Spór o cesarkę

Kiedy wcześniej przeglądałam artykuły w prasie na jej temat miałam wrażenie, że cesarskie cięcie jest świetnym rowiązaniem na bóle porodowe, na nacięcie krocza. Artykuły mówiące o tym, że można rodzić „bez bólu” są często widoczne w kolorowych czasopismach. Częstotliwość z jaką docierają do nas te informacje wywołuje uczucie, że ja też chcę rodzić bez bólu, no bo po co miałabym sie męczyć?

Z jednej strony jest, więc  literatura ujmująca tematykę cesarki i znieczulenia w czasie naturalnego porodu. Drugi biegun kładzie nacisk na naturalne rozwiązanie, jako to najwłaściwsze. Neguje się wszelką ingerencję tłumacząc, że ingerencja w przeżywanie naturalnego porodu nie służy zdrowiu i psychice ani dziecka, ani rodzącej. Mowa jest o naturalnych hormonach, które uśmieżają ból, które są odpowiedzialne za pojawienie się więzi między matką, a dzieckiem. W takiej literaturze cesarka i znieczulenie opisywane są jako coś, co przeszkadza w nawiązaniu normalnej więzi między matką, a dzieckiem. Jest mowa o tym, że kobiety po cesarce czują się gorzej psychicznie, są wręcz niespełnione.

Sądzę, że i jedno  drugie podejście jest przesadzone. Z jednej strony nie można polecać cesarki jako rodzenia „bez bólu”. Ból pojawia się tuż po tym jak przestają działać środki znieczulające. Kobieta ma problem z poruszaniem się w łóżku, już nie wspominając o wstawaniu. Każda czynność jaką wykonuje się w pierwszych dniach po zabiegu sprawia ogromny ból.

Z drugiej strony nie powinno się też całkowicie oczerniać cesarskiego cięcia. Cesarka ratuje życie. Gdyby nie było tego zabiegu wiele dzieci i kobiet mogłoby nie przeżyć porodu. Warto o tym pamiętać. Szczególnie pamiętać powinny o tym kobiety poddane temu zabiegowi. Ich wkład w przyjście na świat dziecka jest ogromny. Kobiety będące po zabiegu też karmią piersią swoje dzieci i to pomimo bólu i pomimo ścisłej diety (suchary i woda).

Jeżeli czytasz prasę i książki poświęcone porodowi może się okazać, że Twoje odczucia po porodzie będą zupełnie inne, niż te opisane w literaturze. Może sie równie dobrze okazać, że kobieta po naturalnym porodzie będzie mieć gorsze samopoczucie niż kobieta po cesarce.

To na, co należałoby zwrócić uwagę to personel medyczny. Wpływ personelu na samopoczucie młodej mamy jest ogromny. To jak zajmą się Tobą w szpitalu może rzutować na Twoją psychikę, podejście do siebie, dziecka. Warto więc przed porodem wybrać miejsce z profesjonalną i przyjazną obłsugą medyczną. Sprawdzić muszą się nie tylko lekarze, ale też położne, pielęgniarki.

Oprócz wybierania płytek w łazience szpitala główną uwagę zwróć na personel! Odwiedź szpital przed porodem, porozmawiaj z jego pracownikami. Dowiedz się od znajomych, które miejsca polecają.

Masz sprawdzony, dobry szpital?

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+