Mamo, tato – idę do przedszkola

Decyzję o tym kiedy dziecko rozpocznie naukę w przedszkolu podejmują rodzice. To oni decydują jak często dziecko będzie w przedszkolu, ile czasu w nim spędzi, jakie posiłki będzie przyjmowało. Jeżeli pociecha zostanie już przyjęta na listę przedszkolaków, rodzice zaczynają odczuwać stres nie mniejszy niż rodzice pierwszoklasistów. Co czeka Wasze dzieci w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu i na co Wy powinniście być przygotowani? Postaram się poprowadzić Was przez pierwszy miesiąc w przedszkolu.

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola
Już w marcu dyrekcja przedszkola przedstawia projekt, w którym muszą się znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące działalności placówki roku przedszkolnego rozpoczynającego się we wrześniu. W tym czasie powinniśmy otrzymać informację czy nasza pociecha dostała się do przedszkola, czy trafiła na listę rezerwową. To czy dziecko zostanie przyjęte zależy od wielu czynników: czy jest to pierwszy rok dziecka w przedszkolu, czy rodzice pracują, czy rodzic samotnie wychowuje dziecko, czy dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej. Należy pamiętać, że przedszkole musi zapewnić miejsce dziecku, które objęte jest obowiązkiem rocznego przygotowania do podjęcia nauki w szkole.

Przedszkola coraz częściej organizują tzw. dni otwarte, podczas których rodzice wraz z dzieckiem mogą przyjść, zobaczyć jak funkcjonuje placówka, poznać nauczycielki a nawet zostawić dziecko na kilka godzin, żeby sprawdzić jak będzie reagowało na nową sytuację. Zawsze warto jest skorzystać z takiej możliwości.

Pierwszy dzień
Pierwszy dzień przedszkolaka wygląda zupełnie inaczej niż pierwszoklasisty. Nie ma apelu czy uroczystości. Dziecko od razu trafia do swojej grupy wiekowej, w której będzie teraz przebywało. Rozstanie na kilka godzin i pozostawienie dziecka w przedszkolu bywa często nieprzyjemne zarówno dla dzieci jak i rodziców. Jeżeli jest taka możliwość, niech dziecko w pierwszych dniach odprowadzi ojciec albo dziadkowie. Pożegnanie powinno być krótkie i wesołe, starajmy się uniknąć w tym dniu łez – to gorąca prośba zwłaszcza do rodziców.
W tym dniu warto zapoznać się z tablicą ogłoszeń. W tym miejscu będą wywieszane najważniejsze informacje związane z życiem przedszkola: cennik, terminy dotyczące zebrań i uroczystości, jadłospis zamieszczany najczęściej na cały tydzień.

Pierwszy tydzień
To czas kiedy jeszcze nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Dzieci poznają przedszkole, nauczycielki, rówieśników. To czas na zabawę, przystosowanie się do nowych zasad i planu dnia. Rodzice mogą wówczas porozmawiać z nauczycielem, podzielić się z nim swoimi obawami. W pierwszym tygodniu powinno zostać ustalone kto będzie odbierał dziecko z przedszkola. Wychowawca musi wiedzieć kto jest uprawniony do odbierania dziecka do domu. Rodzice powinni zostać powiadomieni, że nikt poza osobami uprawnionymi nie może odebrać dziecka (nie może tego zrobić także osoba niepełnoletnia lub będąca pod wpływem alkoholu). Rodzice mogą się zapoznać ze statutem placówki, który jest do dyspozycji rodziców, często dostępny także w formie elektronicznej.
Znajdują się w nim:

  • postanowienia ogólne
  • cele i zadania przedszkola
  • realizacja powyższych celów i zadań
  • organy przedszkola i ich kompetencje
  • organizacja przedszkola
  • pracownicy przedszkola i ich zadania

Pierwszy miesiąc
W tym czasie dyrekcja zorganizuje zebranie z rodzicami, na którym zostaną poruszone wszystkie ważne kwestie związane z organizacją zajęć. Warto wcześniej przygotować sobie pytania i tematy jakie mamy zamiar poruszyć z nauczycielem. Dyrekcja i wychowawcy poruszą z mani tematy dotyczące:

  • spraw finansowych ( opłata miesięczna, stawka żywieniowa, komitet rodzicielski, wyprawka, podręczniki)
  • zajęć dodatkowych w przedszkolu ( rytmika, gimnastyka korekcyjna, język obcy, zajęcia sportowe)
  • katecheza (rodzice podejmują decyzję czy chcą aby dziecko uczestniczyło w katechezie, dzieciom nie uczestniczącym w katechezie zostaje zapewniona opieka w tym czasie)
  • sprawy organizacyjne (stroje gimnastyczne, środki czystości, stroje do leżakowania)
  • o każdej chorobie bądź niedyspozycji rodzic jest zobowiązany powiadomić nauczyciela
  • wybór trójki klasowej

W pierwszym miesiącu często odbywa się uroczystość pasowania dziecka na przedszkolaka. W uroczystości mogą uczestniczyć także rodzice. O terminie tej uroczystości zostaniemy powiadomieni wcześniej.

Na koniec
Każde przedszkole jest inne i różni się nieco organizacją, jednak pierwszy miesiąc wszędzie jest podobny. Każdego z nas czeka rozmowa z nauczycielem lub dyrektorem placówki, pierwszy dzień dziecka w przedszkolu, pierwsze zebranie z rodzicami. Tak się zaczyna przygoda z systemem oświaty w naszym kraju, pamiętajcie jednak, że w tym wszystkim najważniejsze są dzieci, którym warto umilić tan czas. Wrażenia jakie zabiorą ze sobą do szkoły, będą rzutowały na ich dalszej edukacji.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+