Zabawy wprowadzające w świat fantazji i fikcji

W zależności od sytuacji, w jakiej znajdują się dzieci, ważne jest towarzyszenie im oraz wspieranie ich zabaw odpowiednimi bodźcami. Wszyscy znamy od zawsze zabawy w „dom” lub „lekarza”, w których dzieci wcielają się w znane im role. Odgrywają one własne lub zaobserwowane sytuacje z życia.

Jednocześnie dochodzi do konfrontacji z doświadczeniami codziennego życia, a także z najróżniejszymi wymaganiami, stawianymi przez określone role. Są jednak również takie zabawy z podziałem na role oraz zabawy sceniczne, w których realne momenty codzienności odgrywają tylko podrzędna rolę. Na pierwszy plan wysuwa sie w nich fikcja, iluzja oraz świat fantazji. Dziecko ma nie tylko rozsądek i rozum, które mogą być i są rozwijane w szkole, oraz ciało, które trenowane jest na boisku, ale posiada ono również coś innego…

Tym trzecim wymiarem w życiu dziecka, skazanym na zanikanie, jest fantazja. Ważne jest wiec, aby wspierać radość z improwizowania oraz spontaniczne i fantastyczne pomysły dzieci w zabawie, a tym samym również zabawę. Dzieci potrzebują dorosłych, którzy gotowi są przedrzeć się razem z nimi do świata tego, co nieznane i fantastyczne.

Wiedźmy, czarnoksiężnicy, duchy i straszydła mogą stanowić dla dzieci uosobienie lęków. Magiczne postaci dają możliwość odreagowania przerażających sytuacji oraz poradzenia sobie z nimi. W ten sposób dzieci pokazują swoje leki na zewnątrz, mogą je doznawać i przede wszystkim rozmawiać na ich temat. Dzięki temu dziecko może w bezpiecznych ramach nadać swoim lękom określona postać. Uczucie fascynacji nierealną sytuacją zabawy wspiera ciekawość i zachwyt dla okazywania tego, co nieznane.

Na podstawie: D. Braun, R. Greine „Zabawy rozwijające logiczne myślenie”

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+