Becikowe – Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Czym jest becikowe?

Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu narodzin dziecka. W roku 2012 przysługuje ona każdemu niezależnie od wysokości dochodów rodziny i wynosi 1000 złotych. Warunkiem jest urodzenie żywego dziecka i pozostawanie pod opieką lekarską przynajmniej od 10 tygodnia ciąży. Ten ostatni warunkek, który wprowadzony został w roku 2012 sprawia, że becikowe wymaga podjęcia pewnych kroków w celu jego uzyskania już w czasie ciąży.

Do kiedy można starać się o becikowe?

Becikowe może otrzymać rodzina bądź opiekun prawny lub faktyczny dziecka, który w terminie do 12 miesięcy od narodzin dziecka złożył w urzędzie gminy bądź ośrodku pomocy społecznej, czyli instytucji, w której wypłacane są świadczenia rodzinne, wniosek o przyznanie zapomogi oraz wszystkie wymagane dokumenty. Nie obawiaj się jednak – nie ma ich zbyt wiele. Poniżej podpowiemy Ci, czego potrzebujesz, aby złożyć wniosek o becikowe.

Becikowe – wymagane dokumenty

Aby móc ubiegać się o becikowe, konieczne jest kilka dokumentów

  • Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (wiele urzędów posiada gotowe formularze, które są dostępne na stronach internetowych lub w siedzibach urzędów). Wniosek taki wystarczy wypełnić i dołączyć do niego pozostałe dokumenty.
  • Dokument, który stwierdza tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe. Najczęściej jest to dowód osobisty.
  • Skrócony odpis aktu urodzenia lub w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany – zupełny akt urodzenia. Alternatywą może być inny dokument, na podstawie którego można będzie stwierdzić wiek dziecka.
  • Zaświadczenie od lekarza lub położnej, z którego wynika, że matka pozostawała pod opieką medyczną przynajmniej od 10 tygodnia ciąży. Jeśli kobieta korzystała z opieki medycznej zagranicą, aby otrzymać becikowe konieczne jest dostarczenie zaświadczenia wystawionego przez polskiego lekarza na podstawie dokumentacji zagranicznej. Dodatkowo w zaświadczeniu tym musi znaleźć się informacja o tym, że kobieta w każdym trymestrze uczestniczyła przynajmniej raz w obowiązkowym badaniu kontrolnym (wzrór odpowiedniego formularza można także znaleźć w internecie lub w urzędzie, w którym należy złożyć dokumenty. Formularzami takimi dysponują także lekarze i położne).

Becikowe – specjalne regulacje

W niektórych szczególnych wypadkach stosuje się odstępstwa, tudzież modyfikacje przedstawionych powyżej reguł. Przedstawiamy je tutaj, abyś mogła się odnaleźć nawet w sytuacji, która jest nietypowa. Poniżej przedstawione fakty dotyczą jednak wyłącznie sytuacji, w której o becikowe ubiegają się opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka.

  • Opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka są zwolnieni z obowiązku udokumentowania pozostawania matki pod opieką medyczną.
  • W przypadku opiekunów prawnych lub faktycznych konieczne jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego datę przysposobienia dziecka lub objęcia go opieką prawną bądź faktyczną. Od tego momentu bowiem obowiązuje termin 12 miesięcy, w ciągu których w takim przypadku można ubiegać się o becikowe. Dziecko nie może mieć jednak więcej niż 18 lat.

Opłaty i czas trwania procedur

Złożenie wniosku o becikowe jest bezpłatne, a przyznanie zapomogi odbywa się na podstawie decyzji administracyjnej w terminie do 30 dni od złożenia wniosku. Od tej decyzji masz prawo się w każdej chwili odwołać (jednak nie później niż w terminie 14 dni od jej otrzymania). Becikowe wypłacane jest do końca miesiąca, w którym złożone zostało podanie, a w przypadku, gdy wniosek o becikowe został złożony po 10 dniu miesiąca, zapomoga zostanie wypłacona w terminie do końca miesiąca następującego po tym, w którym został złożony wniosek o becikowe.

Becikowe od roku 2013

Według nowego projektu nowelizacji ustawy, który na początku roku 2012 trafił do parlamentu, becikowe dla dzieci, które urodziły się po 1 stycznia 2013 roku będzie przyznawane na nieco zmienionych zasadach. Wprowadzony zostanie bowiem miesięczny próg dochodowy na osobę w rodzinie, powyżej którego becikowe nie będzie przysługiwało. Próg ten będzie regularnie (co trzy lata) weryfikowany. Zmiany te dotyczyć będą jednak tylko dzieci, które urodziły się w roku 2013. Oznacza to, że jeśli zostałaś szczęśliwą mamą jeszcze w roku 2012, a starasz się o becikowe już w przyszłym roku, to wniosek ten będzie rozpatrywany na zasadach obowiązujących w roku urodzenia dziecka. Szacuje się, iż w wyniku wprowadzonych zmian około 10% przyszłych rodziców straci prawo do otrzymania becikowego.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+