Krążek dopochwowy

Krążek dopochwowy, wykonany z giętkiego plastiku, aplikuje się do pochwy, podobnie jak tampony. Następnie krążek rozpoczyna uwalnianie stałej dawki hormonów, blokujących proces owulacji. Podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, krążek dopochwowy zawiera gestagen, który stymuluje zgrubienie nabłonka macicy i uniemożliwia w ten sposób zapłodnienie komórki jajowej oraz zagnieżdżenie się zarodka.

Krążek dopochwowy musi być usunięty z pochwy po 21 dniach. Potem następuje siedmiodniowa przerwa, podczas której powinno dojść do krwawienia. Podobnie jak przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, nie jest to normalna miesiączka, tylko tzw. krwawienie z odstawienia.  Po siedmiodniowej przerwie ponownie zamieszcza się krążek dopochwowy.

Jeśli zdaży Ci się zapomnieć wyjać krążek dopochwowy po 21 dniach, to przez 7 kolejnych dni wydziela on jeszcze odpowiednie hormony i chroni przed zapłodnieniem.

Bez utraty swojego antykoncepcyjnego działania, krążek dopochwowy może zostać na krótko usunięty z pochwy, jeśli np. przeszkadza podczas stosunku. Nie wolno jednak zapomnieć, że może on znajdować się poza pochwą maksymalnie 3 godziny i nie więcej niż raz w przeciągu doby.

Krążek dopochwowy: zalety

  • Krążek dopochwowy bardzo łatwo umieścić w pochwie. Po aplikacji jego obecność jest właściwie nieodczuwalna. Niektóre kobiety czują go czasem podczas stosunku. Można go wtedy usunąć z pochwy, jednak nie na dłużej niż 3 godziny i nie częściej niż raz na dobę.
  • Przy korzystaniu z krążka dopochwowego, nie trzeba pamiętać np. o codziennym przyjmowaniu tabletek. Przez trzy tygodnie wydziela on określoną dawkę hormonów. Nie ma więc szans na błąd w zastosowaniu. Także „przetrzymanie” go kilka dni dłużej, nie ma wpływu na jego działanie antykoncepcyjne.
  • Możesz stosować trzy krążki dopochwowe pod rząd (bez siedmiodniowej przerwy)
  • Podobnie jak tabletki anykoncepcyjne, krążek dopochwowy znajduje swoje zastosowanie przy bolesnych miesiączkach, skracając krwawienie i zmniejszając skurcze.
  • Skuteczność krążka porównywalna jest ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych.
  • W przeciwieństwie do tabletek, może być stosowany przez kobiety mające problemy żołądkowe i skarżące się na częste wymioty lub biegunki.
  • Niestety krążek dopochwowy, podobnie jak tabletki, nie pozostaje obojętny na działanie antybiotyków czy leków. Dlatego w przypadku przyjmowania jakichkolwiek innych lekarstw koniecznie trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem.

Krążek dopochwowy: wady

  • Krążek dopochwowy wywołuje podobne skutki uboczne jak tabletki antykoncepcyjne.
  • Niektóre kobiety zapominają o aplikowaniu i wyjmowaniu krążka o zalecanych porach.
  • Krążek dopochwowy może się także wyślizgnąć z pochwy. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. W takim przypadku należy opłukać go w letniej wodzie i ponownie umiescić w pochwie.
  • U niektórych kobiet krążek dopochwowy może wywołać podrażnienia pochwy lub upławy

Skuteczność krążka dopochwowego

Skuteczność krążka dopochwowego jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych  i wynosi według wskaźnika Pearla 0,25-1,18. Oznacza to, że na 400 kobiet stosujących te metodę jedna do czterech z nich zaszły w ciażę.
—————————
Wpis sponsorowany przez serwis internetowy https://anonserek.pl/tapety

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+