Imię dla chłopca – Najpopularniejsze imiona nadawane w Polsce

Najpopularniejsze imiona nadawane w Polsce

Liczba za rok
Imiona męskie: 2004 (a) 2003 (b)
1.(2) Jan 689.212 663.761
2.(3) Andrzej 678.251 661.191
3.(1) Piotr 677.646 666.901
4. Krzysztof 666.404 656.695
5. Stanisław 632.666 611.988
6. Tomasz 518.939 512.005
7. Paweł 490.542 485.531
8. Józef 452.250 430.510
9. Marcin 439.451 434.630
10. Marek 428.542 419.737

(a) Źródło: MSWiA (http://www.mswia.gov.pl/index_a.html)
(b) Uwagi: najpopularniejsze imiona noszone w Polsce, wg rejestru PESEL, maj 2003
Źródło: Polityka, nr 26 z 28.06.2003 r.

Najpopularniejsze imiona nadawane w Warszawie (statystyka prowadzona od lipca 2004)

Liczba za rok
Imiona męskie: 2004/2005(a)
1. Jakub 350
2. Kacper 217
3. Mateusz 205
4. Bartek 184
5. Jan 168
6. Michał 158
7. Maciej 135
8. Piotr 108
9. Mikołaj 100
10. Szymon 98

Imiona na literę A:

Adam – imię pochodzenia hebrajskiego lub arabskiego. Adam ceni sobie spokój, rozwagę, prostotę i niezależność. Spod jego rąk wychodzą rzeczy trwałe, solidne i niezawodne. Potrafi z wielkim uporem realizować swoje plany, a porażki jedynie go wzmacniają. Można mu ufać i na nim polegać. Jest bardzo opiekuńczy, chętnie otacza się dziećmi przekazując im życiowe mądrości. Przywiązuje dużą wagę do ubioru zewnętrznego, lubi słuchać pochlebstw na swój temat.
Imieniny: 6.IV, 24.XII

Adrian – imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzące się od miejscowości Hadria (Adria) w okolicach Wenecji. Św. Adrian był patronem żołnierzy i kowali. Osoba o tym imieniu jest wrażliwa, uduchowiona, w swoim postępowaniu kieruje się wyższymi ideami. Od najmłodszych lat ma własne zdanie i niechętnie poddaje się opiece innym. Nie waha się przed ryzykiem, barwne podróże wpisane są w jego życiorys. Zwykle odnosi sukcesy jako muzyk, malarz albo pisarz.
Imieniny: 4.III, 5.III, 8.VII, 8.IX

Antoni – imię to pochodzi od greckiego rodu Antoniuszów. Marek Antoniusz był rywalem Juliusza Cezara w walce o władzę w Rzymie. Z biegiem lat od nazwy rodu powstało imię Antoni. Mężczyźni o tym imieniu są osobami lubiącymi życie z gestem, są duszami towarzystwa. Wyróżniają się z tłumu, z pewnością będą kimś ważnym, zamożnym w swojej przyszłości. Zazwyczaj mają nienaganną opinię, nie robią głupstw, potrafią się zachować w każdej sytuacji. Nie lubią rozgłosu. Dbają o rodzinę i o to by ich synowie wyrośli na porządnych ludzi.
Imieniny: 17.I; 13.VI; 2.V; 10.V; 5.VII; 10.VII; 30.IX; 24.X; 7.XI

Artur – imię to wywodzi się od celtyckiego słowa art, czyli „niedźwiedź, który zapada w zimowy sen”. Według legendy w Tatrach ukrywa się śpiący rycerz, legenda o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu opowiada jak ranny Artur zapadł w sen by obudzić się i przynieść ład światu. Dzisiejsi Arturowie są małomówni, powściągliwi, są domatorami. Lubią tajemnice, często się nimi otaczają. Kontakt z naturą jest dla nich wielką przyjemnością. Często zajmują się kolekcjonowaniem rzadkich przedmiotów. Są dobrym przykładem jak żyć oszczędnie. Dbają o kontakty towarzyskie.
Imieniny: 6.X; 15.XI

Imiona na literę B:

Bartosz – to staropolskie imię, zdrobnienie od Bartłomieja. Osobę tą charakteryzuje powaga i upór. Nie boi się zaczynać wszystkiego od początku, raz po raz stawia dzielnie czoła przeciwnościom losu. Szanowany przez otoczenie za pracowitość. Wielkie zasoby energii, jakie posiada pozwalają na rozwiązywanie spraw zbyt trudnych dla innych. W późniejszych latach pociągają go wysokie urzędy. Osoba o tym imieniu kocha swoja rodzinę i ognisko domowe, wiele jest w stanie dla niej poświęcić nie bacząc na samego siebie.
Imieniny: 21.IV

Bolesław – imię pochodzenia słowiańskiego „ten, który zdobędzie sławę”. Imię to było popularne wśród książąt dynastii Piastów. Bolesław jest prostolinijny, sprawiedliwy a nawet mężny, wielki patriota. Wiele gotów zrobić dla innych nie oczekując nic w zamian. W razie potrzeby bez chwili wahania służy pomocną dłonią. Ma otwarty umysł i szybko chłonie wiedzę, może osiągnąć wysokie wyniki w nauce. Wspaniały ojciec, ceni sobie domowe życie, miłe towarzystwo.
Imieniny: 22.VII; 19.VIII

Bogdan – imię pochodzenia słowiańskiego. Los i opatrzność sprzyja osobom o tym imieniu. Otwartość na świat i ludzi ułatwia im drogę do kariery. Umieją cieszyć się życiem zauważając głównie jego dobre strony, małe niepowodzenia w niczym im nie przeszkadzają. Cechuje ich psychiczna stabilność i równowaga. Szybciej niż inni uczą się odpowiedzialności. Umiejętność kierowania innymi przychodzi im z łatwością. Mają bardzo dobry kontakt z otoczeniem, lubią dobre towarzystwo. Są dobrymi ojcami, miłośnikami domowego zacisza, jak również dobrego jedzenia.
Imieniny: 19.III; 17.VII; 10.VIII; 9.X

