Jak zapobiegać poronieniu?

Aby zapobiegać poronieniu trzeba znać przyczyny

Wraz z pozytywną diagnozą o ciąży u wielu rodziców otwiera się worek z wieloma pytaniami i lękami. Wśród nich nierzadko znajduje się obawa przed poronieniem. Ich przyczyna często jest uzasadniona, gdyż poronienie to najczęstsza komplikacja występująca w ciąży. Szacunkowo około 15-20% ciąż, które zostały potwierdzone przez lekarza kończy się poronieniem. Dane realne są zapewne nieco wyższe, gdyż wiele poronień ma miejsce, zanim kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży.

Powody wystąpienia poronienia są różne i rozciągają się od wad genetycznych, przez sytuacje stresowe aż do obciążeń takich jak na przykład wcześniejsze poronienia. W naszym artykule na temat przyczyn poronienia możesz dowiedzieć się więcej na ten temat, jak również o tym, kiedy występuje podwyższone ryzyko.

Zapobiegać poronieniu – ale jak?

Nie ma sprawdzonego sposobu, z pomocą którego będziesz w stanie skutecznie zapobiegać poronieniu, ale niektóre z nich przyczyniają się do obniżenia ryzyka jego wystąpienia:

  • Badania kontrolne: chorobotwórcze mikroorganizmy przedostające się do wnętrza ciała przez pochwę są jednym z możliwych czynników wywołujących poronienie. Dlatego tak ważne jest regularne chodzenie na badania kontrolne w ciąży. W ten sposób będzie można szybko zdiagnozować nieprawidłowości w równowadze mikroflory bakteryjnej i skutecznie podjąć działania zapobiegawcze. Mimo to między kolejnymi wizytami u lekarza powinnaś bacznie obserwować swoje ciało i w razie stwierdzenia niepokojących zmian skontaktuj się koniecznie z lekarzem. Także regularny pomiar pH pochwy może pomóc we wczesnym rozpoznaniu wystąpienia ewentualnych infekcji, co pomoże zapobiegać poronieniu.
  • Uwzględnij wcześniejsze schorzenia: choroby sprzed ciąży (serca, nerek, układu krążenia czy cukrzyca) powinny być uwzględnione w opiece przedporodowej, dlatego koniecznie należy poinformować o nich lekarza. Tylko wtedy będziesz wiedziała, na co powinnaś zwrócić uwagę, aby odpowiednio wcześnie zapobiegać poronieniu. Przykładowo odpowiedni poziom cukru we krwi ważny jest jeszcze przed zajściem w ciążę.
  • Zdrowa i zrównoważona dieta: Twoje dziecko będzie Ci w każdym wypadku za nią wdzięczne. Niektórych smakołyków, takich jak produkty z surowego mleka czy wątroba, powinnaś jednak w czasie ciąży unikać. W naszym dziale: Dieta w ciąży znajdziesz wiele cennych rad i wskazówek dotyczących zdrowego żywienia. Również prawidłowa obróbka żywności ma tutaj niebagatelne znaczenie. W ten sposób można bowiem uniknąć niektórych infekcji, takich jak na przykład listerioza. Mogą one być bowiem szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego działu: Infekcje w ciąży. Nasz artykuł: 10 niedozwolonych potraw w ciąży także dostarczy Ci cennych rad.
  • Rezygnacja z używek: papierosy, alkohol i narkotyki to absolutne tabu w ciąży. Jednak także zbyt wysokie spożycie kofeiny może być szkodliwe dla Twojego nienarodzonego dziecka. 1-2 filiżanki kawy dziennie nie są zazwyczaj związane z jakimkolwiek ryzykiem. W naszym dziale: Co mi jeszcze wolno? będziesz mogła dowiedzieć się, jaki wpływ mają te substancje na nienarodzone dziecko.
  • Unikaj sytuacji stresowych: stres to czynnik podnoszący ryzyko poronienia, którego nie należy lekceważyć. Zadbaj o odpowiedni poziom relaksu w ciągu dnia i wykorzystuj każdą wolną chwilę, aby się odprężyć. Obojętne czy książka, joga czy sen – każda forma jest dobra, dopóki uzyskuje się zamierzony efekt. Powinnaś także zadbać o to, aby nie zabrakło Ci zbawiennego snu.
