Choroba Parkinsona – drżączka poraźna

Choroba, do której przyznało się wiele znanych gwiazd kina i estrady – między innymi Michael J. Fox, mimo że nie jest całkowicie uleczalna, z roku na rok pozwala coraz bardziej oswajać swoje symptomy. Czym jest choroba Parkinsona i jak z nią walczyć?

Choroba Parkinsona to powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Jej nazwa pochodzi od angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego groźnego schorzenia. Sama choroba znana jest od stuleci, wcześniej jednak nikt nie podjął się próby jej wyjaśnienia. Do pierwszych objawów chorobowych dochodzi podczas zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych. Dotąd nie są znane czynniki mogące wywoływać tę chorobę, jednak część z nich przypisuje się czynnikom genetycznym.

Objawy

Choroba Parkinsona postępuje powoli i może trwać latami. Początkowo zauważalne jest lekkie spowolnienie ruchów i delikatny brak koordynacji, przez co chorzy mogą czuć się „niezgrabnie”. Pojawiają się trudności z pisaniem. Wczesne rozpoznanie nie jest możliwe, gdyż zazwyczaj spowolnienie w działaniu oraz niezgrabność ruchowa, delikatne zawroty podczas wstawania przypisywane są zmianom reumatycznym i starczym. Podstawowymi objawami pozwalającymi określić właściwe schorzenie są: sztywność mięśniowa, drżenie kończyn podczas spoczynku jak również problem z wykonaniem ruchów precyzyjnych. Do późniejszych objawów zaliczyć można ślinotok, łojotok, nadmierne pocenie. W późnym stadium choroby pojawiają się problemy z procesami myślowymi, brak mrugania powiekami, trudności w połykaniu pokarmów.

Walka z chorobą

Mimo, ze medycyna nie znalazła skutecznego leku na chorobę Parkinsona, jej objawy i przebieg można złagodzić. Poprzez systematyczną rehabilitacje i wzmacnianie osłabionych mięśni i stawów możliwe jest przedłużenie pełnej funkcjonalności organizmu. Do rehabilitacji takiej zaliczyć można zajęcia pływackie, ćwiczenia mowy, masaże oraz spacery. Choroba nie powoduje śmierci, jednak stałe pogarszanie stanu zdrowia prowadzi do trwałego inwalidztwa i angażuje opiekę osoby drugiej. W przypadku zauważenia pierwszych symptomów należy niezwłocznie udać się do specjalisty – na terenie Śląska znajdziemy wielu lekarzy o specjalizacji neurolog Skoczów, Rybnik, Tychy czy Katowice sa miastami gdzie funkcjonuje wiele prywatnych gabinetów neurologicznych. Specjalisci pomogą zdiagnozować chorobę oraz dobrać odpowiednie formy terapii.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+