Bernard – to staroniemieckie imię znaczące tyle, co „silny niedźwiedź”. Osoba o tym imieniu ma mocny charakter, jest pracowita i ufna swoim możliwościom, wszystkie te cechy prowadzą ją do władzy. Bernard potrafi wykorzystać daną mu szansę, korzysta z chwili, nie martwi się na zapas. Rzadko się myli przy podejmowaniu decyzji i wyborów. Wysoko ceni sobie ziemskie przyjemności. Wielu Bernardów jest estetami, miłośnikami sztuki.
Imieniny: 19.I; 9.II; 16.II; 12.III; 20.V; 1.VI; 9.VI; 15.VI; 10.VIII; 20.VIII; 21.VIII; 10.IX; 14.IX; 14.X; 21.X

Imiona na literę C:

Cezary – to imię rzymskich władców, którzy na cześć Juliusza Cezara przyjmowali to imię. Łacińskie znaczenie słowa cezar oznacza dziecko, które przyszło na świat za pomocą cesarskiego cięcia. Osoby o tym imieniu są samodzielne, a nawet samowolne. Lubią decydować same o sobie, trzymają się własnych poglądów i pomysłów na życie. Często zdaje im się, że są najlepsze, uwielbiane przez wszystkich, jedyne w swoim rodzaju. Dziecko Cezary to często urwis, szuka przygód i lubi działać na własną rękę. Cezary jest przeważnie oryginalny i niepowtarzalny, często jest ulubieńcem kobiet.
Imieniny: 25.II; 22.VIII; 27.VIII; 28.XII

Czesław – to dawne imię słowiańskie, syn o tym imieniu miał być sławny i godny czci. Czesław to osoba, która kocha przestrzeń, świat, wędrówki i zwiedzanie obcych krajów. Lubi wszystko, co nowe, zarówno w dziedzinie sztuki, nauki czy techniki. Wielu Czesławów to bardzo zdolni ludzie, często artyści. Czesław jest niepoprawnym optymistą, w oczach innych postrzegany jest nawet jako lekkoduch.
Imieniny: 12.I; 19.IV; 20.IV; 20.VII; 2.IX

Imiona na literę D:

Damian – to imię greckie, jednakże do dziś nie zostało wyjaśnione jego znaczenie. Damian to przeważnie człowiek wypowiadający się rozważnie, w wyważony sposób podejmujący decyzje, omawia je z innymi i chce każdemu dogodzić. Osoby o tym imieniu mają talent muzyczny, często zajmują się malarstwem, modą czy architekturą.
Imieniny: 12.II; 23.II; 26.IX

Dariusz – imię to nosili dawni perscy królowie, oznacza ono „tego, który podtrzymuje dobro”. Jest to swego rodzaju wyzwanie by noszący je człowiek chronił dobro i stawał w jego obronie przed złem. Dariuszowie są pewni siebie, znają swój życiowy cel, chętnie pomagają innym. Pracując lub przebywając z osobą o tym imieniu można poczuć, że to, co robi naprawdę ma sens. Dariusz dba o rodzinę, daje jej bezpieczeństwo, jest dobrym organizatorem, do jego zainteresowań można zaliczyć historię, sztuki walki, wojsko.
Imieniny: 19.XII

Dawid – z hebrajskiego znaczy ukochany. Żyjący trzy tysiące lat temu król Dawid to najsłynniejszy bohater Biblii, pokonał on okrutnego Goliata. Dzisiejszy Dawid ma talenty artystyczne, lecz często interesują go bardzo różne, niekiedy przeciwstawne dziedziny życia. Dawid jest mało podatny na wpływ innych, ma swoje zdanie i wizję na życie, trudno go przekonać. Nie boi się sam iść do celu, ma poczucie humoru. Potrafi jednak zachować zimną krew w trudnych sytuacjach.
Imieniny: 29.XII

Dominik – z łaciny to „należący do Pana”, czyli do Boga. Często imię to nosili zakonnicy. Dominik jest uduchowiony, życzliwy, przyzwoity, posłuszny, pełen dobrych manier i szacunku dla starszych.
Imieniny: 12.V; 4.VIII; 8.VIII; 14.XI; 20.XII; 29.XII

Imiona na literę E:

Edmund – to średniowieczne imię angielskie, oznacza „ten, kto broni dobra”. Nosili je królowie angielscy. Edmundowie są często uparci, sądzą, że sami wiedzą wszystko najlepiej. Gdy trzeba działać samemu radzą sobie znakomicie. Dzisiejsi Edmundowie to osoby, z którymi dosyć ciężko współdziałać. Trzeba raczej dostosować się do niego, a nie odwrotnie. To osoby dobre, szczere, którym wszelkie dziwactwa się wybacza. W dzisiejszych czasach Edmund to wielokrotnie osoba specjalizująca się w rzadkiej dziedzinie, niekiedy geniusz.
Imieniny: 16.XI; 1.XII

Edward – pierwsza sylaba tego imienia w języku staroangielskim znaczy pomyślność, dobro, bogactwo. Edward więc to strażnik pomyślności. Jako szlachetna i prostolinijna osoba z łatwością podbija serca otaczających go kobiet. W pełni oddany pracy, dzięki dużym wysiłkom osiąga sukcesy, pokonując swoje słabości. Jest ambitny i z uporem dąży do wyznaczonych sobie celów. Mocno stąpa po ziemi, jest realistą i konserwatystą. Ciągle coś udoskonala i ulepsza. Ceni sobie porządek i dyscyplinę, dlatego wielu Edwardów wybiera karierę w wojsku lub w urzędach. To dobry małżonek, wzorowy rodzic. Jest lubiany przez otoczenie, towarzyski, lecz w życiu chadza własnymi ścieżkami.
Imieniny: 5.I; 18.III; 13.XI

Emil – imię pochodzenia łacińskiego, znaczy zawodnik, rywal. W dawnych czasach było to nazwisko jednego z rzymskich rodów – Emiliuszów. Emil ceni sobie porządek i prawość. Gorliwie potrafi dążyć do tego aby dokonać zmian w swoim życiu, jeśli są one konieczne. Z natury jest osobą pogodną i pełną temperamentu, choć charakter miewa czasem niespokojny. Dużą rolę w jego życiu odgrywa muzyka, życie artystyczne, przyroda. W miłości bywa niestały. Jest przeciętnym współmałżonkiem i rodzicem.
Imieniny: 11.XI; 14.XI

