7. miesiąc życia

7 miesiąc

Rozwój fizyczny
W tym okresie następuje dalszy przyrost wagi i długości ciała Maluszka. Jeśli w ubiegłym miesiącu dziecko nie zwiększyło swojego ciężaru, w ciągu następnych 4 tygodni zapewne częściowo nadrobi to opóźnienie. Siódmy miesiąc życia to czas, którym pojawiają się następne ząbki, a dziecko próbuje już gryźć pokarm. Następuje również wielki przełom w rozwoju fizycznym – samodzielne siadanie! Początkowo plecy Malucha w pozycji siedzącej będą wygięte w półokrąg, jednak z czasem zacznie siedzieć prosto. Wyciągnięte nóżki ułatwią pozostanie w takiej pozycji przez dłuższy czas. Trzymane za rączki dziecko potrafi przez chwilę stać, podtrzymywane pod paszkami podskakuje („sprężynuje”) z wielkim zapałem. Nie pozwala się położyć. Nie wydaje się być zmęczone nawet długotrwałym podskakiwaniem. Potrafi sięgać po przedmioty jedną rączką potem przekładać je do drugiej. Trzymając zabawkę jedną rączką, drugą może wykonywać inną, nieskomplikowaną czynność. Ćwiczy paluszki, nadal sięga po drobne przedmioty całą dłonią, ale można zauważyć początki celowej pracy paluszków. W ciągu następnych miesięcy będzie coraz lepiej władał rączkami i paluszkami.

Rozwój umysłowy
W tym wieku Twojemu Maleństwu będzie sprawiało wielką radość zrzucanie przedmiotów i przyglądanie się temu jak spadają. Będzie rzucać czymkolwiek, co będzie mieć pod rączką: łyżeczką, maskotką, grzechotką. Powinnaś podnosić rzucane przedmioty i oddawać dziecku, by mogło rzucać nimi znów. Zabawa może być dla Ciebie męcząca, ale Twój Maluch dużo się wtedy uczy. Spadanie pomaga dziecku zrozumieć pewne własności przedmiotów: ciężki czy lekki, twardy czy miękki. Uczy się, że to właśnie on „powoduje” spadanie przedmiotu, który rzucił. Powstaje pamięć przedmiotu, dziecko zaczyna rozumieć, że przedmiot istnieje, mimo że go nie trzyma. Potrafi zlokalizować brakujący przedmiot, „testuje” przedmioty – potrząsa nimi, gniecie, rzuca i uderza.

Rozwój społeczny
Twój Maluch staje się wybredny, tylko wybrane osoby mogą nosić go na rękach. Macha rączką na pożegnanie. Bawi się w „a ku ku”. Rozumie, że jeśli nie widzi mamy, nie oznacza to, że zniknęła.

Rozwój języka
Twoje dziecko jest dobrym „słuchaczem” dlatego robi szybkie postępy w nauce mowy i posługiwania się językiem. Uważnie słucha słów, które słyszy najczęściej, takich jak „mama”, „tata”. Kiedy dziecko słucha dorosłych słyszy ciąg wyrazów, nic nie rozumie, ale potrafi wyłapać gdzie wyraz się zaczyna a gdzie kończy. Następnym krokiem jest zrozumienie tego co określone słowa znaczą. Gaworzy bardzo dużo, zmienia głośność i intonację, próbuje czasem powtarzać po dorosłych proste sylaby.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+