Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to jedna z metod naturalnego planowania rodziny, polegająca na obserwacji śluzu szyjkowego. Na jej podstawie można okreslić dni płodne kobiety i wybrać najlepszy moment na zapłodnienie. Swoją nazwę metoda ta zawdzięcza małżeństwu lekarzy, którzy obserwowali śluz szyjkowy podczas cyklu owulacyjnego kobiety. Dowiedz się, na czym dokładnie polega metoda Billingsów!

Metoda Billingsów – ocena śluzu szyjkowego

Ilość i stan śluzu szyjkowego zmieniają się wraz z fazami cyklu. Przy zastosowaniu metody Billingsów śluz pobiera się prosto z przedsionka pochwy. Następnie ocenia się konsystencję śluzu. Jeśli jest jasny, gładki, śliski, przezroczysty i rozciągliwy oznacza to, że znajdujesz się w okresie płodnym cyklu. W kolejnych fazach cyklu możesz zaobserwować następujące zmiany:

Faza pierwsza: Ponieważ zaraz po menstruacji poziom estrogenu jest bardzo niski, produkcja śluzu jest właściwie zerowa. Kobieta odczuwa przez kilka dni suchość w okolicy przedsionka pochwy oraz narządów płciowych.

Faza druga: Im bliżej owulacji, tym więcej wytwarzanego śluzu. Przyjmuje on postać lepkiej i gęstej wydzieliny o żółtym lub białym odcieniu. W tej fazie zadaniem śluzu jest ochrona macicy przed plemnikami do momentu ostateczniego rozwoju komórki jajowej.

Faza trzecia: Bezpośrednio przed owulacją śluz staje się rzadszy, bardziej przejrzysty i rozciągliwy. Swoją konsystencją może przypominać białko surowego jajka. Ta faza trwa 2-3 dni i wskazuje na owulację. Jako że plemniki potrafią bardzo łatwo przeniknąć przez ten „owulacyjny” śluz, jest to najlepszy moment na zapłodnienie.

Faza czwarta: W kilka dni po owulacji organizm kobiety produkuje zwiększone ilości progesteronu zamiast estrogenu. Na skutek tego śluz ponownie gęstnieje, zmienia swoją konsystencję i kolor. Zapłodnienie jest w tym okresie przez wzgląd na gęsty śluz dużo mniej prawdopodobne.

Faza piąta: W fazie przedmenstruacyjnej produkcja śluzu ponownie spada, a organizm przygotowuje się do nadchodzącej miesiączki.

Metoda oceny śluzu szyjkowego wydaje się łatwa, wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności. Kto więc nie planuje dziecka w najbliższej przyszłości powinien skorzystać z innych metod antykoncepcyjnych.

Skuteczność metody Billingsów

Produkcja śluzu szyjkowego zależy od wielu czynników. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, przechodzisz infekcję bakteryjną czy przyjmujesz leki, a zwłaszcza czopki lub maści dopochwowe, to ilość i konsystencja Twojego śluzu mogą ulec zmianie. Także zaburzenia hormonalne mają wpływ na jego stan i mogą znacznie utrudnić właściwą ocenę.
Pamiętaj także, że wyżej wymienione objawy wyglądają inaczej u każdej kobiety. Dlatego przy stosowaniu metody Billingsów dyscyplina i skrupulatność są niezwykle ważne.

Metoda Billingsów może być stosowana zarówno  do planowania rodziny, jak również jako naturalna metoda antykoncepcji.  Jednak trzeba pamiętać, że nie jest tak wiarygodna jak inne metody antykoncepcyjne. Aby więc zwiększyć skuteczność metody Billingsów, warto połączyć ją z metododą pomiaru tempreratury podstawowej. Kombinację tych dwóch metod nazywamy metodą objawowo-termiczną.
——————————-
Artykuł sponsorowany przez portal internetowy https://anonserek.pl

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+