Efekt wertera psychologia

Co to jest efekt Wertera?

Efekt Wertera – czym jest?
Efekt Wertera to zjawisko psychologiczne polegające na tym, że po nagłośnieniu w mediach samobójstwa jakiejś sławnej osoby – następuje fala samobójstw. Pierwsza fala samobójstw nastąpiła po wydaniu „Cierpień młodego Wertera” Goethego – stąd wywodzi się nazwa tego zjawiska.
Ludzie, szczególnie młode osoby niestabilne psychicznie utożsamiają się ze znaną osobą, która popełniła samobójstwo i po nagłośnieniu tego faktu przez media, zwykle po kilku dniach od zdarzenia następują kolejne samobójstwa. Wiele osób pogrążonych jest w depresji i nie mogąc poradzić sobie, po utracie idola idzie w jego ślady.
Czy media ponoszą winę za efekt Wertera?
Czasem jakaś informacja podana w mediach urasta do ogromnej tragedii poprzez „bicie piany” i przeżuwanie na okrągło, na każdym kanale tego jednego tematu wypadku lub samobójstwa. Społeczeństwo karmione jest złymi informacjami. Generalnie informacji negatywnych w mediach jest więcej niż pozytywnych. Nie ma co się dziwić, że osoby słabe psychicznie ulegają temu i załamują się. Z drugiej strony – kto chciałby oglądać informacje o pozytywnej treści? Ludzie karmią się tragediami, wypadkami i spektakularnymi wydarzeniami na świecie. Ale dla osób słabych psychicznie i podatnych na depresję może taka informacja być zabójcza i popchnąć je do samobójstwa. To się dzieje w drodze naśladownictwa. Jeśli znany muzyk targnie się na swoje życie to znajduje swoich naśladowców. Jest podziwiany za swoją odwagę i poświęcenie się i może to zachęcić innych desperatów.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+