Ernest – imię wywodzi się z języka germańskiego. Osoba o tym imieniu ceni sobie sławę i pieniądze, nie stroni od rozgłosu. Ernest często bywa na przyjęciach i sam je wydaje, to dusza towarzystwa. Lubi, gdy o nim mówią „człowiek światowy”. Od urodzenia jest postacią barwną i oryginalną. Może odnieść sukcesy w zawodzie kupieckim, jako odkrywca lub lekarz. Kocha ponad wszystko życie i piękne kobiety. Bywa kochliwy i zazdrosny. Jednak dba o swoje dobre imię. Nie przywiązuje wagi do małżeństwa.
Imieniny: 27.III; 13.VII; 7.XI

Eryk – imię pochodzenia germańskiego lub skandynawskiego i znaczy „król szczytnie panujący”. Osoba o tym imieniu nie ulega wpływom innych i bywa trudna w codziennym współżyciu. Z jednej strony impulsywny, nadpobudliwy, z drugiej pobożny i szczodry. Gdy ktoś zaskarbi sobie jego względy wtedy jest kulturalny i szlachetny, jest zabawnym i pełnym dobrego humoru człowiekiem. Potrafi być obiektywnym krytykiem, jeśli chodzi o sztukę. Może być wybornym tancerzem. Niestety miewa stany depresyjne, a wtedy wszystkie te pozytywne cechy zanikają. Jako małżonek – trudny, rodzic -troskliwy.
Imieniny: 9.II; 18.V

Imiona na literę F:

Filip – z greckiego oznacza „miłośnik koni”. Imię to jest łaczone z żywiołem powietrza, co niewątpliwie wiąże się z jazdą konną. Filip to osoba potrafiąca cieszyć się życiem, kosztować jego przyjemności, czasem nawet z przesadą. Lubi żyć wygodnie, otoczony dobrym towarzystwem. Wie jak umilać życie przyjaciołom, doskonale rozumie kobiety, potrafi niekiedy nawet doradzać im przy wybieraniu perfum czy strojów. Nawiązuje wiele cennych kontaktów zarówno w kraju jak i zagranicą, lubi dużo podróżować. Filipom można zarzucić jedynie pewną niestałość w uczuciach i niekiedy nadmierny zasięg zainteresowań.
Imieniny: 11.IV; 1.V; 6.V; 26.V; 10.VII; 23.VIII; 22.XI

Franciszek – imię to pochodzi od św. Franciszka z Asyżu. Był on synem bogatego kupca, na chrzcie otrzymał imię Jan, jednakże przezywano go Francesco. Jedni twierdzą, że dlatego iż jego matka była Francuzką, inni zaś, że jako wiodący prym pośród miejscowej młodzieży był modny i elegancki, a moda już w średniowieczu przychodziła z Francji. Imię to powstało od dawnego germańskiego plemienia Franków, wolnych ludzi. Franciszek po konflikcie z ojcem i wyrzeczeniu się wszelkich dóbr materialnych założył zakon Braci Mniejszych, resztę życia poświęcił pomocy ludziom. Głosił miłość bliźniego, radość życia, potrzebę ubóstwa, miłość przyrody, wolności. Dlatego i dziś wolność jest ceniona przez wszystkich Franciszków. Franciszkowie łatwo przywiązują się do społeczności, w której dane jest im żyć, cenieni jako sąsiedzi. Potrafią patrzeć w przyszłość, lecz najbardziej związani są z praktycznym życiem. Niewytłumaczona siła ciągnie ich na wieś, do życia na łonie natury. Rozumieją doskonale dzieci i zwierzęta, pozostają wierni tradycjom, religii, otaczają się rodziną.
Imieniny: 9.III; 21.VIII; 22.XII

Feliks – to imię pochodzenia łacińskiego, oznacza „szczęśliwy, błogosławiony, urodzajny”. Mężczyzna o tym imieniu jest osobą szlachetną, niosącą pomoc bezinteresownie, kocha sztukę i lubi z nią obcować.
Imieniny: 14.I; 23.III; 21.IV; 18.V; 30.V; 11.VI; 30.VII; 6.XII

Imiona na literę G:

Grzegorz – imię o pochodzeniu greckim, znaczy „czujny, czuwający”. Wielu niepospolitych ludzi nosiło to imię o nadzwyczajnych zdolnościach. Św. Grzegorz Cudotwórca w starożytności swą siłą przesuwał góry i rzeki. Inny Grzegorz (papież) żyjący ponad pięćset lat temu wprowadził obecnie używany kalendarz gregoriański. Mężczyzna o tym imieniu zachodzi w życiu wysoko, ponad zwykłe poziomy. Mierzy wysoko i ma wysokie o sobie mniemanie. Ciągle dąży do wielkich umysłowych dokonań. W imię to wpisana jest czujność umysłu, koncentracja, skupienie pozwalające na rozwój duchowy i umysłowy. Są to osoby o wysokim ilorazie inteligencji i szybkiej orientacji. Ambitni, często przekonani o tym, że są nie do zastąpienia. Tytani pracy, którzy często dochodzą do wybitnych osiągnięć w wybranej przez siebie dziedzinie. Sukcesom towarzyszy trudne do zniesienia zarozumialstwo. Życie u boku Grzegorza może być ciekawe i barwne, lecz trzeba się liczyć z jego nieobliczalnymi decyzjami.
Imieniny: 2.I; 13.II; 12.III; 24.IV; 9.V; 25.V; 3.IX; 17.XII; 28.XII

Gustaw – imię swe korzenie wywodzi ze Szwecji i znaczy „podpora plemienia Gotów”. Wielu szwedzkich królów nosiło to imię. U nas Gustaw zasłynął za sprawą Adama Mickiewicza, który nazwał tak bohatera „Dziadów”. Gustaw to osoba, która nie znosi stabilizacji, uporządkowania. Nie ukrywa zamiłowania do przygód i zmian. W jego głowie piętrzy się cała masa pomysłów, które chce zrealizować. Chce w życiu wszystkiego spróbować. Często ma duszę artysty i marzy mu się sława oraz uwielbienie.
Imieniny: 2.VIII

Imiona na literę H:

