Karmienie butelką

Zgodnie z Zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią przez okres blisko 6 miesięcy życia. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn matka nie ma możliwości karmienia dziecka piersią do 6. miesiąca życia. Wówczas powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby wspólnie ze specjalistą wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla swojego dziecka.
Dostępne na rynku mleka modyfikowane swoim składem, w mniejszym lub większym stopniu, zbliżone są do naturalnego mleka kobiecego.
Mieszanki mleczne zawierają mleko modyfikowane oraz dodatek kleiku ryżowego lub gryczanego.
Rozróżniamy dwa rodzaje mlek modyfikowanych, tzw.:

Mleko początkowe – przeznaczone dla niemowląt od 1. miesiąca życia
Mleko następne – przeznaczone dla niemowląt od 4. miesiąca życia.

Zasady przygotowania mleka modyfikowanego dla dziecka

Od około 6. miesiąca życia dieta dziecka powinna być wzbogacona o inne składniki, będące dla Maleństwa źródłem energii i składników odżywczych tj. produkty niemleczne. Dieta dziecka powinna zostać wzbogacona w 4. miesiącu życia w soki owocowe (np. z jabłek i marchwi). W kolejnym miesiącu życia wprowadza się mieszanki mleczne z dodatkiem ryżu, kaszy gryczanej lub kukurydzy (bez glutenu) oraz zupę jarzynową. W 6. miesiącu dodajemy do zupy przetarte mięso (indyk, kurczak). Pieczywo (żytnie, pszenne) – zawierające gluten wprowadzamy w 10. miesiącu. Ważne jest, aby do końca 1. roku życia podawać dziecku odpowiednio dobrane do jego potrzeb mleko modyfikowane.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+