotykania bądź telefonowania ze swoimi rodzicami, jeżeli sąd nie postanowił inaczej. Czasem zdarza się, że jeśli sytuacja w naturalnej rodzinie wychowanka uległa trwałej poprawie, sąd może orzec powrót dziecka do rodziców biologicznych.

Pomoc rodzinie: rola ośrodka adopcyjno-opiekuńczego

Każda rodzina zastępcza ma prawo do skorzystania z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, jesli ma taką potrzebę. Jednak głównym zadaniem ośrodka jest kontola. Sprawdza on, czy dziecku żyje się w danej rodzinie dobrze i czy zostały stworzone dziecku najlepsze warunki do życia i dalszego rozwoju. Rodzina kontrolowana jest także przez sąd oraz ogran wypłacający rodzinie zapomogę.

Dalsze informacje o rodzinie zastępczej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzinie zastępczej i warunkach, jakie trzeba spełnić, aby przyjąć do siebie wychowanka, zajrzyj do naszego działu „Rodzina zastępcza”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+