Henryk – to germańskie imię oznaczające „pana domu”, było ulubionym imieniem królów w Niemczech. Henrykowie, podobnie jak dawni królowie są energiczni, ambitni, chętnie podejmują się kierowniczych, odpowiedzialnych ról. Mężczyźni o tym imieniu to dyplomaci, potrafią dobrze mówić, swoje stanowisko prezentują we właściwy sposób, zamierzone cele realizują konsekwentnie. Interesują się polityką, działają w różnych organizacjach. Doskonale adoptują się do nowego otoczenia, szybko zyskują miano „swoich ludzi”. Henryk jest przeważnie miłośnikiem, kolekcjonerem i znawcą cennych starych przedmiotów. Ulubionym miejscem Henryka jest jego dom z wygodnym fotelem i kominkiem. Mimo to nie traci on kontaktów ze znajomymi. Henrykowie uwielbiają sprawiać przyjemność innym.
Imieniny: 19.I; 15.VII

Hubert – imię to nadawano życząc mężczyznom różnych cnót, najczęściej wojowniczo-bitewnych, ale i jasnego umysłu. Najbardziej znany św. Hubert, patron myśliwych mieszkał w Ardeńskich borach, gdzie nawracał ich mieszkańców. Hubertowie szukają dla siebie zacisznych, ukrytych miejsc jak dawne bory, są domatorami, cenią stabilność, bezpieczeństwo, zasobny portfel, wygodę. Nie znoszą natrętnych i nieoczekiwanych gości, dobrze sprawdzają się jako ogrodnicy, pszczelarze. Hubertowie często mają bardzo liczne rodziny.
Imieniny: 3.XI

Imiona na literę I:

Ignacy – to człowiek o ognistym temperamencie. Imię to z łaciny oznacza „ogień”. Mężczyźni o tym imieniu to osoby energiczne, dzielne, porywcze. Ciągnie ich świat, przygoda, podróże, żyją wedle swoich poglądów i wizji na życie, nie lubią nudy. Są zdobywcami niewieścich serc, mają talent pedagogiczny, w interesach bywają rozrzutni, często kierują się fantazją. W domu rodzinne sprawy powierzają żonie.
Imieniny: 1II; 31.VII; 17.X

Ireneusz – imię pochodzące od greckiego słowa cirene, czyli „pokój”. Mężczyzna o tym imieniu jest bardzo wrażliwy i ambitny. To dobry organizator, potrafi przyjąć na siebie dużą odpowiedzialność. Jest zapobiegliwy i pełen temperamentu. W każdej sytuacji służy dobrą radą. Bierze udział w ważnych przedsięwzięciach państwowych. Ma naturę optymisty i marzyciela. Jego pragnienia te nawet najmniej prawdopodobne szybko się realizują. Lojalny wobec władzy. Szanuje swoją rodzinę, bywa zazdrosny. Lubi otaczać się cennymi przedmiotami, dobrze ubierać, bywa rozrzutny. Niechętnie przyjmuje krytykę.
Imieniny: 28.VI

Imiona na literę J:

Jacek – imię pochodzenia łacińskiego. Osoba o tym imieniu to dusza artystyczna, niezwykle twórcza. Myśli niezależnie, duża indywidualność. Może osiągnąć sukcesy w twórczości scenicznej lub literackiej. Łatwo jednak może zaprzepaścić swoje talenty i stoczyć się na margines. Nie ma własnych trwałych idei i często zmienia kierunek podążania. Lubi kontakty towarzyskie, nie stroni od kobiet, niestały w uczuciach. Uważa się za autorytet we wszystkich dziedzinach, dlatego często popada w konflikt z otoczeniem. Wybuchowy i apodyktyczny. Bywa wygodnicki, nachodzą go stany depresji lub chandry. Dobry przyjaciel, lecz o rodzinę i dom nie dba.
Imieniny: 10.II; 3.VII; 17.VIII; 11.IX

Jan – imię pochodzenia hebrajskiego i znaczy „Bóg jest łaskawy”. Jan jest mężczyzną żyjącym w świecie wielkich ideałów. Szanuje stary obyczaj, kulturę, doświadczenie innych ludzi. Posiada wiele uzdolnień, jest pracowity, sprawiedliwy i dobry. Z natury jest szczery, dlatego cenią go ludzie. Gdy się zwiąże z kobietą bardzo ją szanuje, dba o nią, kocha dzieci. Jest dobrym pedagogiem z łatwością przekazuje im nabyte mądrości. Ponad wszystko ceni sobie rodzinę. Lojalny przyjaciel, chętnie spędza chwile w samotności. Lubi podróże, często bywa dobrze sytuowany.
Imieniny: 10.I; 17.I; 31.I; 8II; 28.III; 30.III; 7.IV; 18.V; 21.V; 27.V; 30.V; 12.VI; 24.VI; 26.VI; 12.VII; 4.VIII; 19.VIII; 29.VIII; 13.IX; 3.X; 20.XI; 24.XI; 4.XII; 14.XII; 23.XII; 27.XII

Jakub – imię pochodzenia hebrajskiego znaczy „niech Bóg zachowa”. Żądny wiedzy, sumiennie poświęca się nauce w młodych latach by później czerpać z niej korzyści. Ciągle się dokształca. Nie wie, co to bezczynność, jest energiczny i pracowity. Ma doskonały zmysł organizatorski. Systematyka i sumienność w działaniu pozwalają mu osiągnąć wiele sukcesów. Ceni przyjaciół, szanuje żonę i bardzo kocha dzieci. Dba o ich edukację.
Imieniny: 3.IV; 6.V; 1.VI; 25.VII; 6.VIII; 21.X

Jarosław – imię pochodzenia słowiańskiego oznacza „ostry, surowy”. Nie umie współdziałać z ludźmi, łatwo popada w konflikty. Do obranego przez siebie celu potrafi dążyć nie bacząc na innych, często nie stroniąc od negatywnych działań. Cechuje go brak organizacji i bałaganiarstwo. Zdolny do stronniczych ocen. Choć pracowity, nie spotyka się z uznaniem. Popada w konflikty z prawem. Nie stroni od romansów, chętnie zmienia żony. Nie dba o dzieci, nie umie ich wychowywać.
Imieniny: 21.I; 25.IV; 7.VI

