Adopcja a rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza to rodzina zapewniająca opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu opieki rodzicielskiej, które z różnych powodów nie mogą być przysposobione. Rodzina zastępcza może być ustanowiona także dla dziecka, które mogłoby zostać adoptowane, ale dla którego nie udaje się znaleźć rodziny adopcyjnej.

Adopcja: zalety

Adopcja to wspaniała możliwość dla bezdzietnych rodziców oraz adoptowanego dziecka na stworzenie prawdziwej rodziny. I choć rodzina zastępcza również daje możliwość opieki nad dzieckiem, to tylko w przypadku adopcji, dziecko otrzymuje nazwisko rodziców i nabywa tych samych praw, jakie posiadałyby ich biologiczne dzieci.

Po przysposobieniu adoptowane dziecko staje się „Twoim” dzieckiem, tzn. nabywasz wobec niego takich samych praw i obowiązków, jakie mają rodzice wobec swoich biologicznych dzieci. Rodzina zastępcza nie posiada takich praw wobec swojego wychowanka, gdyż prawa rodzicielskie do dziecka mają wciąż jego biologiczni rodzice. Więcej o roli rodziny zastępczej przeczytasz w naszym artykule „Rodzina zastępcza: prawa i obowiązki”.

Adoptowane dziecko staje się częścią rodziny. Na zawsze. Rodzina zastępcza funkcjonuje jedynie tymczasowo. Jeśli sytuacja rodziców biologicznych się poprawi lub zmienią oni swoje zdanie, dziecko może zostać odebrane rodzicom zastępczym.

Adoptowane dziecko otrzymuje nazwisko rodziców. To buduje poczucie wspólnoty i przynależności do rodziny. Wychowanek rodziny zastępczej zachowuje swoje nazwisko.

Jeśli adoptujesz dziecko, to masz prawo do urlopu wychowawczego i wszystkich świadczeń związanych z posiadaniem własnych dzieci. O regulacjach w tej kwestii w rodzinie zastępczej przeczytasz w dziale „Rodzina zastępcza”.

Adoptowane dziecko ma prawo dziedziczenia po rodzicach, nawet w przypadku braku testamentu. Rodzina zastępcza może przekazać coś wychowankowi jedynie poprzez wpisanie tego w testament.

Rodzina zastępcza: zaletyRodzina zastępcza też ma swoje zalety. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Proces adopcyjny bywa skomplikowany i może przeciągać się w czasie i rzadziej kończy się powodzeniem.
  • Aby adoptować dziecko trzeba spełniać więcej kryteriów.
  • Nie zawsze istnieje możliwość adopcji niemowlaka. Starsze dzieci także szukają domów i kochających rodziców, jednak one mają za sobą jakąś przeszłość i pewne wspomnienia. Można zgłosić swoje preferencje, jednak ostateczne decyzje o porzydziale dziecka do rodziny podejmuje ośrodek adopcyjny.
  • Przy adopcjach zagranicznych, bariery językowe mogą utrudnić komunikację między dzieckiem a rodzicami.
  • Rodzina zastępcza jest wspomagana finansowo poprzez częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.

Adopcja a rodzina zastępcza: dalsze informacje

Więcej informacji na temat opisanych wyżej możliwości opieki nad dzieckiem znajdziesz w naszych działach „Adopcja” i „Rodzina zastępcza”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+