Dziecko w sieci

Rodzice spotkają się prędzej czy później z problemem dziecka przesiadującego przed komputerem. Kiedyś był to sam komputer i zazwyczaj długie godziny spędzane przez dziecko na graniu w gry. Dziś do problemów doszedł jeszcze Internet.
Dziecko siedzące w Internecie jest narażone na niebezpieczeństwa. Większość rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ale nie zawsze do końca. Jeśli rodzic jest obeznany z technologią to zapewne tak, ale nie każdy z nas jest informatykiem i może nie wiedzieć co tak naprawdę grozi jego dziecku.
Innym problemem może być działalność naszego dziecka w Internecie. Trolling, spam, wulgaryzmy, złośliwość to tylko mała część zła, jakie nasze dziecko może wyrządzić innym ludziom.
Łatwo ulec złudzeniu, że świat Internetu jest wirtualny i obowiązują tam inne prawa, a najgorsze ze złudzeń to pozorna anonimowość. Ludziom wydaje się, że jak są w Internecie, to nikt się nie dowie co tam robią i co piszą.

Tak działają pedofile

Kontakty międzyludzkie w sieci opierają się tak naprawdę na tych samych zasadach co rzeczywiste. Jedyna różnica to brak fizycznej obecności i zapachu drugiej osoby. Reszta już w Internecie istnieje. Czaty, fora, gry sieciowe to domena końca lat 90 XX i kilku lat XXI wieku. Teraz furorę robią serwisy społecznościowe oparte na filozofii web 2.0. Pokrótce – są to serwisy, w których treść tworzona jest przez samych użytkowników.
Takie właśnie miejsca są wręcz wymarzone dla przestępców, którzy czyhają właśnie na dzieci.
Ich taktyka zwykle sprowadza się do wzbudzenia zaufania, nakłonienia do podania danych osobowych, adresu zamieszkania i telefonu. Potem przestępcy próbują umawiać się z dziećmi na rzeczywiste spotkania.
To samo odbywa się przez komunikatory, czaty i fora, które dzieci bardzo wciągają.

Nasze dziecko też może być zagrożeniem

Dzieci pozostawione bez opieki zazwyczaj próbują robić coś złego. Nie inaczej jest w przypadku Internetu. Dziecko, zwłaszcza mniejsze ( np. 5 lat ) nie ma pojęcia jak funkcjonuje światowa sieć. Osobiście uważam, że taki maluch nie ma nic do szukania w komputerze a tym bardziej w internecie. Jeśli już dziecko pcha się do komputera, to rodzic zawsze powinien być obecny przy tym co dziecko robi. Starsze dzieci bardzo często „udzielają się” na forach internetowych. Są przy tym cwaniackie, niemiłe i wulgarne w wypowiedziach. Cierpią na tym uczestnicy forów internetowych i miejsc gdzie toczy się jakaś dyskusja. Sieć daje dzieciom złudzenie bezkarności, dlatego łatwo im dawać upust agresji i wulgaryzmom.

Pirackie oprogramowanie

Twoje dziecko może bez twojej wiedzy i zgody ściągać pirackie kopie popularnego i często bardzo drogiego oprogramowania. Wielu rodziców dowiaduje się o tym dopiero, gdy do drzwi zapuka Policja z nakazem przeszukania.
Zanim zaczniesz podejmować jakieś kroki najpierw zastanów się, czy Twoje dziecko tak naprawdę potrzebuje Internetu. Jeśli uznasz, że tak- czytaj dalsze kroki. Pomogą one we właściwej ocenie sytuacji.

10 kroków bezpiecznego korzystania z Internetu

1.Postaraj się dowiedzieć co Twoje dziecko robi w sieci. Jakie strony ogląda, na jakich forach lub „gronach” przesiaduje, z kim ma kontakty w komunikatorze. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane spytaj dziecko co to jest i co ono tam robi.
2.Wyznaczaj dziecku czas na siedzenie przy komputerze. Gdy szybko upływa, ogranicza złe myśli dziecka. Przykładowo – godzina dziennie, pół godziny dziennie itp.
3.Zabezpiecz komputer firewall-em i programem antywirusowym. W zależności jakie masz zapatrywanie na szpiegostwo, możesz też pójść dalej i zainstalować program śledzący odwiedzane strony z Twojego komputera.
4.Nigdy nie pozwalaj na umawianie się dziecka z nieznajomymi z Internetu. To najczęstsza metoda wywabiania dzieci z domu stosowana przez pedofilów.
5.Porozmawiaj szczerze z dzieckiem na temat Twoich obaw o jego bezpieczeństwo. Uczul je na próby zagajania go przez nieznajomych. Poproś też, żeby zgłaszało Ci wszystkie podejrzane wydarzenia z jakimi się styka w Internecie. Wasze wzajemne zaufanie bardzo Wam w tym pomoże. Dziecko powinno czuć w Tobie przyjaciela, który chce mu pomóc.
6.Naucz się netykiety i dobrych obyczajów i przekaż tę wiedzę dziecku. Niech nie zaśmieca Internetu spamem, wulgaryzmami i agresją.
7.Zakaż ściągania programów z Internetu bez Twojej zgody. Teraz furorę robią programy p2p do bezpośredniej wymiany plików w sieci. Taka przygoda może się skończyć dla Ciebie wyrokiem sądowym, ponieważ udostępnianie w sieci czegoś do czego nie ma się praw autorskich jest ścigane przez prawo.
8.Zadbaj o legalne oprogramowanie. Jeśli nie stać Cię lub nie chcesz płacić za Windowsa przejdź na Linuxa. Jest za darmo i zrobisz tam prawie to samo co w Windowsie.
9.Odpędź czasem dziecko od komputera. Niech wyjdzie na świeże powietrze. Zapewnij mu rozrywkę, która Was zbliży. Np. wspólna wycieczka rowerowa.
10.Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa Twojego dziecka w sieci , to po prostu wyłącz komputer.

Słowniczek pojęć

Netykieta – (ang. netiquette) to zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w Sieci (ang. net).
Firewall – zapora sieciowa (ang. firewall – doslownie “ściana ognia”, jednak trzeba wiedziec, że chodzi tu o ogień artyleryjski gdyż jest to wyrażenie zapożyczone z terminologii militarnej oznaczające ogień zaporowy) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami.
Web 2.0 – określenie serwisów internetowych, powstałych po 2001 roku, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danego serwisu. Ten termin został spopularyzowany dzięki firmie O’Reilly Media, która w 2004 roku zorganizowała szereg konferencji poświęconych temu nowemu trendowi internetowemu.
Program antywirusowy – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie, usuwanie i zabezpieczanie systemu przed wirusami komputerowymi, a często także naprawianie w miarę możliwości uszkodzeń wywołanych infekcją wirusową. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
Linux – jest uniksopodobnym systemem operacyjnym. Linux jest jednym ze znamiennych przykładów wolnego i otwartego oprogramowania (FLOSS); będący jego bazą kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany
Trolling – wysyłanie wrogich, obraźliwych lub kontrowersyjnych wiadomości na jedno z publicznych “miejsc” w Internecie w celu wzniecenia kłótni.
Spam – niechciane elektroniczne wiadomości niezgodne z omawianym tematem. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+