FAQ – Pytania i odpowiedzi – Karmienie butelką

Co o jest mleko modyfikowane?

W przypadku dzieci karmionych sztucznie podstawowym, wyjściowym pokarmem jest mleko krowie, które odpowiednio modyfikowane dopasowuje się zawartością składników i wartości odżywczej do pokarmu kobiecego. Rozwój technologiczny umożliwia wytwarzanie coraz to odpowiedniejszych preparatów. Jest to zasadniczo istotne dla niemowląt w pierwszych 4 miesiącach życia. Na rynku dostępne są mleka początkowe oraz mleka następne, przewidziane dla starszych dzieci.

Mleka modyfikowane dla niemowląt, jako alternatywa karmienia naturalnego, muszą spełniać bardzo wysokie standardy jakości gwarantujące pełne bezpieczeństwo ich podawania. Muszą zawierać ściśle określone proporcje składników odżywczych, białek, cukrów, tłuszczu, składników mineralnych, mikroelementów i witamin. Ich skład musi być dobrze zbilansowany: produkty te nie mogą zawierać glutenu, konserwantów, barwników i innych substancji dodatkowych oraz muszą być czyste bakteriologicznie.

W jaki sposób powinnam przygotować dla dziecka pokarm z mleka modyfikowanego?

Zachowanie właściwej higieny i przestrzeganie zasad przygotowania mleka zgodnie z instrukcją jest niezwykle ważne i zapewnia zdrowie Twojego dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad przygotowania:
Sprawdzaj termin ważności produktu na opakowaniu.
Myj starannie ręce przed rozpoczęciem przygotowywania pożywienia.
Wszystko, czego używasz do przygotowania pokarmu uprzednio sterylizuj. Gotuj butelki, smoczki, nakrętki, łyżeczki i miarki przez minimum 5 minut. Przeznacz do tego oddzielny garnek. Nawet szczotka, którą używasz do mycia butelki w środku powinna być przed pierwszym użyciem wygotowana. Wysterylizowane akcesoria do karmienia wyjmij z wody i susz na czystej ściereczce.
Woda używana do rozrobienia mleka modyfikowanego powinna być bardzo wysokiej jakości. Zaleca się stosowanie wody butelkowanej przeznaczonej dla niemowląt, rekomendowanej przez Instytut Matki i Dziecka. Przez pierwszy rok życia dziecka do przygotowania pokarmu powinno używać się wyłącznie wody przegotowanej, nawet w przypadku wody mineralnej z butelki.
Mieszankę przygotowuje się bardzo szybko, wystarczy wymieszać proszek z wodą o odpowiedniej temperaturze, zgodnie z proporcjami określonymi przez producenta.
Butelkę z mlekiem możesz podgrzać w elektrycznym podgrzewaczu lub wstawiając do garnka z ciepłą wodą na kilka minut. Po tym czasie należy wstrząsnąć butelką i sprawdzić temperaturę mleka wylewając kilka kropli na nadgarstek. Mleko powinno mieć temperaturę ciała.
Stosuj zasadę, że mleko niedopite wylewamy. Takie mleko jest znakomitą pożywką dla bakterii, dlatego w żadnym wypadku nie możemy mieszać starego mleka z nowym.
Puszki z mieszanką powinny być szczelnie zamykane i przechowywane w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
Gdy wyjeżdżasz zabierz ze sobą opakowanie mleka modyfikowanego i przegotowaną wodę w butelkach. Taką przegotowaną wodę można przechowywać nie dłużej niż dobę. Jeśli szykujesz się w dalszą podróż upewnij się, że na miejscu dostaniesz butelkowaną wodę dla niemowląt, jeśli nie – zabierz jej zapas ze sobą.

Zgubiłam gdzieś miarkę do odmierzania pokarmu. Czym mogę ją zastąpić?

Aby mieć pewność co do odpowiedniego przygotowania pokarmu dla Twojego dziecka, sugerujemy aby kupić kolejne opakowanie mleka tej samej marki, które zawiera odpowiednią miarkę. Może się bowiem zdarzyć, że miarki będą różnić się od siebie w zależności od marek produktów. Tak więc, żeby być pewnym, że Twoje dziecko otrzyma odpowiednią ilość pokarmu i kalorii lepiej jest odmierzyć dokładną ilość proszku przy pomocy takiej miarki, którą zazwyczaj używałaś.
Jeśli nie możesz natychmiast zdobyć kolejnego opakowania mleka modyfikowanego oto równowartość 1 miarki proszku: 3,5 łyżeczki od herbaty lub 17,5 ml lub 8,75 g mleka modyfikowanego Enfamil Premium z LIPILem.

Jak długo mogę przechowywać mleko modyfikowane by było bezpieczne dla mojego dziecka?