Jerzy – imię wywodzi się z łaciny, znaczy „rolnik”. Jest prostolinijny i sprawiedliwy, czasem bywa wręcz naiwny, co bywa wykorzystywane przez ludzi. Lubi pieniądze, choć ciężko na nie pracuje to z łatwością je wydaje. Nie dba o swój wygląd zewnętrzny, lecz czerpie radość, gdy jego żona modnie się ubiera i jest podziwiana przez otoczenie. Zwykle jest domatorem, nie lubi podróży. Jerzy to kochający partner i ojciec, dba o swoje dzieci. Czasami zdarza się, że jest zazdrosny. Swoim wyszukanym humorem przyciąga wielu przyjaciół.
Imieniny: 27.I; 23.IV; 24.VIII

Imiona na literę K:

Kacper – z perskiego Gathasper oznacza „dostojny.” Kacper to optymista, wesołek, osoba pozytywnie patrząca na świat. Kacper często jest duszą towarzystwa, doskonale opowiada dowcipy, cieszy się towarzystwem innych. Można powiedzieć, że ciężko go utrzymać w czterech ścianach domu.
Imieniny: 6.I

Kamil – to imię pochodzi od łacińskiego słowa (camillus), które oznacza chłopca ze szlachetnego rodu, służącego jako pomocnik kapłana. Kamilowie już od dziecka mają do czynienia z rzeczami wyniosłymi i ważnymi. Są osobami, które wolą dyplomatycznie rozwiązywać problemy, nie lubią konfliktów. Mają doskonałe wyczucie chwili, wiedzą, co, jak i kiedy powiedzieć by dodać otuchy. Są spokojnymi ludźmi, nie lubią się spieszyć, funkcje przywódców są nie dla nich, wolą być doradcami. Najpełniej spełniają się sztuce, twórczości artystycznej, która jest ważna w ich życiu. Kamilowie potrafią zrozumieć kobiety i ich potrzeby, są uczuciowi.
Imieniny: 14.II; 18.VII; 25.IX

Karol – to imię władców, zarówno w przeszłości jak i obecnie żyją i panują królowie o tym imieniu. Karolowie dbają o swoją własność, dom, rodzinę i przyszłość dzieci. Karolowie dojrzewają szybciej, są ułożeni i opanowani. Ich praca zawodowa przeważnie jest odpowiedzialna i poważna, często związana z liczeniem pieniędzy. Jeśli chodzi o politykę to są raczej konserwatystami. Rodzina jest dla Karolów bardzo ważna, starannie dobierają sobie na żony panny z dobrych domów. Są darzeni przez otoczenie szacunkiem i zaufaniem.
Imieniny: 28.I; 4.VI; 4.XI

Kazimierz – to słowiańskie imię, nosili je wielcy polscy królowie. Oznacza ono tego, który „zdobył sławę dzięki swoim rozkazom”, dobrym i słusznym decyzjom. Kazimierzowie to przeważnie bardzo inteligentni, wszechstronnie uzdolnieni ludzie. Los im sprzyja, mają dużo szczęścia, są lubiani przez otoczenie, mają wielu przyjaciół. Dobrze radzą sobie na stanowiskach kierowniczych, mają demokratyczne usposobienie i żyją z innymi jak równy z równym.
Imieniny: 4.III

Krzysztof – po greku oznacza „niosący Chrystusa”. Św. Krzysztof jest patronem mostów, przewoźników, żeglarzy i innych podróżników (obecnie kierowców) oraz miast leżących nad rzekami. Krzysztofów interesuje i ciekawi to, co nieznane, dużo wędrują, lubią zmiany w swoim życiu. Bywa, że wiele rzeczy robią na próbę, odwiedzają różne miejsca i zaraz znikają, niekiedy nawet we własnym domu są gośćmi. Najlepiej sprawdzają się tam gdzie potrzebne są pomysły, szybkie spontaniczne działanie, gorzej, gdy praca wymaga systematyki. Ludzie ufają Krzysztofom, przyjaźń, zaufanie i sympatię innych zdobywają szybko.
Imieniny: 2.III; 13.III; 25.VII

Imiona na literę L:

Leszek – osoba o tym imieniu jest dobrym człowiekiem, kulturalnym i wykształconym. To porządny obywatel, zaradny i pracowity. Swoje umiejętności umie prawidłowo wykorzystać w życiu. Leszek to dobry polityk, działacz, potrafi wysoko się wspiąć w hierarchii państwowej. Spotykają go zaszczyty i awanse. Jest dobrym mówcą. Choć jest wierny swojej żonie i kocha swoje dzieci to często z powodu nadmiaru obowiązków zaniedbuje dom i rodzinę.
Imieniny: 3.VI

Leopold – imię pochodzenia germańskiego, znaczy „odważny”. Jest osobą bardzo stabilną i wierną swoim ideałom. W każdej sytuacji można na nim polegać, lojalny przyjaciel. Zazwyczaj bywa dobrym szefem o silnym, stałym charakterze. W życiu prywatnym stroni od zgiełku, hałasu i tłumów. Unika spotkań towarzyskich jest raczej typem samotnika i ceni sobie cisze.
Imieniny: 30.VII; 15.XI

Lucjan – imię pochodzi od łacińskiego imienia Lucjusz, znaczy „urodzeni w świetle”. Zgodnie ze znaczeniem imienia lubią znajdować się w centrum uwagi, na świeczniku. Nie przejmują się opiniami innych, lekceważą plotki. Osoby o tym imieniu ciągnie w kierunku spraw tajemniczych, niewyjaśnionych, dlatego wielu wśród nich jest detektywów, badaczy. Lubią dobre towarzystwo, lecz przez długi czas pozostają nieufni. Każde usłyszane słowo najpierw sprawdzą zanim uwierzą. Lucjana dobrze mieć za przyjaciela. W trudnych sytuacjach zachowuje zimną krew i może się pochwalić szybkim refleksem.
Imieniny: 7.I; 11.II; 27.V; 13.VI

Imiona na literę Ł:

