FAQ – Pytania i odpowiedzi – Dolegliwości dziecka

Moje dziecko często ulewa, a nawet zwraca pokarm. Czy powinnam się tym niepokoić?

Zwrot pokarmu dotyczy większości noworodków i zdarza się często w różnym nasileniu. Mimo, że jest on nieprzyjemny i może być uciążliwy to zwykle nie jest związany z jakimś problemem zdrowotnym u Malucha, który prawidłowo przybiera na wadze. Przyczyną może być zwykła czkawka, odbijanie się lub nadmiar pożywienia w malutkim jeszcze żołądku. Najczęściej dziecko zwraca mleko w ilości nie większej niż jedna lub dwie łyżki do zupy. Jest to zbyt mała ilość aby zaburzyć jego prawidłowe wzrastanie. U większości dzieci dolegliwości te znikają zanim nauczą się siadać. Leczenie częstego ulewania czy też zwrotu pokarmu może wiązać się ze stosowaniem pokarmów przeznaczonych dla pulchnych noworodków.

W niektórych przypadkach trudno jest całkowicie zapobiec ulewaniu. Jednak możesz zmniejszyć częstotliwość ulewania przestrzegając następujących zaleceń:
upewnij się, że karmienie odbywa się w całkowitym spokoju i w sposób zapewniający Twojemu dziecku całkowite odprężenie
zapobiegaj przerwom podczas karmienia spowodowanym np.: różnymi zewnętrznymi bodźcami takimi jak mocne, oślepiające czy drgające światła, obce/nieznajome hałasy
zadbaj o to aby uspokoić płaczące z głodu dziecko, tym samym zmniejszysz ilość połykanego przez nie powietrza
karm dziecko w pozycji pionowej (a nie na leżąco) i układaj je na brzuchu natychmiast po zjedzeniu
spróbuj spowodować odbijanie się co 3-4 minuty podczas karmienia
unikaj gwałtownej zabawy bezpośrednio po posiłku takiej jak skoki, podrzucanie
Warto podkreślić jednak, że ulewanie czy nieznaczny zwrot pokarmu nie są tożsame z wymiotami, które najczęściej mają miejsce po spożyciu pokarmu, są znacznie bardziej gwałtowne, a ilość pożywienia zwracanego przez dziecko jest znacznie większa niż przy ulewaniu. Jeśli Twoje dziecko wymiotuje strumieniem, na odległość 60 – 90 cm lub jeśli wymiotuje regularnie należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Moje dziecko ma często czkawkę. Czy powinno mnie to niepokoić?

Większość niemowlaków ma czkawkę regularnie, najczęściej zaraz po jedzeniu, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Nie oznacza to jednak, że Maluch odczuwa bóle brzuszka czy też przechodzi zatrucie pokarmowe. Jeśli Twoje dziecko ma czkawkę – powinnaś wywołać u dziecka odbicie aby usunąć nadmiar powietrza z żołądka. Można także podać mu pierś lub butelkę z wodą co może skutecznie zatrzymać czkawkę.

Martwią mnie częste gazy u mojego dziecka?

Niektóre dzieci mają gazy w ciągu całego dnia i niektóre wydalają je w głośniejszy sposób niż inne. Nawet jeśli jest to trochę uciążliwe i czasem krępujące to naprawdę nie jest to nic poważnego. Kiedy system trawienny Twojego dziecka zacznie bardziej się rozwijać gazy staną się najprawdopodobniej cichsze i rzadsze.

Co zrobić jeśli dziecko ma wysypkę lub egzemę na skórze?

Należy porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą. Może się zdarzyć, że jest to spowodowane alergią pokarmową. Dlatego właśnie ważne jest wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów pojedynczo. W ten sposób łatwiej można zidentyfikować ten, który może uczulać dziecko. Jeśli Maluch spożywa tylko jedną mieszankę dla niemowlaków, wysypka może być objawem alergii na wołowe proteiny mieszanki.

Jak często powinno wypróżniać się zdrowe dziecko?

