Kawa w ciąży

Do śniadania lub w międzyczasie – kawa to popularna używka. Pobudza i wspomaga zdolność koncentracji. W czasie ciąży jednak kawa i inne produkty zawierające kofeinę nie należą do produktów zalecanych, które można przyjmować bez obaw. Substancja ta bowiem przedostaje się do układu krążenia dziecka. Zaś zdolność rozkładu kofeiny u Twojego maleństwa jest znacznie mniejsza i trwa dłużej niż u osoby dorosłej. Nie do końca poznane jest, jak ten mały organizm znosi to obciążenie i jakie są skutki działania kofeiny na organizm dziecka w łonie matki. Badania pokazują jednak, że zbyt wiele kawy w ciąży może Twojemu dziecku zaszkodzić.

Kawa – w ciąży szkodliwa?

Jeśli rozważnie i odpowiedzialnie dbasz o rozwój swojego nienarodzonego dziecka to nie ma powodu do zmartwień, kiedy od czasu do czasu wypijesz filiżankę kawy. Pita jednak regularnie i w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na Twoje dziecko:

  • Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że ragularne picie kawy w ciąży zwiększa ryzyko poronień. Przy dawce równej 200 mg kofeiny dziennie ryzyko to się podwaja, a już niewielkie ilości budzą obawy naukowców. Lekarze przypuszczają, że kofeina wpływa ujemnie na ukrwienie łożyska i utrudnia procesy metaboliczne nienarodzonego dziecka, co może prowadzić do poronień.
  • W roku 2008 grupa brytyjskich naukowców udowodniła istnienie związku między regularną konsumpcją produktów zawierających kofeinę a zmniejszoną masą ciała noworodków. Kobiety, które w ciąży przyjmowały 200 mg kofeiny dziennie rodziły dzieci lżejsze o średnio 60-70g niż te, które całkowicie zrezygnowały z kawy i produktów zawierających kofeinę w czasie ciąży.
  • Kofeina przyjmowana przez organizm krótko przed lub po posiłku w ciąży utrudnia wchłanianie wapnia, żelaza i witaminy C. Aby dostatecznie zaopatrzyć Ciebie i Twoje dziecko w te ważne składniki pokarmowe, powinnaś zrezygnować, jeśli nie całkowicie, to przynajmniej częściowo (na około 2 godziny przed i po posiłku) z napojów i produktów zawierających kofeinę.

Ile kawy wolno Ci w ciąży?

Najlepiej, jeśli na okres ciąży zrezygnujesz całkowicie z kawy oraz innych produktów zawierających kofeinę. Jeśli to dla Ciebie trudne bądź niemożliwe, powinnaś przynajmniej ograniczyć się do dwóch filiżanek dziennie. Nie zapominaj, że nie tylko kawa, ale i inne produkty oraz lekarstwa zawierają kofeinę:

  • Filiżanka kawy – około 100 mg kofeiny
  • Filiżanka kawy rozpuszczalnej – średnio około 75 mg kofeiny
  • Filiżanka czarnej herbaty – średnio około 50 mg kofeiny
  • Puszka coli – średnio około 40 mg kofeiny
  • Puszka napoju energetyzującego – do 80 mg kofeiny
  • Tabliczka mlecznej czekolady – do 10 mg kofeiny

Sposoby na zmniejszenie ilości wypijanej kawy w ciąży

  • Na początek dobrą alternatywą będą produkty bezkofeinowe bądź z jej ograniczoną zawartością. Zamiast kawy do śniadania możesz sięgnąć po herbatkę owocową bądź czarną.
  • Jeśli dosłownie nie możesz żyć bez smaku kawy, wybieraj bezkofeinową – ten sam smak, a bez kofeiny.
  • Warto też krócej parzyć czarną herbatę. Nie jest ona wtedy co prawda tak intensywna w smaku, zawiera jednak dużo mniej teiny niż mocna herbata.
  • Na zmęczenie i spadek koncentracji warto też wypróbować naturalne sposoby, takie jak kilka głębokich oddechów przy otwartym oknie czy krótki spacer. To pozwoli Ci się dotlenić, pobudzić układ krążenia i od razu poczujesz się lepiej.

Obok kawy jest jeszcze kilka innych używek, z których powinnaś na czas ciąży i karmienia zrezygnować. Alkohol i nikotyna są szczególnie szkodliwe dla dziecka, ale także niektóre produkty spożywcze mogą szkodzić Twojemu dziecku. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego działu: Co mi jeszcze wolno?

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+