Łukasz – pierwszym znanym Łukaszem był autor jednej z czterech ewangelii. Pochodzenie imienia nie jest w pełni znane. Niektóre źródła podają, że pochodzi ona od łacińskiego słowa „lux” co oznacza „światło”, inne, że związane jest z greckim słowem „leukos” = „biały, jasny”. Według językoznawców jednak Łukasz to po łacinie „Lucas”, czyli „mieszkaniec Lukanii”, krainy położonej na południu Italii. Łukasze to ludzie konserwatywni, przywiązani do ustalonego porządku, preferujący stare, sprawdzone zasady niż eksperymentowanie z tym, co nowe i nieznane. Lubią porządek, cenią posłuszeństwo wobec norm społecznych. Są zwykle solidni i rzetelni. Osoby obdarzone tym imieniem mają umysły ścisłe, dobrze się sprawdzają w zawodach wymagających precyzji. U boku Łukasza kobieta może poczuć spokój i bezpieczeństwo. Przyjaciele wiedzą, że można na niego liczyć w każdej sytuacji i często to wykorzystują. Dobry i kochający ojciec, odpowiedzialny za swoje dzieci czasem do przesady.
Imieniny: 17.II; 22.IV; 10.IX; 18.X; 31.X

Imiona na literę M:

Maciej – imię pochodzi z języka hebrajskiego, znaczy „dar od Boga”. To osoba spokojna, dobra i szlachetna. Doskonały mówca, przestrzega zasad prawidłowej wymowy. Dba o staranny strój i nienaganny wygląd. Posiada zmysł dobrego organizatora, lubi zmieniać miejsce pracy i zamieszkania. Uwielbia podróże, oraz młode niewiasty. Uznaje wolną miłość, ceni przyjaźń.
Imieniny: 30.I; 24.II; 14.V

Marcin – imię to powstało ku czci rzymskiego boga wojny Marsa, przetrwało kult pogaństwa i przeszło do chrześcijaństwa. Osoba o tym imieniu jest dobrym organizatorem i szybko staje się autorytetem dla wielu ludzi. Jest oddany rodzinie, kocha żonę, dba o dzieci. Jest osobą skromną, ceni sobie spokój, wiele czasu spędzając na łonie natury. Posiada skromną osobowość, zazwyczaj bywa zamknięty w sobie. Chętnie udziela pomocy innym. Nie lubi narzucać swojej woli innym.
Imieniny: 13.IV; 19.VII; 24.X; 3.XI; 11.XI; 7.XII

Marek – imię wywodzi się z języka łacińskiego od imienia boga Marsa. Osoba o tym imieniu jest skryta, spokojna i pracowita. Pewność siebie pozwala mu wyjść cało z każdej opresji. Za wszelką cenę lubi wolność myśli i swobodę działania, nie znosi narzucanej mu czyjejś woli. Cechuje go duża indywidualność twórcza, może odnieść duże sukcesy literackie. Jeżeli nie wybierze tej dziedziny, równie dobrze może mieć powodzenie w naukach matematycznych. Lubi wygodne życie, smaczne potrawy. Dobry mąż, wzorowy ojciec.
Imieniny: 24.III;25.IV;18.IX;7.X; 22.XI

Imiona na literę N:

Norbert – imię pochodzenia germańskiego, znaczy „sławny z północy”. Dobry orator, popularyzator wiedzy, posiada wysokie wykształcenie, może być wykładowcą. Chętnie zgłębia tajniki natury ludzkiej i przyrody. Jest człowiekiem kulturalnym i inteligentnym. Swą elegancką powierzchownością i osobowością potrafi zjednywać sobie ludzi. Ma duże poczucie humoru, z łatwością przychodzi mu zabawianie towarzystwa. Kocha książki, nie znosi kłamstwa. Dobry ojciec i mąż.
Imieniny: 6.VI

Imiona na literę O:

Oskar – imię pochodzenia germańskiego, oznacza „Bóg, włócznia”. Za wszelką cenę broni prawdy i sprawiedliwości. Swego zdania nie narzuca innym, jest osobą subtelną, nie lubi zmian w swoim życiu, jest domatorem. Nie ma wygórowanych ambicji ani zbyt wielkich chęci do pracy. Jest dobrym handlowcem, żyje mu się lekko bez nadmiernego przepracowywania się. Lubi książki i muzykę.
Imieniny: 3.II

Imiona na literę P:

Paweł – imię pochodzenia łacińskiego, znaczy „mały”. Ceni sobie wolność i często nie zgadza się na świat taki, jaki jest. Postępuje zgodnie z własnym pomysłem, przekonany o racji własnych poglądów i sposobów na życie. Szanuje ciężko zarobione pieniądze. Jest uparty i zawzięty, próbuje wielu rzeczy w życiu, lecz w żadnej dziedzinie nie osiąga mistrzostwa. Lubi wygrywać i udowadniać swoją wyższość innym. Nie znosi nudy i stabilizacji, nie pozwala by w codzienne życie wtargnęła rutyna. W rodzinie jest dobrym człowiekiem, w domu zaradny.
Imieniny:10.I; 15.I; 15.I; 25.I; 1.II; 5.II; 8.II; 2.III; 2.III; 7.III; 22.III; 28.IV; 7.VI; 26.VI; 28.VI; 29.VI; 12.VII; 20.VII; 16.XI; 19.XI

Piotr – imię pochodzenia greckiego, znaczy „skała, opoka”. Każdy Piotr chętnie udziela pomocy potrzebującym, często oddaje się działalności charytatywnej. Jest człowiekiem dobrym, ambitnym i prostolinijnym. To dobry inicjator najróżniejszych akcji, posiada wysokie wykształcenie humanistyczne, ma dobry słuch. Jest nerwowy i porywczy, nie lubi by przypominano mu o jego powinnościach. Wszystkie sprawy chciałby załatwiać jak najszybciej, a każda zwłoka wyprowadza go z równowagi. Nie spieszy się do małżeństwa, jest dobrym ojcem. Nie toleruje kłamstwa i nieróbstwa. Lubi dobre towarzystwo, dalekie podróże.
Imieniny: 18.I; 8.II; 21.II; 28.IV; 29.IV; 19.V; 29.VI; 1.VIII; 9.IX; 11.IX; 19.XI; 2.XII; 21.XII

Przemysław – to słowiańskie imię, oznacza człowieka „przemyślnego, bystrego i inteligentnego”. Przemysławowie to osoby żyjące w zgodzie z otoczeniem, mają wiele zdrowego rozsądku, znają niemal wszystkich w swojej okolicy, co pomaga w prowadzonych przez nich interesach. Potrafią wykorzystywać nadarzające się okazje, nie ulegają namową na niepewne przedsięwzięcia. Lubią podróże, choć są bardzo przywiązani do rodzinnego domu. Mają talent do języków obcych i dziedzin związanych z psychologią.
Imieniny: 13.IV; 3.X

