Życie z dzieckiem po adopcji

Adoptowane dziecko potrzebuje wiele uwagi i miłości. Wiadomo, że im młodsze jest adoptowane dziecko, tym lepiej przebiega proces integracji z nową rodziną. Przybycie do domu nowego dziecka może totalnie zmienić dotychczasowe życie małżonków i np. ich biologicznych dzieci. Integracja rodzeństwa z dzieckiem adoptowanym może przybierać różne formy, często nawet bardzo nieprzyjemne. Dlatego życie z dzieckiem adoptowanym jest wyzwaniem dla całej rodziny.

Cierpliwość i uwaga

Życie z dzieckiem, które zostało odrzucone przez własną rodzinę, wymaga ogromnej cierpliwości. Dziecko potrzebuje także trochę czasu aby poczuć się w Waszej rodzinie jak w domu. Może się zdarzyć, że nie będzie ono początkowo „wdzięczne” za adopcję. Jednak z dzieckiem adoptowanym bywa naprawdę różnie. Raz nie będzie w stanie odkleić się od Ciebie, innym razem znowuż będzie trzymało Was na dystans. Obie te postawy spowodowane są strachem przed ponownym odrzuceniem. Jako rodzice adopcyjni powinniście wykazać się ogromną cierpliwością, gdyż tego właśnie potrzebują Wasze dziecko. Dopiero jak zobaczy, że może Wam zaufać, zacznie się otwierać i wpuszczać Was do swojego życia.

Integracja z dzieckiem biologicznym

Integracja Twojego dziecka z dzieckiem adoptowanym nie zawsze musi ułożyć się po Twojej mysli. Dziecko adoptowane może czuć się tym „gorszym“, wybranym z litości i próbować dorównać lub nawet konkurować z dzieckiem biologicznym, aby udowodnić Ci swoją wartość. Także Twoje własne dziecko może zadawać sobie pytania typu: Czy nie wystarczałem moim rodzicom, skoro wrócili do domu z innym dzieckiem? Powinnaś być świadoma tego, że takie pytania mogą paść i odpowiednio przygotować się do rozmowy z dzieckiem na ten temat.  Sama również powinnaś zadać sobie kilka pytań, zanim w ogóle zdecydujesz się na adopcję. O najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących adopcji możesz przeczytać w naszym artykule „Wszystko o adopcji”.  Natomiast odpowiedź na pytanie, czy z dzieckiem adoptowanym możesz stworzyć taką samą więź jak ze swoim własnym znajdziesz w artykule „Pokochać jak własne dziecko pomimo adopcji”.

Reakcje otoczenia na adoptowane dziecko

Wielu ludzi odnosi się do adopcji z dystansem. Przy jakichkolwiek problemach z dzieckiem, można wręcz usłyszeć za plecami – „A nie mówiłem.” Także nastawienie rodziców do adopcji jest dla dziecka niezwykle ważne. Jeśli rozmawiasz z dzieckiem o adopcji otwarcie i szczerze, ma ono poczucie, że jest to coś normalnego.

Niestety dzieci w szkole potrafią być bardzo złośliwe i nieprzyjemne. Adoptowane maluchy są jeszcze bardziej narażone na wszelkie docinki. Jeśli jednak rozmawiasz z dzieckiem i dajesz mu do zrozumienia, że jest kochane, nie czuje się ono wyobcowane i doskonale potrafi sobie z poradzić z wszelkimi złośliwościami.

WAŻNE: Najważniejsze, w budowie odpowiednich relacji z dzieckiem adoptowanym, jest rozmowa. Niech Twoje dziecko mówi Ci o swoich odczuciach, obawach, lękach. Niech dzieli się z Tobą także swoimi radościami i sukcesami. Oczywiście nie zawsze relacja z dzieckiem adoptowanym układa się doskonale już od samego początku. Czasem potrzebuje ono czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i zaklimatyzowanie w nowym domu. Pamiętaj, że dziecko to zostało już raz odrzucone i boi się, że może się to powtórzyć. Nie naciskaj więc na nie, jeśli Wasze relacje nie wyglądają na początku tak, jak to sobie wyobrażałaś. Daj mu czas i zdobądź jego zaufanie poprzez okazanie miłości i cierpliwości.

Dalsze informacje

Jeśli wciąż nie wiesz jak poradzić sobie z dzieckiem i sprawić, aby otworzył się na Ciebie, zajrzyj do naszego artykułu „Adopcja: rady i wskazówki”. Znajdziesz w nim najpotrzebniejsze adresy do ośrodków adopcyjnych oraz wielu fundacji, gdzie inni rodzice adopcyjni chętnie podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami związanymi z adopcją, a także z dzieckiem adoptowanym.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+