Chlamydia trachomatis w ciąży

Przyczyny i objawy chlamydiozy

Chlamydia to bakteria, którą zarazić się można przede wszystkim podczas stosunku płciowego. Statystycznie u 5 do 10% dorosłych stwierdza się obecność tej bakterii. Rozróżnić można tutaj stan ostry i przewlekłą infekcję.

  • W stanie ostrym obecność bakterii można stwierdzić u wejścia pochwy i w szyjce macicy za pomocą badania moczu bądź poprzez wymaz u ginekologa. W 80% przypadków infekcji nie towarzyszą żadne dolegliwości. U pozostałych 20% zaobserwować można 5 do 21 dni po infekcji żółtawy wyciek, świąd czy ból przy oddawaniu moczu.
  • Postać przewlekła to wniknięcie bakterii do wnętrza macicy, skąd rozprzestrzenić się może na inne narządy. Problem ten dotyczy 15-20% wszystkich zainfekowanych. Ta forma choroby objawia się czasem poprzez krwawienie międzymiesiączkowe, bóle podbrzusza i gorączkę, gdyż tkanki macicy i jajowód wykazują stan zapalny.

Komplikacje w ciąży

Nieleczona chlamydioza może prowadzić do zapalenia macicy i rozprzesteniać się także na inne organy. Jeżeli reakcja zapalna przeniesie się na jajowody i komórki jajowe, to na podrażnionych tkankach tworzą się blizny, co może nawet prowadzić do bezpłodności. W Polsce nie ma oficjalnych statystyk na ten temat, jednak szacuje się, iż problem ten może dotyczyć nawet co drugiej kobiety. Dodatkowo chlamydie nierzadko przyczyniają się do wystąpienia ciąży jajowodowej, przy której może dojść do uszkodzenia jajników.

W czasie ciąży istnieje także ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczów porodowych bądź przedwczesnego przerwania błon płodowych. Dlaczego tak się dzieje nie można obecnie jednoznacznie stwierdzić. Chlamydioza jest szczególnie niebezpieczna krótko przed porodem, gdyż wtedy w 60-70% przypadków bakteria przechodzi na dziecko przy porodzie. Mikroorganizmy te mogą wywołać ciężkie zapalenie płuc i oczu.

Dla bezpieczeństwa dziecka będziesz w czasie ciąży badana w kierunku chlamydiozy. Odpowiednio wcześnie rozpoznana może być ona bez problemu leczona.

Zapobieganie i leczenie infekcji bakterią Chalmydia trachomatis

Ważne jest, aby infekcja matki została wyleczona przed porodem, aby wykluczyć niebezpieczeństwo zarażenia dziecka. W tym celu wykonuje się na początku ciąży specjalne badanie moczu, które pozwoli wykryć obecność bakterii. Dodatkowo możesz poprosić o wykonanie wymazu, dzięki któremu będzie można wykryć ewentualną obecność chlamydii w szyjce macicy. Im wcześniej infekcja jest wykryta i leczona, tym mniejsze ryzyko dla matki i dziecka. Wtedy będzie można bowiem odpowiednio wcześnie zatrzymać proces rozprzestrzeniania się bakterii.

W przypadku pozytywnego wyniku na obecność chlamydii może zostać zastosowana odpowiednia terapia antybiotykowa. Czas trwania leczenia zależny jest od stadium choroby. Najczęściej wynosi jednak 10-20 dni. Nie powinnaś pod żadnym pozorem przerywać terapii, gdyż wtedy nie uda się zwalczyć wszystkich bakterii.

W przypadku chlamydiozy Twój partner musi przejść także kurację antybiotykową. Powinniście również w tym czasie zrezygnować ze współżycia, aby wykluczyć ponowną infekcję.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+