Jakie wyzwania czekają mamę po powrocie do pracy?

1. Reakcja rodziny – czy jesteś tą szczęściarą, którą partner będzie zachęcał do powrotu do pracy? W Polsce takie wsparcie swoim żonom oferuje 59% partnerów. Inną osoba w rodzinie wspierającą młodą mamę jest jej własna matka – 42%matek.

2. Po rozpoczęciu na nowo pracy zawodowej liczy się pomoc jaką okazuje rodzina w dzieleniu się obowiązkami domowymi i opiece nad maleństwem. Polowa partnerów i 2/5 matek zaoferowało pomoc mamie po powrocie do pracy.

3. Relacje z partnerem i dalszą rodziną. Po powrocie do pracy wyzwaniem może być jakość stosunków z najbliższymi. Powrót do pracy miał pozytywny wpływ na stosunki z partnerem 25% badanych, 17% badanych zauważyło polepszone stosunki z własną matką, pozostałym paniom poprawiły się relacje z własnym ojcem, teściową i teściem. Negatywne relacje z partnerem wystąpiły u 13% mam, z teściowa 8%.

Podsumowując wpływ jaki na relację z najbliższymi ma powrót mamy do pracy nie ma go, bądź też w większości przypadków jest pozytywny.

4. Opieka nad dzieckiem i prace domowe. Pracująca kobieta nie jest w stanie zajmować się jednocześnie dzieckiem, domem i chodzić do pracy. Ważne jest więc wsparcie, jakie mamom oferują ich mężowie 85%, mamy 57% , ojcowie 27% i teściowe 26%. Kto zajmuje się dzieckiem pod nieobecność mamy? W 44% robią to dziadkowie, w 30% partner, w 10% nianie, a w 5% żłobki.

5. Dużym wyzwaniem jest znalezienie czasu dla siebie po powrocie do pracy. Tutaj bardzo ważna jest pomoc bliskich, tak byś jako młoda mama po powrocie z pracy do domu mogla chwilę odpocząć. Dobrze sprawdza się ustalenie z partnerem, albo dziadkami dnia, w którym oni zajmą się dzieckiem, a Ty sobą. Wiąże się z tym również nowy podział obowiązków po powrocie mamy do pracy. 50% ankietowanych ustaliło z mężem nowy podział obowiązków. Wyzwaniem jest jednak nie sama rozmowa na ten temat z partnerem, ale przestrzeganie ustalonego podziału. Jak wykazują badania trudno jest odejść polskim rodzinom od tradycyjnego podziału ról.

6. Uczucia i obawy. To, co siedzi w Twojej głowie może okazać się nie lada wyzwaniem. Aż 62% mam obawia się, że dziecko będzie za nimi tęsknić. Ponad polowa am obawia się tego, jak połączyć rolę mamy, pracownika i pani domu. 35%  ma obawy czy oby ich dziecko nie jest jeszcze za małe na to, by pozostawać pod opieka innych osób.

Źródło cytowanych badań:

Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety internetowej, zamieszczonej na stronie www.mamawracadopracy.pl. Wyniki opracowane zostały przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w marcu 2011 roku. W badaniu wzięło udział 23 tysiące mam dzieci w wieku do 3 lat.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+