Objawy poronienia

Obawa przed poronieniem towarzyszy wielu kobietom ciężarnym. To całkiem zrozumiałe i ma swoje podstawy, zwłaszcza w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Gdyż w tym czasie ma miejsce większość poronień. W takich przypadkach kobieta, której to dotyczy bardzo często nie wie jeszcze, że jest w ciąży. W ten sposób poronienie nierzadko nie zostaje w ogóle zauważone. W naszym artykule na temat przyczyn poronienia dowiesz się, dlaczego ryzyko wystąpienia poronienia jest na początku ciąży szczególnie wysokie i co może przyczynić się do przedwczesnego zakończenia ciąży.

Zmierzyć się z poronieniem

Również po upływie tych krytycznych, pierwszych 12 tygodni ciąży może dojść do poronienia. Ryzyko to jest wtedy już zdecydowanie niższe i ponure myśli krążące wokół ewentualnego smutnego końca ciąży nie powinny przeszkadzać Ci aż tak bardzo w przeżywaniu tego wyjątkowego okresu. Mimo to zgłębienie tego tematu w teorii może okazać się pomocne, aby wiedzieć, jakie są ewentualne objawy grożącego poronienia. W ten sposób będziesz mogła w nagłym przypadku odpowiednio zareagować i niewykluczone, że uratujesz życie swojemu nienarodzonemu dziecku.

Objawy poronienia: jak je rozpoznać?

Następujące symptomy mogą być oznakami zbliżającego się poronienia. Jeśli obserwujesz u siebie jeden lub więcej z poniżej opisanych bądź masz przeczucie, że coś jest nie w porządku, to powinnaś jak najszybciej powiadomić o tym lekarza.

  • Krwawienia z pochwy są w ciąży zawsze sygnałem ostrzegawczym. Nawet jeśli nie każde musi automatycznie prowadzić do poronienia, nie powinnaś tego lekceważyć. Dotyczy to zarówno lekkich, jak i mocnych krwawień.
  • Silne rwące i przypominające skurcze bóle w podbrzuszu mogą być także oznakami zbliżającego się poronienia.
  • Również silne bóle w dolnym odcinku kręgosłupa należą do potencjalnych symptomów poronienia.
  • Przy gorączce i ropnym wycieku powinnaś także zachować ostrożność, gdyż te objawy mogą wskazywać na poronienie.

O tym, jakie objawy wystąpią decyduje zarówno etap ciąży, jak i forma oraz przebieg samego poronienia. W pierwszych 12 tygodniach ciąży poronienie objawia się zazwyczaj w postaci krwawienia. Po 12 tygodniu ciąży do charakterystycznych objawów należą raczej bóle przypominające skurcze. Niewykluczone także, że poronienie przebiegać będzie bezobjawowo i lekarz w czasie USG stwierdzi obumarcie płodu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym dziale: Poronienie.

Czy można zatrzymać poronienie?

O tym, czy jest możliwe zatrzymanie poronienia, decyduje także jego rodzaj. Sytuację ocenia najczęściej lekarz podczas wizyty kontrolnej. Sprawdza on wtedy oprócz ogólnego stanu, wygląd i wielkość macicy, stan szyjki macicy, a także czynność serca dziecka. Jeśli do tej pory rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, to istnieje szansa na uniknięcie poronienia. Odpowiednie leczenie ma miejsce zazwyczaj w szpitalu i charakteryzuje się między innymi bezwzględnym odpoczynkiem w łóżku. W niektórych przypadkach w grę wchodzą także leki uspokajające lub operacja.

Zasadniczo zdrowy styl życia skutecznie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia dziecka. Również rezygnacja z uprawiania niektórych dyscyplin sportu a także niekiedy z seksu może pomóc chronić dziecko. Więcej na ten temat przeczytać możesz w naszym artykule dotyczącym zapobieganiu poronienia.

Poronienie: co dzieje się potem?

Jeśli nie uda się zapobiec poronieniu, to wydarzenie takie jest na pewno ciężkim i bolesnym doświadczeniem dla rodziców i pozostałych członków rodziny. Nawet jeśli to trudne i wymaga przezwyciężenia siebie, to ważne jest, aby wrócić do wewnętrznej równowagi po stracie dziecka. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z takim trudnym doświadczeniem.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+