Zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą, ale trzeba pamiętać, że także długookresową. Co trzy miesiące lekarz lub pielęgniarka wykonuje zastrzyk. Działanie zastrzyku jest zbliżone do działania tabletki, krążka dopochwowego lub spirali hormonalnej.

Zastrzyki antykoncepcyjne: zalety

  • Zastrzyki antykoncepcyjne są dobre dla zapominalskich, gdyż wykonuje się je tylko kilka razy w roku i nie można, jak w przypadku tabletek, zapomnieć o ich przyjęciu.
  • Skuteczność zastrzyków jest bardzo wysoka i według wskaźnika Pearla wynosi 0,3-1,4.
  • Podczas wymiotów, biegunki, nudności i innych czynników majacych wpływ na suteczność tabletek, działanie zastrzyków nie zmienia się, gdyż hormony są wstrzykiwane domięśniowo, omijając układ pokarmowy.

Zastrzyki antykoncepcyjne: wady

Zastrzyki antykoncepcyjne wywołują kilka skutków ubocznych. Mogą doprowadzić do nieregularnego miesiączkowania oraz krwiawienia międzymiesiączkowego lub trwałych krwawień macicy, wymagających łyżeczkowania. Warto wiedzieć też, że zastrzyki antykoncepcyjne mają znacznie przedłużone działanie, a co za tym idzie, na ustąpienie skutków ubocznych trzeba czasem poczekać parę miesięcy.

Przy cukrzycy, wysokim ciśnieniu, żółtaczce i zapaleniach żył stosowanie zastrzyków jest niewskazane!

Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych

Według wskaźnika Pearla zastrzyki antykoncepcyjne wykazują skuteczność o wartości 0,3-1,4, a więc zbliżoną do skuteczności minipigułki

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+