Nadciśnienie w ciąży

Przyczyny nadciśnienia w ciąży

Mniej więcej od szóstego miesiąca ciąży przez Twój organizm będzie przepływać około 1,5 litra więcej krwi. Jest to niezbędne, aby móc zapewnić Twojemu dziecku wystarczającą ilość tlenu i składników odżywczych. Dodatkowo progesteron odpowiedzialny jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych. W efekcie tego w drugim trymestrze ciąży Twoje ciśnienie może się nieco obniżyć. W ostatnich tygodniach ciąży sytuacja ta powinna jednak powrócić do stanu normalnego. Niepokojący natomiast jest znaczny wzrost ciśnienia i utrzymywanie się takiego stanu przez dłuższy okres. Jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś już problemy z nadciśnieniem, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Może on przepisać Ci leki, które pomogą chronić Twoje dziecko przed niebezpiecznymi skutkami nadciśnienia w ciąży.

Nadciśnienie najczęściej nieszkodliwe

W około 10% przypadków dochodzi do nadciśnienia w ciąży. Najczęściej jest ono niegroźne i z łatwością można mu zaradzić. Nadciśnienie, które daje o sobie znać najczęściej po dwudziestym tygodniu ciąży normalizuje się po mniej więcej sześciu tygodniach. W takim wypadku nie ma powodów do niepokoju.

Ryzyko wystąpienia gestozy

Jeżeli Twoje ciśnienie tętnicze wzrasta powyżej 140/90 mmHg, w moczu można stwierdzić białko i dokuczają Ci obrzęki, to powinnaś koniecznie skontaktować się z lekarzem. Możliwe bowiem, że znajdujesz się we wczesnym stadium gestozy, znanej także pod nazwą zatrucia ciążowego. Dalsze objawy to: zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, szybki wzrost wagi lub szum w uszach.

Jeżeli objawy te zwiększą swoją intensywność i wystąpią dodatkowo skurcze mięśni, to istnieje ryzyko wystąpienia rzucawki. Wtedy powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala, gdyż stan ten stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

Ryzyko wystąpienia gestozy…

… jest wysokie zwłaszcza w przypadku:

  • Kobiet, które przed zajściem w ciążę zmagały się z nadciśnieniem bądź chorobą nerek
  • Kobiet w wieku poniżej 18 i powyżej 40 lat
  • Pierworódek
  • Ciąży mnogiej
  • Kobiet chorujących na cukrzycę
  • Kobiet, u których wystąpiło nadciśnienie u nich samych bądź u innego członka rodziny.
  • Kobiet z nadwagą

Jak zapobiegać nadciśnieniu i gestozie w ciąży?

  • Chodź regularnie na badania kontrolne. Dbaj o to, aby pod czas każdego badania mierzono Ci ciśnienie i wykonywano badanie moczu, aby w razie niebezpieczeństwa móc szybko i sprawnie zadziałać.
  • Unikaj stresu i dbaj o wewnętrzny spokój. Dbaj o odpoczynek stóp w pozycji wzniesionej.
  • Dbaj o zdrową i zrównoważoną dietę (bogatą w białko oraz warzywa i owoce).
  • Unikaj działań prowadzących do odwodnienia organizmu, takich jak rezygnacja z soli czy „dni ziemniaczane i ryżowe”. Tego typu praktyki są całkowicie przestarzałe. Mogą one zagęścić krew i zwiększyć nadciśnienie.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+