Liczba stolców, które Twoje dziecko codziennie oddaje może być bardzo różna. Jeśli zdarzy się, że Maluch załatwia się częściej niż zwykle nie oznacza to od razu, że ma rozwolnienie. W mniemaniu większości lekarzy rozwolnienie to częste, rozwodnione stolce, które mogą zawierać śluz i którym może towarzyszyć gorączka i/lub utrata wagi ciała. Jeśli niemowlę ma mniej niż trzy miesiące i ma rozwolnienie lub/i temperaturę albo jeśli dodatkowo wymiotuje, jest podirytowane, nie ma apetytu lub okazuje oznaki odwodnienia (mniej niż 4 zabrudzone pieluchy w ciągu 24 godzin) należy niezwłocznie skonsultować się z jego lekarzem pediatrą.

Oto kilka wskazówek jak zahamować rozwolnienie. Wskazane jest jednak aby skonsultować stan zdrowia dziecka z lekarzem pediatrą.
Jeśli dziecko ma lekki przypadek rozwolnienia, nie ma gorączki większej niż 38,3°C, jest aktywne i ma apetyt należy kontynuować stałą dietę.
Jeśli dziecko ma średnie rozwolnienie lekarz najprawdopodobniej zaleci kontynuację normalnej diety wzbogaconej w elektrolity. Takie roztwory pozwalają na uzupełnienie poziomu wody i elektrolitów aż rozwolnienie ustanie. Należy pamiętać o unikaniu czystych soków owocowych.
Jeżeli obserwujecie u dziecka utrzymujące się rozwolnienie (trwające tydzień lub dwa) należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Utrzymująca się biegunka może być oznaką opóźnionego rozwoju.
Najważniejsze w leczeniu biegunki jest zapobiegnięcie odwodnieniu. Bądź czujna na wszelkie oznaki odwodnienia i poinformuj lekarza jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego.

Oznaki lekkiego lub średniego odwodnienia to:
mniejsza aktywność dziecka, mniejsza chęć do zabawy
mniejsza ilość oddawanego moczu (mniej niż 4 zabrudzone pieluchy w 24 godziny)
nie pojawiają się łzy
suche są usta, skóra, język
oczy są zapadnięte
skóra jest koloru szarawego
zapadłe ciemiączko.
Jeśli dziecko ma lekką biegunkę, nie ma wysokiej gorączki, jest aktywne i ma apetyt należy kontynuować karmienie piersią lub podawanie mleka modyfikowanego. Jeśli jednak do objawów dołączają wymioty należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Pediatra sprawujący opiekę nad dzieckiem jest najlepszym partnerem w zarządzaniu problemami trawiennymi niemowlaka. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące żywienia dziecka, lekarz prowadzący jest najlepszą osobą do udzielenia na nie odpowiedzi. Pamiętaj aby skonsultować się z lekarzem zanim zmienisz dietę dziecka.

Moje dziecko bardzo często i długo płacze. Z trudem udaje mi się je uspokoić. Czy to normalne, jaka może być przyczyna?

Jeśli niemowlę nieustannie płacze, jest kapryśne, ma problemy z zasypianiem lub jeśli ma duże dolegliwości związane z gazami może to oznaczać, że cierpi z powodu częstych kolek. Kolki są trudne do zahamowania i często powodują frustracje u rodziców. Pocieszające jest, że kolki znikają po 3-4 miesiącach życia dziecka.

Możesz jednak ulżyć Maleństwu wykorzystując kilka praktycznych porad:
noś Malucha blisko ciała np.: w nosidełku, zakrytego w kocyk – trzymając w ramionach próbuj go w ten sposób ukołysać
do utulenia możesz wykorzystywać też np.: huśtawkę dla dzieci, wózek
spróbuj podawać dziecku smoczek
uspakajaj Maleństwo poprzez ruch: kołysz, chodź trzymając niemowlę w ramionach
ułóż dziecko na brzuszku, na kolanach lub przytul do piersi
słuchajcie wspólnie spokojnej muzyki ponieważ dźwięki mogą odwrócić uwagę dziecka od bólu (niektóre dzieci uspakaja odgłos odkurzacza, pralki czy maszyny do zmywania)
zaciemnij pokój dziecka w godzinie odpoczynku aby lepiej spało
przygotuj butelkę z pokarmem tak aby podać mu jedzenie jak tylko będzie głodne

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+