Imiona na literę R:

Radosław – to imię słowiańskie, oznacza „radującego się sławą”. Radosławowie to optymiści, często lekceważą trudności i niebezpieczeństwa, wierzą w swoje szczęście i pomyślność. Ich spokojne podejście do życia powoduje, że powinni być czasem dyskretnie pilnowani przez żonę czy wspólnika by nie roztrwonić majątku lub obiecywać więcej niż mogą dać. Mimo to Radosław jest źródłem optymizmu i pozytywnego myślenia dla innych.
Imieniny: 1.III; 2.III; 8.IV; 8.IX

Rafał – po hebrajsku Raphael to imię jednego z archaniołów. Rafał podobnie jak jego poprzednik archanioł ma wszechstronne zainteresowania, lubi czytać, zdobywać wiedzę, można powiedzieć, że ma encyklopedyczny umysł. Osoby o tym imieniu lubią obcować z naturą. Typowy Rafał to łagodny, pokojowo nastawiony dyplomata. Wie, czego chce od życia, ma swoje zasady i jest im wierny. Rafałowie są spokojni, rozumieją kobiety i ich potrzeby, kochają dzieci, często mają liczną rodzinę.
Imieniny: 24.I; 20.VI; 29.IX; 24.X; 2.XII

Robert – to imię germańskie powstałe ze skrótu niemieckiego imienia Rodepert, znaczy „błyszczący, jaśniejący”. Jako dziecko jest chlubą rodziców, sumienny uczeń, stara się ich nie zawieść. Ciągle się dokształca i rozwija by później zbierać plony. Często zasiada na kierowniczych stanowiskach, ceni sobie rozsądek, porządek i stabilizację. Robert jest osobą wykształconą i oczytaną. Nie lubi zmieniać raz podjętych decyzji, dlatego musi przemyśleć i długo się zastanowić zanim coś powie. Umie doskonale obserwować ludzi i świat, znawca psychiki ludzkiej. To osoba niezwykle energiczna, świetny organizator. Zwykle jest zagorzałym patriotą i obrońcą podstawowych wartości. Sprawdza się w roli rozjemcy, zawsze niesie pomoc najbardziej potrzebującym. Wyznaje kult oddania rodzinie, często konserwatywny. Czuje się związany z miejscem zamieszkania, rodzinnym domem. Jest oddany żonie, kocha dzieci. Czasem bywa próżny.
Imieniny: 21.II; 17.IV; 13.V; 7.VI; 17.IX

Roland – jest osobą wszechstronnie uzdolnioną. Nauka jest dla niego przyjemnością, nie wie, co to ślęczenie nad książkami, bo wiedzę chwyta w mig. Lubi się bawić, podróżować, spędzać czas z przyjaciółmi. Dobry humor i optymistyczne nastawienie udziela się innym. Kobiety go uwielbiają.
Imieniny: 9.VIII

Roman – imię to pochodzi z łaciny, od nazwy Rzymu (Roma). To osoba mocno stąpająca po ziemi. Roman jest konsekwentny i nie schodzi z raz obranej drogi. To urodzony przywódca, świetnie radzi sobie na stanowiskach kierowniczych. Ludzie mu ufają, wykonują jego polecenia a ten sowicie im to wynagradza. Bywa, że narzuca innym swoje zdanie. Rzadko zawodzi go intuicja. Ma znakomitą pamięć, zawsze dotrzymuje raz danego słowa. Dobrze mieć go za przyjaciela. Dobry mąż, dba o edukację dzieci. Szanuje starszych, lecz nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do tradycji.
Imieniny: 28.II; 29.II; 9.VIII; 18.XI

Imiona na literę S:

Sebastian – imię to pochodzi od greckiego słowa sebastos i znaczy „święty, znakomity”. Mężczyzna o tym imieniu kieruje się w swym postępowaniu wzniosłymi ideałami. Sebastian z natury jest łagodny, kulturalny i subtelny. Choć lubi marzyć zazwyczaj marzenia przemienia w czyny. Jest zasadniczy, wnikliwy i wytrwały. Sukcesy odnosi w polityce, odnajduje się w działalności społecznej czy wprowadzaniu w życie naukowych programów. Gdy przekonany jest o słuszności sprawy gotów jest się kłócić aż przekona rozmówcę. Wyróżnia go zaangażowanie i pasja, z jaką działają. Ważniejszy jest dla niego sam ruch niż ostateczne wyniki. Czasami popada w stany depresyjne, praca może go zmobilizować do wyjścia depresji – wtedy wraca ze zdwojoną siłą. Szczęśliwy w małżeństwie, poprawnie wychowuje dzieci.
Imieniny: 20.I; 8.II

Sławomir – imię pochodzenia łacińskiego, znaczy „sława i pokój”. Sławomir bardzo dobrze udaje, że jest zajęty i zapracowany. Chętnie obejmuje stanowiska kierownicze, lubi rządzić. Jest dobrym psychologiem, doskonale analizuje ludzkie zachowania i zjawiska życiowe. W życiu prywatnym stroni od towarzyskich spotkań, nie posiada dobrego humoru oraz nie znosi krytyki pod swoim adresem. Stały w uczuciach, dba o rodzinę, dobrze wychowuje dzieci.
Imieniny: 17.V; 5.XI; 23.XII

Stanisław – imię pochodzenia słowiańskiego, oznacza osobę, która ma się stać sławną. Jest samodzielny i zaradny, ceni sobie niezależność. Ma swoje zdanie na każdy temat. Lubi rządzić. Bywa, że podejmuje się zadań ponad swoje miary, zazwyczaj wychodzi z nich zwycięsko. Każdy sukces dodaje mu nowych sił i z jeszcze większym zapałem rusza do działania. Sprawy duchowe są dla nich bardzo istotne, ważniejsze od materialnych. W trudnych sytuacjach zawsze służy pomocną dłonią. Dobry przyjaciel. Rodzinę zakłada dosyć późno, dzieci wychowuje ucząc pracy i miłości.
Imieniny: 8.V; 18.IX; 13.XI

