8. miesiąc życia

8 miesiąc

Rozwój fizyczny
W ósmym miesiącu życia możesz zaobserwować stałe, ale coraz mniejsze przyrosty wagi i długości ciała. Uwydatniają się różnice w wielkości Maluchów w tym samym wieku – obok drobnych, mało ważących dzieci, spotyka się dorodne bobasy (podobnie jak w przypadku dorosłych, u których obserwujemy dużą różnorodność wyglądu). To miesiąc upływający pod znakiem pełzania i raczkowania. Do tej pory Twoje Maleństwo ćwiczyło rączki, teraz przyszła kolej na nóżki. Zauważysz, że potrafi dłużej siedzieć. Nową umiejętnością jest klękanie, Maluch może chwycić się czegoś i klękać. Potrafi samodzielnie przyjąć pozycję siedzącą, obraca się wokół własnej osi. W tym okresie musisz bardzo uważać na swojego Malca. Zacznie poruszać się po całym domu w poszukiwaniu psot i zabaw. Musisz uważać żeby nie zrobił sobie krzywdy. Dziecko powoli z dobrego obserwatora staje się świetnym naśladowcą. Zaczyna rozumieć gesty, ale także ich używać. Reaguje na swoje imię.

Rozwój umysłowy
Ośmiomiesięczny Maluszek będzie z entuzjazmem patrzył, słuchał i dotykał, eksplorował świat. Twoje dziecko będzie zafascynowane wszystkim co je otacza. Teraz jest jak mały detektyw. Naśladuje zachowania innych ludzi. Pamięta wydarzenia z przeszłości i z utęsknieniem wyczekuje zdarzeń przyszłych. Widzi ludzi i przedmioty z pewnej odległości, uśmiecha się kiedy wchodzisz do pokoju. Dzięki temu, że wyostrza mu się wzrok może wychwytywać więcej informacji z otoczenia. Ogląda zabawki z różnej strony poprzez obracanie ich w rączkach. W ten sposób również usprawnia motorykę. Uwaga pozwala Twojemu Malcowi na lepsze poznanie przedmiotów i otoczenia.

Rozwój społeczny
Maluch uwielbia się z Tobą bawić i grać, zabawy z innymi bardzo go cieszą. Gry takie jak „A ku ku” czy „Łapki” są bardziej edukacyjne niż to może się wydawać. Dziecko uczy się kiedy jest jego kolej, uczy się pewnych reguł gry. Chcąc być wzięte na ręce – wyciągnie obie rączki. Zaczyna być do Ciebie bardzo przywiązany i boi się rozdzielenia. Wśród obcych ludzi zaczyna być wstydliwy, odwraca się i zaczyna płakać.

Rozwój języka
Komunikuje się z otoczeniem za pomocą gestów mających stałe znaczenie, np. wyciąga rączki, by je wziąć na ręce. Odpycha coś, czego nie chce, gdy jest głodne – cmoka, mlaszcze lub wystawia język. Prawie stale coś „mówi” do siebie, jakby komentowało, co widzi, co robi, co mu się przydarza. Wyraża zdziwienie, zachwyt („Oo!”), dumę, poczucie siły, radość, strach. Nazywa rzeczy naśladując wydawane przez nie odgłosy na przykład samochód -„brum brum”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+