Spirala antykoncepcyjna

Miedziana spirala antykoncepcyjna

Miedź jest czynnikiem zwiększającym skuteczność spirali. Uwalniana miedź gromadzi się w śluzie szyjki macicy i upośledza przemiany energetyczne glikogenu w komórce plemnika. Jednocześnie w przypadku zapłodnienia komórki jajowej zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, powodując jego śmierć.

Skuteczność miedzianej spirali antykoncepcyjnej

Przy właściwym dopasowaniu spirali jest ona bardzo skuteczną metodą antykoncepcji. Po sześciu miesiącach od założenia spirali powinno się skontrolować jej położenie.

Miedziana spirala antykoncepcyjna: zalety

Po założeniu spirali nie trzeba już myśleć o innej antykoncepcji. Poza tym ta spirala nie  ingeruje w Twoją gospodarkę hormonalną, a do tego wykazuje niezwykle wysoką skuteczność antykoncepcyjną.

Miedziana spirala antykoncepcyjna: wady

Spirala może w niektórych przypadkach znacznie zwiększyć krwawienia miesiączkowe, które mogą być też bardziej bolesne. Czasami występują również niewielkie krwawienia w połowie cyklu. Rzadkim skutkiem ubocznym stosowania spirali są stany zapalne podbrzusza i narządów płciowych. Te mogą w najgorszym wypadku prowadzić do bezpłodności.

Spirala hormonalna

Spirala hormonalna może być założona nawet na 5 lat. Jej działanie polega na stałym uwalnianiu niewielkich ilości gestagenu. To powoduje zagęszczenie śluzu i zgrubienie nabłonka szyjki macicy, co hamuje przedostanie się plemników do komórki i zagnieżdżenie zarodka w macicy.

Skuteczność spirali hormonalnej

Spirala hormonalna jest właściwie tak skuteczna jak zabieg ubezpłodnienia. Jednak, podobnie jak w przypadku miedzianej spirali, wskazana jest kontrola odpowiedniego położenia spirali.

Spirala hormonalna: zalety

Spirala gwarantuje skuteczną i długą ochronę przed ciążą. Redukuje ona także bóle miesiączkowe i ogranicza krwawienie. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do całkowitego zahamowania mięsiączkowania. Po zdjęciu spirali można bez problemu zajść w ciążę.

Spirala hormonalna: wady

Szczególnie w przeciągu pierwszych trzech miesięcy może dojść do zakłócenia miesiączkowania.

Inne metody antykoncepcji

O tym, jaki rodzaj spirali jest dla Ciebie najlepszy, dowiesz się po konsultacji ze swoim lekarzem. Jeśli jednak interesowałyby Cię inne metody antykoncepcji, koniecznie zajrzyj do działu „Antykoncepcja” i poczytaj o innych możliwościach zabezpieczania.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+