Stefan – imię pochodzenia greckiego, znaczy „uwieńczony, ukoronowany”. Tak miał na imię pierwszy król Węgier, uznany później za świętego. Stefan to człowiek konserwatywny, wierny swym ideałom. Uporczywie dąży do obranego celu nie bacząc na przeciwności losu. Ufa swoim siłom i jakiekolwiek niepowodzenia tylko dodatkowo go wzmacniają. Pociągają go konkurencje, w których wyniki może mierzyć z innymi. W życiu bywa niepoprawnym idealistą. Wychodzi z założenia, że jeśli jednym się udało to i jemu się uda. Czasami lekceważy przestrogi przyjaciół, sam musi wszystko sprawdzić. Dobrze się czuje na kierowniczych stanowiskach, w skrajnych przypadkach tyranizuje otoczenie.
Imieniny: 16.VIII; 2.IX

Szymon – imię o pochodzeniu hebrajskim i znaczy „Bóg wysłuchał”. Osoba ta wyróżnia się od swojego otoczenia. Zna swoją wartość, nie szuka poklasku, nie przejmuje się opiniami innych. Pogodny w życiu, chętnie służy pomocą, jest wrażliwy na ludzką niedolę. Zwykle pracuje w zawodach, które potrzebują nie lada odwagi. Dobrze znosi trudy i samotność. Życie rodzinne nie jest dla niego najważniejsze, choć często spoczywa na nim opieka nad dziećmi wówczas przywiązuje dużą wagę do ich edukacji.
Imieniny: 5.I; 18.II; 16.V; 18.VII; 3.IX; 28.X

 

Imiona na literę T:

Tadeusz – to imię jednego z apostołów. Jako święty jest uważany za opiekuna tych, którzy znaleźli się w poważnych kłopotach. Polacy na wzór Tadeusza Kościuszki chrzcili synów tym imieniem, by wyrośli z nich patrioci. W języku aramejskim Tadeusz oznacza tyle co „krzepki, barczysty, śmiały”. Tadeuszowie już w młodości przejawiają swoje zalety, szczególnie w konkurencjach sportowych, wymagających ruchu, zręczności, zwinności i współpracy z grupą. Są pierwsi we wszystkich męskich konkurencjach. Tadeuszowie są wiernymi mężami, dobrymi ojcami, w pracy zawodowej spełniają się na odpowiedzialnych stanowiskach.
Imieniny: 28.X

Tomasz – to imię jednego z apostołów, oznacza ono „bliźniak” i jest związane z jednym ze znaków zodiaku. Tomasz to osoba, która musi zobaczyć coś na własne oczy by uwierzyć. Jest bardzo praktyczny. Angażując się w przedsięwzięcia zarabia na nich pieniądze, ma żyłkę do interesów, jest dynamiczny, prowadzi aktywne życie. Mężczyźni o tym imieniu twierdzą, że sukces jest tam gdzie trzeba dobrze się namęczyć by osiągnąć zamierzony cel. Często realizując swoje plany wybierają trudniejszą drogę, nie poddają się. Tomasz jest ciekawy świata, lubi zdobywać wiedzę, życie z nim może być nasycone wręcz teatralnym okazywaniem wątpliwości i wahania przy podejmowaniu decyzji.
Imieniny: 28.I; 3.VII; 21.XII

Imiona na literę W:

Wacław – imię bardzo popularne w Czechach (dawna polska odmiana to Więcesław) było nadawane przyszły królom z życzeniem „więcej sławy”. Wacławowie dobrze pasują do wielkiego świata ludzi sławnych i wpływowych. Już w młodości uczą się jak zachować się przy stole, być grzecznym wobec innych. W praktycznych sprawach, potrzebują jednak często pomocy partnera. Prowadzą oni światowe życie, często zdobywają popularność.
Imieniny: 28.IX

Władysław to imię to połączenia słowa „sława” i „władać”, nosili je dawniej polscy królowie. Władysławowie nie lękają się ryzyka, potrafią przyznać się do błędu, lubią być lepsi od innych. Są odważni, odpowiedzialni, poważni, dobrze piastują urzędowe funkcje. Mają zamiłowanie do wędrówek, spędzania wolnego czasu na łonie natury, w harcerstwie dochodzą do ważnych funkcji. Władysławowie jako ojcowie dbają o tradycje rodzinne i tak wychowują swoje potomstwo.
Imieniny: 4.V; 27.VI; 28.VI; 25.IX; 22.X

Wojciech – to człowiek, który ma cieszyć się z walki. Najbardziej znaną osobą o tym imieniu był św. Wojciech. Mężczyźni o tym imieniu postrzegają świat na zasadzie „czarne to czarne, a białe to białe”. Nie należą do cwaniaków, są uczciwi, prostoduszni, ufają ludziom. Lubią życie blisko natury oraz w miejscach gdzie stosunki społeczne nie są zbyt skomplikowane. Potrafią ciężko i uczciwie pracować, nie interesują ich układy. Są lubiani przez otoczenie, często stają się ulubieńcami kobiet. W pracy doskonale sprawdzają się tam gdzie klientami są kobiety. Lubią i kochają wszystkie dzieci, nie tylko swoje, chętnie się z nimi bawią, spędzają czas.
Imieniny: 23.IV

Imiona na literę Z:

Zbigniew – jedna z interpretacji tłumaczy to słowiańskie imię jako „pozbycie się gniewu”. To osoba prawa, pracowita i sprawiedliwa, a co ważniejsze, stała w swych przekonaniach. Żeni się dosyć wcześnie i bardzo dba o rozwój intelektualny dzieci. Duży nacisk kładzie też wobec nich na pobożność, szacunek dla ludzi i zamiłowanie do pracy. Jego ambicją jest dom na najwyższym poziomie, co wiąże się z konkurowaniem zarówno z rodziną i sąsiadami.
Imieniny: 16 lub 17.III

Zenobiusz – to człowiek niezwykle towarzyski, o twórczym umyśle, utalentowany. Muzyka i sztuka to jego pasja. Niewykluczone, że jego życie będzie związane z pisarstwem. Cechuje go nieprzeciętny humor. W życiu ceni wygodę, ekstrawagancki sposób bycia.
Imieniny: 24.XI

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+