Mama w ciąży – Wygląd zewnętrzny

Sylwetka:
W trakcie tych szczególnych dziewięciu miesięcy w Twoim organizmie zachodzą nadzwyczajne zmiany. Niektóre z nich będą widoczne gołym okiem, inne odczuwalne i zauważalne tylko przez Ciebie. W ciąży każda kobieta przybiera na wadze. Przyrost masy ciała ma dwa zadania: odżywiać rozwijający się nowy organizm w Twoim ciele oraz magazynować pokarm potrzebny w okresie karmienia piersią. Nie zamartwiaj się jednak z powodu dodatkowych kilogramów, które przybyły Ci w trakcie ciąży. Większość z nich stracisz przy porodzie lub w kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Aby szybko powrócić do formy nie możesz jednak zapomnieć o odpowiedniej diecie i ćwiczeniach, dzięki którym odzyskasz dawną sylwetkę.

Piersi:
Począwszy od pierwszego miesiąca ciąży możesz zaobserwować zmiany w wyglądzie Twoich piersi. Zmiany te mogą być nawet zwiastunem tego, że jesteś w ciąży. Będą one bardziej widoczne u kobiet, u których widoczne są podobne zmiany przed miesiączką. Twoje piersi mogą być nabrzmiałe i opuchnięte. Możesz odczuwać lekką bolesność, ogólne napięcie, uczucie pełności i ciężkości piersi. Otoczka wokół brodawek będzie ciemniejsza, a pod skórą na piersiach zaobserwujesz siateczkę niebieskich naczynek krwionośnych (efekt intensywnego dostarczania krwi do piersi). Około 20. tygodnia ciąży w piersiach zaczyna gromadzić się siara (colostrum) czyli gesty żółty płyn, który w porównaniu do mleka właściwego matki, jest szczególnie bogaty w białka. Większość z nich jest mało odżywcza dla dziecka, ale pełni ważną rolę w dojrzewaniu przewodu pokarmowego Malucha. Pod koniec ciąży siara może samoistnie wyciekać z piersi, ale u niektórych kobiet pojawia się ona dopiero po porodzie. Wielu lekarzy uważa, że kobieta powinna przygotować się do karmienia piersią poprzez codzienne wyciskanie małej ilości siary z brodawek począwszy od 8. miesiąca. Inni specjaliści twierdzą jednak, że karmienie rozpocznie się samoistnie i specjalne przygotowania piersi są zbędne w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Cera:
Niektóre kobiety w trakcie ciąży mają problemy z cerą. Ich skóra zachowuje się zupełnie tak, jak w okresie dojrzewania. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, a w szczególności ze wzrostem substancji endogennych w organizmie. W przypadku wykwitów skórnych lub nadmiernej suchości przydatne mogą być łagodne toniki czy preparaty nawilżające, picie dużej ilości płynów, nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym śpisz i przebywasz. Jeśli zmiany skórne budzą Twój niepokój powinnaś skontaktować się z lekarzem internistą lub dermatologiem, który zaleci formę terapii odpowiednią dla Ciebie i bezpieczną dla Maleństwa.
——————————–
Artykuł jest sponsorowany przez portal internetowy https://anonserek.pl/potencja

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+