3. miesiąc życia

3 miesiąc

Rozwój fizyczny
Ciężar ciała Malucha powiększył się o dalsze 600-800 g. Obwód głowy staje się równy obwodowi klatki piersiowej. Policzki są pulchne, brzuszek duży, na rączkach i nóżkach widoczne są wałeczki. Stopniowo zanikają odruchy noworodkowe: automatycznego chodu, pełzania, obejmowania, odruch chwytny, podpórkowy. Zmniejsza się też napięcie mięśniowe, dłonie często są otwarte, ubieranie i rozbieranie jest łatwiejsze. Sięga po przedmioty, potrafi je złapać i potrzymać przez kilka sekund. Podąża wzrokiem za wolno przesuwającym się przedmiotem, zwłaszcza jeśli rusza się z jednej strony na drugą. Przekręca głowę, aby utrzymać kontakt wzrokowy z tym przedmiotem. Reaguje silnym ożywieniem na ludzką twarz, na znajomą szybciej niż na obcą. Na uśmiech potrafi odpowiedzieć uśmiechem, reaguje w różny sposób na różne miny, szczególnie wtedy gdy robiąc różne miny wydajesz przy tym różne dźwięki. Komunikuje różne potrzeby poprzez zmianę intonacji głosu. Często ssie piąstkę lub palec. Kiedy położysz swojego Szkraba na brzuszku zobaczysz, że zgina łokcie i podnosi na coraz wyżej główkę. Jeśli dziecko samo utrzymuje główkę, można je nosić w nosidełku ze sztywnym oparciem.

Rozwój umysłowy
Pod koniec trzeciego miesiąca Twoje Maleństwo ma za sobą okres niemowlęcy. Będzie się rozwijać, nabierać coraz więcej siły i poznawać świat. Twój Maluch lubi przedmioty o różnych kolorach i kształtach. Cieszą go zarówno grzechotki, piłeczki, jak i pluszowe maskotki. Uczy się „przez przypadek”, metodą „prób i błędów”. Wyciąga rączki i dotyka przedmiotów, po krótkim czasie uczy się również, że pewne zachowania przynoszą pewne efekty. Już nie będzie Cię tak często męczył piskiem swojej ulubionej zabawki, bo szybko się zorientuje, że po jej naciśnięciu wydaje odgłos.

Rozwój społeczny
Twój Maluch nadal ma silną potrzebę przebywania z Tobą. Jednak coraz mniej płacze, a gdy już zacznie, potrafi się sam uspokoić. Często głośno się śmieje i grucha. Lubi przebywać w towarzystwie innych osób, a gdy zostaje sam – protestuje. Na głos odpowiada głosem – na ogół coraz dłuższymi ciągami gardłowych dźwięków (gruchanie), czasem pojawiają się niewyraźne sylaby. W tym miesiącu jego „ja” staje się widoczne.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+