Nienapoczętą puszkę mleka modyfikowanego należy wykorzystać przed datą ważności podaną przez producenta na opakowaniu. Po otworzeniu puszkę należy szczelnie zamykać i przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej (15?-25 st. C) w celu zachowania świeżości. Należy chronić od światła. Zawartość puszki przechowywanej zgodnie ze wskazaniami należy zużyć w ciągu 30 dni od jej otwarcia. Mieszankę gotową do spożycia można przechowywać w lodówce przez 48 godzin, ale wyłącznie w butelce lub w pojemniku posiadającym oryginalne, plastikowe przykrycie. Mieszanki można przechowywać także w pojemniku zamykanym hermetycznie. Niewykorzystaną mieszankę należy wyrzucić w ciągu godziny po rozpoczęciu karmienia butelka. Stanowczo odradzane jest pozostawienie mieszanki poza lodówka więcej niż dwie godziny. Mieszanka, która została pozostawiona poza lodówką przez więcej niż dwie godziny powinna zostać natychmiast wyrzucona, aby uniknąć wszelkiego ryzyka zakażenia bakteryjnego.
Eksperci odradzają również zamrażanie mleka modyfikowanego ponieważ powstaje wówczas ryzyko modyfikacji właściwości fizycznych mieszanki co może spowodować np.: reakcję oddzielenia się tłuszczy, co z kolei może utrudnić trawienie bardziej wrażliwym pod tym kątem niemowlakom.
UWAGA: Zamrożenie nie spowoduje przedłużenia okresu przechowywania mieszanki.

Czy mogę stosować pokarm, którego data przydatności na opakowaniu została przekroczona?

Nie. Należy zawsze sprawdzić datę przydatności pokarmu, która znajduje się na wierzchu lub na spodzie opakowania. Nigdy nie należy stosować pokarmu, którego data przydatności została przekroczona!

Czy mogę stosować mleko, które znajduje się w uszkodzonym opakowaniu?

To zależy od miejsca, w którym znajdują się uszkodzenia. Jeżeli uszkodzenia nie znajdują się na złączach pudełka tzn. dookoła pokrywek wierzchnich i spodnich pudełka oraz z dołu do góry, czy na brzegach opakowania – pokarm nadaje się do spożycia. Jeżeli jednak uszkodzenia znajdują się na złączach pudełka należy odnieść je do sklepu, aby otrzymać nowe. Przed podaniem należy również sprawdzić czy mieszanka wygląda i pachnie „normalnie”.

Jak mam podgrzewać butelkę z mieszanką?

Jeśli Twoje dziecko woli ciepłą mieszankę należy podgrzewać ją w elektrycznym podgrzewaczu. Można też na kilka minut umieścić butelkę w garnku z ciepłą wodą (nie gotującą). Pokarm podgrzewać możesz również trzymając butelkę pod kranem z ciepłą wodą. Po kilku chwilach należy wstrząsnąć delikatnie butelkę i sprawdzić temperaturę wylewając kilka kropel na dłoń. Mleko powinno mieć temperaturę ciała tj. 37°C i nie powinno być ani zimne ani gorące przy dotknięciu. Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne nie rekomenduje używania kuchenki mikrofalowej do podgrzewania pokarmu, gdyż istnieje ryzyko nierównomiernego podgrzania np. pokarm będzie tylko gdzie niegdzie gorący i może poparzyć buzię dziecka. Mleko, które zostało schłodzone musi zostać wykorzystane w ciągu dwóch godzin od przygotowania. W innym przypadku należy taki pokarm wyrzucić.

Co mam zrobić jeśli moje dziecko nie toleruje podawanego mleka modyfikowanego?

Niektóre dzieci mogą odczuwać dolegliwości po spożyciu określonego rodzaju mleka modyfikowanego. W takiej sytuacji korzystna może okazać się zamiana pokarmu na inny, dostosowany do indywidualnych potrzeb Maleństwa. Jeśli złe samopoczucie Twojego dziecka wiąże się z symptomami takimi jak zwracanie pokarmu, szczególna pobudliwość, gazy lub jeśli pojawi się alergia czy nietolerancja pokarmowa koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą, który pomoże w wyborze najwłaściwszego pożywienia dla Malucha. Firma Mead Johnson Nutritionals produkuje całą gamę produktów dostosowanych do różnorodnych potrzeb noworodków.

Przewidujemy podróż. Jaki jest najlepszy sposób transportu pokarmu dla mojego dziecka?

Butelkę z jedzeniem Maluszka należy włożyć do pojemnika wypełnionego lodem. W przypadku długich podróży należy zabrać ze sobą zapasowe pudełka z pokarmem w proszku lub w koncentracie płynnym. Kiedy dziecko zgłodnieje należy podgrzać jedzenie zgodnie ze wskazówkami podanymi w dziale „Karmienie sztuczne” / „Podgrzewanie”, a następnie w zacisznym i bezpiecznym miejscu nakarmić Maleństwo.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+