Ryzyko związane z terapią hormonalną i sztucznym zapłodnieniem

Ryzyko I: skutki uboczne leków

Zażywane podczas terapii hormonalnej leki mogą czesto doprowadzić do takich skutków ubocznych, jak bóle i zawroty głowy oraz wahania nastrojów.

Ryzyko II: Ciąże mnogie

Nejwiększe ryzyko, związane z leczeniem hormonalnym, to ciąża mnnoga. Jej częste występowanie wiąże się przede wszystkim z silną stymulacją jajników, w celu wyprodukowania jak największej liczby komórek jajowych, potrzebnych do np. do sztuczengo zapłodnienia metodą in vitro.

Statystycznie około 20% kobiet zachodzących w ciążę metodą in vitro, rodzi bliźniaki, a 3% nawet trojaczki. Jednak wraz z podwyższoną szansą na ciążę mnogą, rośnie także szansa na przedwczesny poród. Przy ciążach mnogich niestety częściej dochodzi do porodów przed 30 tygodniem ciąży. Są to jednak rzadkie przypadki i zazwyczaj bliźnieki lub nawet trojaczki cało i zdrowo przychodzą na świat.

Ryzyko III: Hiperstymulacja jajników

Terapia hormonalna stymuluje jajniki do wytwarzania wielu komórek jajowych, po to, aby zwiekszyć szanse na sztuczne zapłodnienie. W 1% przypadków może to prowadzić do hiperstymulacji jajników(OHSS). Prawdopodobieństwo wystąpienia hiperstymulacji jest największe przy stosowaniu metody in vitro i ICSi, gdyż wymagają one niezwykle silnej stymulacji jajników. Także u kobiet młodych, o niskiej masie ciała, z zespołem policystycznych jajników lub tych, które wykazują wysoki poziom estradiolu, są bardziej narażone na hiperstymulację.

Pierwsze objawy zespołu hiperstymulacji jajników to dyskomfort w podbrzuszu oraz nudności wynikające z powiększenia jajników oraz gromadzenia się płynu w jamach ciała.

W zaawansowanej postaci dochodzi do silnych bóli brzucha, powiększenia jego obwodu, zmniejszenia ilości oddawanego moczu. Nagromadzenie płynu w jamach otrzewnej, opłucnej i osierdziu wywołuje trudności w oddychaniu, często połączone z dusznością. To skutkuje także zmniejszeniem objętości krążącej krwi, stwarzając jednocześnie zagrożenie życia pacjentki.

Hiperstymulacja jajników występuje jednak niezwykle rzadko, a dzięki regularnym kontrolom można wykryć ją w bardzo wczesnym stadium.

Ryzyko IV: nadmierny stres

Leczenia niepłodności jest bardzo długim procesem i wymaga od małżeństw niezwykle dużo cierpliwości. Stres przed rezultatem kolejnych badań przeplata się z nadzieją na posiadanie upragnionego potomstwa. Po długim czasie bezskutecznego starania się o dziecko, wiele par załamuje się i przestaje widzieć sens w kolejnych probach. To moze mieć znaczący wpływ na powodzenie terapii. Ważne jesr, aby para czuła, ze nie jest w tej sytuacji zupełnie sama. Tu pomagają spotkania z innymi bezdzietnymi małżeństwami, np. na warsztatach dotyczących leczenia niepłodności organizowanych przez kliniki.

Ryzyko V: komplikacje podczas zabiegów

Ponieważ zabieg pobierania komórek jajowych do in vitro jest mało ingerującym w ciało zabiegiem, to razdko kiedy dochodzi do jakichkolwiek komplikacji. Czasem, podczas punkcji jajników, może dojść do uszkodzenia organów sąsiednich, tj. pęchęrza lub jelita, niemniej zdarza się to niezwykle rzadko.

Ryzyko VI: Większe szanse na ciąże pozamaciczne i poronienia

Podczas sztucznego zapłodnienia ryzyko wystąpienia ciaży pozamacicznej jest znacznie wyższe niż przy naturalnej ciąży. Wraz z wiekiem pacjentki rosnie też prawdopodobieństeo poronień. Jednak nie jest udowodnione, ze występuje jakikolwiek związek pomiędzy sztucznym zapłodnieniem a szansą na poronienie.

Ryzyko VII: Imprinting genomowy

Ryzyko wystepowania rzadkich zespołów chorobowych, jak np. uwarunkowanego rodzicielskim piętnem genomowym („genomic imprinting”), syndromu Angelmana, jest sześciokrotnie większe u dzieci poczętych przy pomocy in vitro niż u dzieci poczętych w sposób naturalny. Syndrom Angelmana to choroba neurologiczna związana z nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Jednak ryzyko występowania chorób uwarunkowanych imprintingiem genomowym jest bliskie zeru.

Odpowiedni lekarz

Lekarze są zobowiązani do przekazania informacji o ewentualnych skutkach i ryzykach leczenia niepłodności. Jeśli więc nie jesteś czegoś pewna – pytaj. To bardzo ważne, abyś zdawała sobie sprawę ze wszystkich skutków wiążących się z zastosowaniem metod sztucznego zapłodnienia.

Dalsze informacje

Wciąz masz jekiaś pytania? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj do naszych działów „Zajść w ciążę“ lub „Sztuczne zapłodnienie“. Tam z pewnością znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+