Seniorom łatwiej czytać tekst z monitora

Często słyszymy o negatywnym wpływie komputera na stan naszego wzroku, kondycję, sprawność intelektualną, etc. A tutaj niespodzianka. Niemieccy uczeni doszli do wniosku, że czytanie tekstu z ekranu tabletu czy komputera przez osoby w wieku senioralnym jest znacznie mniej męczące i mniej absorbujące, aniżeli czytanie drogą tradycyjną, a więc tekstu na papierze.

Eksperyment przeprowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu Georga-Augusta w Getyndze. W badaniu udział wzięli przedstawiciele różnych grup wiekowych. W czasie badania aktywność mózgu i czas niezbędny do przeczytania danego fragmentu nieustannie monitorowano za pomocą EEG. Jakie były rezultaty?

O ile w przypadku osób młodych nie stwierdzono żadnych różnić, o tyle u osób w wieku senioralnym (powyżej 60 roku życia) zaobserwowano znaczne różnice przy czytaniu z różnych nośników. I co ciekawe na korzyść najnowszych technologii. Okazało się, że podczas czytania z ekranu komputera czy tabletu, mózg osoby w podeszłym wieku znacznie wolniej się męczy, a my tym samym jesteśmy w stanie więcej przeczytać.

Reasumując, osoby starsze są w stanie szybciej i więcej przeczytać z ekranu komputera czy tabletu, aniżeli przedstawiciele młodego pokolenia. Skąd taka różnica? Być może, dlatego, że młodzi ludzie zbyt dużo czasu spędzają przed monitorem komputera i w ten sposób osłabiają swoje możliwości w zakresie czytania z tego rodzaju nośnika? A może źródłem problemu jest zupełnie coś innego? Jaka jest odpowiedź na to pytanie tego na razie nikt nie wie. Miejmy nadzieję jednak, że z czasem naukowcy znajdą odpowiedź i na to pytanie.

Z wynikami badań i szczegółowym opisem doświadczenia przeprowadzonego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu Georga-Augusta w Getyndze zapoznać można się w czasopiśmie PLoS ONE.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+