Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne już od samego początku wprowadzenia ich na rynek są najczęściej wybieranym środkiem antykoncepcyjnym. Po raz pierwszy, w latach 60-tych, kobiety miały faktyczną możliwość decydowania o powiększeniu rodziny lub też zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą. Od czasów, kiedy pojawiły się tabletki antykoncepcyjne, kobiety mają zdecydowanie więcęj swobody seksualnej. Mogą „wyszaleć się” bez konsekwencji, zanim postanowią ostatecznie założyć rodzinę. Z pewnością tabletki antykoncepcyjne przyczyniły się do obecnej sytuacji późnego zawierania małżeństw i malejącej liczby narodzin. Dzięki temu jednak kobiety mają dużo większe szanse na lepsze wykształcenie i karierę zawodową.

Czym są właściwie tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to rodzaj doustnego środka antykoncepcyjnego, zawierającego syntetyczne odpowiedniki hormonów, zazwyczaj estrogenu i gestagenu. Oba te hormony są naturalnie produkowane także przez organizm kobiety i regulują jej cykl menstruacyjny. Estrogen jest odpowiedzialny za dojrzewanie komórki jajowej, natomiast gestagen chroni ją przed zapłodnieniem. Jeśli jednak do niego dojdzie, to gestagen hamuje proces dojrzewania kolejnych komórek jajowych.

Estrogen zawarty w tabletkach antykoncepcyjnych powstrzymuje owulację, zamiast do niej doprowadzać. Jednak, gdy mimo zwiększonej dawki estrogenu dojdzie do owulacji, gestagen stymuluje zagęszczenie śluzu szyjkowego, aby zapobiec dostaniu się spermy do komórki jajowej oraz powoduje długotrwałe zgrubienie nabłonka macicy, uniemożliwiwiając w ten sposób zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Regularna miesiączka dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych prowadzi do sztucznie wywołanego, ale co za tym idzie, regularnego miesiączkowania. Po 21-dniowym przyjmowaniu pigułek, zaleca się przy większości preparatów 7-dniową przerwę. W tym właśnie czasie powinno dojść do miesiączki. Nie jest to jednak krwawienie menstruacyjne, tylko krwawienie wywołane odstawieniem tabletek. Przebiega ono zazwyczaj krócej niż normalna miesiączka i wiąże się z mniejszymi dolegliwościami. Dlatego tabletki antykoncepcyjne są często przepisywane przy silnych bólach menstruacyjnych. Aby ułatwić niektórym kobietom kontrolę nad przerwą w przyjmowaniu tabletek, producenci proponują preparaty, które należy przyjmować w okresie zwyczajowej pauzy. Oczywiście nie zawierają one ani estrogenów ani gestagenów. Na rynku dostępne są jednak i takie preparaty, które również podczas zwyczajowej przerwy dostarczają organizmowi niewielkie dawki hormonów. U kobiet przyjmujących te preparaty nie dochodzi do krwawienia.

Co to jest minipigułka?

Podczas, gdy normalne tabletki antykoncepcyjne zawierają wysokie stężenie hormonów, minipigułki gwarantują taką samą skuteczność przy mniejszym stężeniu hormonów. Minipigułki nie zawierają zazwyczaj estrogenu, tylko gestagen, który stymuluje zgrubienie nabłonka macicy. Minipigułki są coraz chętniej przepisywane przez lekarzy, gdyż nie wywołują tylu skutków ubocznych, co tradycyjne tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne: zalety

  • Według wskaźnika Pearla, określającego skuteczność metod antykoncepcyjnych, tabletki antykoncepcyjne posiadają skuteczność o wartości 0,1-0,9, co oznacza, że są jedną z najpewniejszych metod antykoncepcji.
  • Tabletki antykoncepcyjne redukują miesiączkową utratę krwi i skurcze, dlatego są często przepisywane przy bardzo bolesnych miesiączkach. Zmniejszają także ryzyko powstawania torbieli.
  • W porównaniu do innych środków antykoncepcyjnych, jak np. zastrzyki, implanty antykoncepcyjne lub spirale, pigułki można odstawić w każdej chwili i właściwie od razu zajść w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne: wady

  • Tabletki antykoncepcyjne trzeba przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze. Wymaga to zatem pewnej dyscypliny.
  • Pigułki, jak wiele silnych leków hormonalnych mogą powodować takie skutki uboczne jak: nudności, wymioty, zwiększenie masy ciała, nieregularne krwawienie (plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe), tkliwość i obrzęk piersi, zmiany nastrojów lub spadek popędu seksualnego. W niewielu przypadkach przyjmowanie tabletek może doprowadzić do nadciśnienia, zakrzepów krwi lub nowotworów wątroby.
  • Badania wykazują, że długoletnie przyjmowanie tabletek może zwiększyć ryzyko wystapienia raka szyjki macicy, raka piersi lub wątroby, niwelując jednocześnie prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajników czy błony śluzowej macicy.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne posiadają według wskaźnika Pearla skuteczność antykoncepcyjną o wartości 0,1-0,9, co oznacza, że na 1000 kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne jako metodę zabezpieczenia, jedna do dwóch z nich zaszły w ciążę. Wynik ten pozwala stwierdzić, że tabletki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod antykoncepcji, jednak tylko wtedy, gdy są stosowane regularnie i według zaleceń lekarza. Warto pamiętać także, że przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwbólowych lub uspokajających może osłabić działanie pigułek. Także podczas wymiotów lub biegunki, gdy zostaną zbyt szybko wydalone z organizmu, zmniejsza się ich skuteczność. Dlatego zawsze, jeśli przyjmujesz równoczesnie inne leki, musisz poinformować o tym swojego lekarza ginekologa.

Przy pominięciu jednej tabletki, jej właściwe działanie jest zagrożone. W tym wypadku warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Tam można znaleźć informację dotyczącą długości działania jednej tabletki. Zazwyczaj, jeśli przerwa nie wynosiła więcej niż 12 godzin, jej działanie nie powinno być zakłócone. Jednak w przypadku dalszych wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+