Urlop w ciąży

Pierwsze dolegliwości ciążowe należą już do przeszłości. Jesteś odprężona i pełna energii – to dobry moment na wyjazd na urlop. Jesteś bowiem teraz jeszcze na tyle mobilna, że taki urlop nie będzie stanowił dla Ciebie większego problemu.

Egzotyczne cele

Lepiej zrezygnować w ciąży z egzotycznego urlopu. Długie loty, zmiana czasu i większe ryzyko infekcji z pewnością nie sprzyjają ciąży. Jeśli jednak mimo to zdecydujesz się na taki wyjazd unikaj bezpośredniego wystawiania się na działanie promieni słonecznych, bo powoduje to również nagrzewanie się wód płodowych. Twojemu dziecku może więc być za ciepło. Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na regularną higienę podczas wyjazdu i na to, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Zrezygnuj także z jedzenia surowych warzyw i owoców, picia nieprzegotowanej wody oraz z jedzenia lodów, między innymi ze względu na ryzyko zakażenia pałeczkami Salmonelli.

W nagłym wypadku

Zabierz ze sobą kartę ciąży i dowiedz się, gdzie jest najbliższy szpital w miejscu, w którym będziesz wypoczywała. Powinnaś dowiedzieć się także, jak wygląda sprawa ubezpieczenia, jakie koszty mogą Cię czekać w razie jeśli będziesz musiała udać się do szpitala, a także w razie wystąpienia komplikacji, czy transport karetką bądź lot ratunkowy również jest płatny, czy karetka wyposażona jest w razie czego w inkubatory dla wcześniaków. Pomyśl także o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży. Warto wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności. Nie wybieraj za cel podróży miejsc, w których panuje malaria lub krajów, w których wymagane są dodatkowe szczepienia. Jeżeli wybierasz się do kraju, w którym językiem urzędowym jest nieznany Ci język, powinnaś mieć przy sobie przetłumaczoną informację odnośnie tego, że jesteś w ciąży. Po przybyciu do hotelu warto zdobyć adres i telefon kontaktowy do najbliższego ginekologa, do którego mogłabyś zwrócić się w nagłym wypadku. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Samolotem w ciąży

Jeśli zdecydujesz się na podróż samolotem powinnaś najpierw dowiedzieć się, jakie są przepisy odnośnie ciężarnych. Niektóre linie lotnicze mają co do tego obostrzenia, że zabierają na pokład np. jedynie kobiety do 28 tygodnia ciąży. W wypadku ciąży bardziej zaawansowanej wymagane są dokumenty od lekarza ginekologa, że nie ma przeciwwskazań. Powinnaś także wziąć pod uwagę fakt, iż w czasie lotu w ciąży wzrasta ryzyko trombozy. O dziecko natomiast nie powinnaś się martwić, gdyż ani promieniowanie na lotnisku i w samolocie, ani możliwe turbulencje nie mogą mu zaszkodzić. Alternatywą dla samolotu mogą być także podróże pociągiem bądź samochodem, gdyż te są z reguły mniej stresujące.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+