Dlaczego warto grać w gry planszowe z dzieckiem?

Bo granie w gry planszowe z dziećmi to doskonały sposób na spędzenie razem wolnego czasu, dobrą zabawę! Zabiegana mama nie tylko ze smartfonem i laptopem towarzyszy dziecku, ale wykonując z nim wspólne czynności! To także rozwijanie wielu umiejętności dziecka i doskonały moment na jego naukę. Wszystko w tym samym czasie!

 

Czego najbardziej pragnie dziecko? Obecności rodziców. Naprawdę, ciepło w pomieszczeniu to wcale nie nie grzejnik, ale mamina bliskość! Dlatego zawsze i na różne sposoby dziecko stara się zwrócić na siebie uwagę.

 

Nic tak nie cieszy dziecka, jak zabawa z nim i słuchanie go. Nic nie jest w stanie tak bardzo wzmocnić jego samooceny i wiary we własne możliwości. Granie w gry planszowe jest prostym i doskonałym sposobem na przyjemne spędzenie czasu razem, bez zbędnego pospiechu. Dodatkowo gry planszowe oferują możliwość nauczenia dzieci wielu pożytecznych umiejętności.

 

Zwykły ruch pionka uczy dodawania i odejmowania. Dzięki grze dziecko poznaje też kolory i kształty. Niektóre poprawiają również koordynację wzrokowo-ruchową i sprawności manualne.

Gry nie muszą mieć wybitnie edukacyjnego charakteru. Sam ich wirtualny charakter sprawia, że rozwijają jedną z najważniejszych, choć niedocenianych zdolności – wyobraźnię. Kształtują ważne umiejętności społeczne, takie jak komunikowanie werbalne, współpraca i radość z przebywania z innymi ludźmi. Ćwiczą także cierpliwość. Każdy musi bowiem czekać na swoją kolej.

 

Wspomagają umiejętność skupienia i utrzymywania uwagi. Wydłużają też okres koncentracji poprzez ekscytujący przebieg i nieoczekiwane zakończenia. Uczą akceptacji i przestrzegania zasad. Dzieci zaczynają także rozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Nawet decyzje podjęte na początku gry mają swoje konsekwencje później.

Ale tutaj jeszcze jedna uwaga… Warto pamiętać, że dzieci podchodzą do gier bardzo, bardzo, bardzo poważnie. Każda rozgrywka to jak rozmowa o pracę dla osoby dorosłej! Stąd też ważne jest odpowiednie poprowadzenie ich przez proces rywalizacji.

 

Gdy gra nie idzie dzieciom dobrze, reagują smutkiem. Gdy mają przewagę nad rodzicami – są dumne i szczęśliwe. Wygrywanie jest jednak kwestią przypadku. Dlatego trzeba nauczyć dzieci przegrywania oraz czerpania przyjemności nie tylko z wygranej, ale z samej rywalizacji.

 

Czy należy grać uczciwie? Nie ma nic złego w tym, by pozwolić dziecku czasem wygrać. Trzeba to jednak robić w taki sposób, by pociecha tego nie zauważyła. Niech nie będzie świadoma niewidzialnej ręki mamy, która zawsze chętnie przyjdzie z pomocą…

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+