Wsparcie dla rodziny zastępczej

Stworzenie rodziny zastępczej i przyjęcie wychowanka wiąże się z wieloma zmianami w dotychczasowej sytuacji rodziny. Dodatkowy członek rodziny to z pewnością wiele radości, ale także obowiązków. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie możesz uzyskać wsparcie pedagogów i terapeutów dla dziecka, a gdzie pomoc finansową dla całej rodziny.
Duchowe wsparcie dla rodziny zastępczej

Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych pochodzą często z domów, gdzie brakowało miłości bądź królowała bieda lub przemoc. Dlatego jeśli zdecydujesz się na przyjęcie wychowanka do swojej rodziny, możesz potrzebować pomocy specjalistów. Warto zgłosić się do takich miejsc jak:

Centrum Pomocy Rodzinie – sprawdź, gdzie znajduje się najbliższe Twojego miejsca zamieszkania centrum i zgłoś się po pomoc, jeśli takowej potrzebujesz. Na stronie znajdziesz także wiele informacji dotyczących ogólnie tematu rodziny.
Skontaktuj się z ośrodkiem adopcyjno-opiekuńczym, gdzie zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologów lub pracowników ośrodka. Z pewnością uzyskasz tam właściwą pomoc dla Twojej rodziny. Adresy ośrodków znajdziesz tutaj.
W przypadków problemów dziecka z zaadoptowaniem się w nowej rodzinie, można zgłosić się także do poradni psychologicznych lub terapeutycznych, które coraz częściej oferują także sesje dla całej rodziny.

Istnieje także wiele grup wsparcia dla rodzin zastępczych, w których rodziny mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami związanymi z wychowankami oraz udzielać sobie wzajemnie porad. To bardzo ważne, aby móc porozmawiać z kimś, kto znajduje się w podobnej sytuacji, co Ty.

Pomoc finansowa dla rodziny zastępczej

Nowy członek rodziny to także dodatkowy koszt. W Polsce rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. Podstawą ustalenia wysokości pomocy pieniężnej jest kwota 1 647 złotych. Wysokość pomocy pieniężnej jest zależna od wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Pod uwagę bierze się również poziom niedostosowania społecznego dziecka, jeżeli wykazuje ono przejawy demoralizacji w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich. Więcej o dofinansowaniu rodziny zastępczej przeczytasz w naszym artykule „Dziecko w rodzinie zastępczej.” Warto pamiętać, że w przypadku otrzymywania przez dziecko alimentów od rodziców biologicznych, spadku czy pieniędzy od inncyh członków rodziny, kwota pomocy finansowej z budżetu państwa jest odpowiednio pomniejszana.

Dalsze informacje na temat rodziny zastępczej

Chcesz zdobyć więcej informacji na temat rodziny zastępczej? Koniecznie zajrzyj do naszego działu „Rodzina zastępcza”. Jeśli natomiast chciałabyś się dowiedzieć, jaka jest różnica między rodziną zastępczą a adopcyjną, przeczytaj artykuł „Adopcja a rodzina zastępcza”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+