  • Umiarkowana aktywność fizyczna: ruch w czasie ciąży jest zasadniczo dobry i wspomaga prawidłowy przebieg porodu. Najodpowiedniejsze są tutaj na przykład długie spacery, lekki jogging, pływanie i naturalnie techniki relaksacyjne takie jak joga. Przyczyniają się one do utrzymania dobrej kondycji, co na pewno ułatwi Ci przebieg ciąży i uczyni życie lżejszym. Sport to także nieoceniony pomocnik w odreagowaniu stresu. Gwałtowne dyscypliny sportu, takie jak tenis czy piłka ręczna bądź dyscypliny, przy których istnieje duże ryzyko upadku, jak jazda konna to nienajlepszy sposób na ruch w ciąży, gdyż mogą one dodatkowo sprzyjać wystąpieniu poronienia. Jeżeli masz zamiar spróbować nowej dyscypliny, to powinnaś zacząć spokojnie. Najlepiej porozmawiaj o tym z lekarzem, który będzie mógł ocenić, czy ta forma ruchu jest dla Ciebie bezpieczna. Więcej informacji na ten temat dowiesz się z naszego artykułu dotyczącego sportu w ciąży.
  • Oszczędzaj ducha i ciało: obciążająca praca fizyczna, taka jak podnoszenie ciężkich przedmiotów to podobnie jak obciążenia psychiczne, nienajlepsi towarzysze ciąży. Jedno i drugie może być bowiem źródłem stresu, którego powinnaś w ciąży unikać. Jeśli w pracy zawodowej narażona jesteś na sytuacje stresowe, porozmawiaj o tym z lekarzem. Na pewno wspólnie znajdziecie jakieś wyjście.
  • Zadbaj o wsparcie: jeśli dochodzisz to wniosku, że nowa sytuacja nieco Cię przerasta, nie wstydź się poprosić o pomoc Twoich bliskich. Bardzo często już ta najmniejsza pomoc, na przykład w gospodarstwie domowym, może być ogromnym odciążeniem. Również problemy natury psychicznej i duchowej, takie jak kłopoty finansowe czy trudności w związku nie powinny być załatwiane samemu. Czasem może już pomóc porada życzliwej osoby lub rozmowa z lekarzem.
  • Leczenie hormonalne: progesteron w dużym stopniu odpowiedzialny jest za utrzymanie ciąży. Zbyt niski poziom tego hormonu może prowadzić  w pierwszych tygodniach ciąży do poronienia. Jeśli ma to miejsce w Twoim przypadku, to możliwa jest terapia hormonalna. Zbyt niski poziom progesteronu spowodowany jest przede wszystkim stresem. Unikając go będziesz mogła jednocześnie zapobiec zbyt niskiemu poziomowi tego hormonu.
  • Rozlicz się z wcześniejszym poronieniem: jeśli przeżyłaś już poronienie, powinnaś w miarę możliwości przed ponownym zajściem w ciążę „przepracować” to wydarzenie. Nie oznacza to oczywiście, że powinnaś o nim zapomnieć, gdyż to zapewne nie jest możliwe. Głęboki smutek stanowi jednak dość duże obciążenie psychiczne, którego w ponownej ciąży powinnaś definitywnie unikać. W naszym artykule na ten temat przedstawiliśmy wskazówki, które mogą pomóc w powrocie do wewnętrznej równowagi po poronieniu. Możliwe, że pomogą i Tobie.
  • Przyjmowanie kwasu foliowego: witamina ta jest szczególnie ważna dla fizycznego i psychicznego rozwoju Twojego dziecka. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić między innymi do poronienia. Jako że w ciąży zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta gwałtownie, przez co z łatwością może dojść do niedoborów, konieczne jest zażywanie preparatów do suplementacji. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu dotyczącego kwasu foliowego w ciąży.

Zdrowy styl życia i unikanie stresu to podstawa prawidłowego przebiegu ciąży. Zapobiegać poronieniu możesz już zatem, jeśli będziesz prawidłowo obchodzić się ze swoim ciałem. To, co jest dla Ciebie dobre, a co nie, często podpowiada Ci już Twoja intuicja. Ważne jest także, abyś nie lekceważyła sygnałów ostrzegawczych. W naszym artykule: Objawy poronienia możesz przeczytać, jakie symptomy mogą oznaczać zbliżające się poronienie.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+