Zwolnienie lekarskie w ciąży

Czy zwolnienie lekarskie w ciąży jest potrzebne?

Ciąża to bardzo szczególny czas, w którym wiele rzeczy ulega zmianie. Między innymi zmienia się Twoje ciało, a co za tym idzie w Twoim życiu dokonuje się wiele zmian. W Twoim łonie dojrzewa nowe życie. Być może martwisz się o Wasze bezpieczeństwo i zastanawiasz się, czy dla zdrowia dziecka nie lepiej jest dmuchać na zimne i czy aktywność zawodowa nie będzie miała negatywnego wpływu na ciążę.

Nie ma sensu zamartwiać się bez potrzeby. Dopóki z ciążą nie dzieje się nic niepokojącego, jesteś pod stałą opieką lekarską i zarówno Ty, jak i Twoje maleństwo czujecie się dobrze, to nie ma konieczności przejścia na zwolnienie lekarskie w ciąży. Wręcz przeciwnie – taka aktywność na płaszczyźnie społecznej i zawodowej dobrze Ci zrobi. Pozostając w domu i tak nie jesteś w stanie uchronić dziecka przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Zwolnienie lekarskie w ciąży to zatem konieczność, do której nie powinno się dążyć za wszelką cenę.

Komu przyznawane jest zwolnienie lekarskie w ciąży?

Zwolnienie lekarskie w ciąży, tak jak w każdym innym przypadku przyznawane jest wtedy, gdy wszelka aktywność (na przykład zawodowa) mogłaby zaszkodzić matce lub w tym wypadku także dziecku. Decyzję o tym, czy zostanie przyznane zwolnienie lekarskie w ciąży podejmuje lekarz po dokładnej analizie wszystkich czynników ryzyka, jeśli miałoby to być najlepsze rozwiązanie dla przyszłej matki. Zwolnienie lekarskie w ciąży, a przynajmniej na początku, nie jest konieczne, jeśli ma się do czynienia z ciążą fizjologiczną o prawidłowym przebiegu. Słowem, jeśli wszystko jest w porządku, to sama ciąża nie jest powodem, aby iść na zwolnienie lekarskie w ciąży. Jak by nie patrzeć ciąża sama w sobie nie jest chorobą!

Jak długo przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży?

Jeżeli rzeczywiście Twój lekarz prowadzący zdecyduje (zwróć uwagę na to, że zwolnienie lekarskie w ciąży, jak sama nazwa wskazuje, może być wystawione wyłącznie przez lekarza), że konieczne jest zwolnienie lekarskie w ciąży, to zgodnie z regulacjami prawnymi zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje Ci na okres maksymalnie 270 dni (czyli na okres około dziewięciu miesięcy, jaki standardowo przyjmuje się za czas oczekiwania na dziecko.

Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje Ci także na wszystkie konieczne terminy wizyt lekarskich, jeśli nie ma możliwości wykonania ich poza godzinami pracy.

W okresie, którym kobiecie przyznane zostało zwolnienie lekarskie w ciąży, przysługuje Ci także zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeśli zostało Ci wystawione zwolnienie lekarskie w ciąży, to powinnaś pamiętać o tym, aby w odpowiednim czasie dostarczyć je do pracodawcy.

Inne regulacje prawne

Niektóre kobiety boją się, że praca zawodowa w ciąży zaszkodzi dziecku. Tymczasem prawo pracy i polskie ustawodawstwo chroni macierzyństwo także w okresie ciąży. W ten sposób Twój pracodawca ma obowiązek tak dostosować Twoje zajęcie i otoczenie pracy, aby nie stanowiło ono zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Wszystko po to, aby zwolnienie lekarskie w ciąży nie było jedynym rozwiązaniem dla mamy spodziewającej się dziecka.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+