9. miesiąc życia

9 miesiąc

Rozwój fizyczny
Dziecko waży o około 6-7 kg więcej niż przy urodzeniu, a więc praktycznie potroiło swoją wagę. Urosło ponad 15 cm. Proporcje ciała zmieniają się. Nadal głowa jest duża, ale stosunkowo mniejsza niż przy urodzeniu, tułów kształtny, a króciutkie kończyny wydłużają się. Samodzielnie siada z pozycji leżącej. Wcześniejsze ćwiczenia paluszków w końcu przynoszą efekty – kciukiem i palcem wskazującym zaczyna łapać mniejsze przedmioty, jest to tzw. chwyt pęsetowy. Twoja pociecha zaczyna podciągać się do wstawania. Postawiona i trzymana za rączki stoi zazwyczaj kilka sekund na całych stopach, ale nie utrzymuje równowagi. Chce trzymać łyżeczkę lub kubeczek podczas posiłku. Ponieważ świat otaczający Malucha jest dla niego tak fascynujący i ciekawy, mogą pojawić się problemy ze snem, dziecko może nie chcieć kłaść się spać wieczorem, bo chce się bawić lub może przestać spać w ciągu dnia.

Rozwój umysłowy
Maluch zaczyna orientować się w przestrzeni, wie gdzie jest góra i dół. Wie, że większy przedmiot nie mieści się w mniejszym. Rozumie proste polecenia takie jak „przynieś mi”, „zobacz”. Rozumie pewne zależności, relacje między przedmiotami, na przykład: słoik i pokrywka, klucz i zamek w drzwiach. Zaczyna kojarzyć znaczenie słów z gestami. Słysząc „nie” kręci przecząco główką. Okazuje strach przed nowymi rzeczami na przykład głośnymi urządzeniami.

Rozwój społeczny
Dziewiąty miesiąc to czas wspaniałej zabawy z Twoim Maluchem. Możesz się z nim bawić w „Chowanego” lub „Idzie rak nieborak”. Po jakimś czasie zobaczysz, że Szkrab zaczyna Cię naśladować. Bardzo wyraźnie okazuje swoje przywiązanie już nie tylko do mamy, ale także do taty i do rodzeństwa. Wyciąga rączki aby je podnieść, chce próbować potraw, które właśnie jesz. Zamiast płaczem wyraża swoje emocje gestami i dźwiękami.

Rozwój języka
Dziecko kojarzy dźwięki będące słowami z ich znaczeniem, np. czasem potrafi pokazać na obrazku kota. Wykonuje polecenia, np. „chodź tu”, „daj”, „pa-pa”. Rzadziej powtarza sylaby, częściej są to już słowa dwusylabowe o jednakowych sylabach „ma-ma”, „ta-ta”, „la-la”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+