Metoda objawowo-termiczna

W 1953 roku małżeństwo lekarzy Evelyn und John Billings rozpoczęło pracę nad opracowaniem naturalnej metody planowania rodziny. Metoda ta, nazwana potem metodą Billingsów polegała na obserwacji śluzu szyjkowego podczas cyklu owulacyjnego kobiety. Dziś metoda Billingsów znajduje swoje zastosowanie wraz z metodą pomiaru temperatury podstawowej przy planowaniu dziecka. Połączenie obu metod nazywa się metodą objawowo-termiczną.

Metoda Billingsów – ocena śluzu szyjkowego

Ilość i stan śluzu szyjkowego zmieniają się wraz z fazami cyklu. Przy zastosowaniu metody Billingsów śluz pobiera się prosto z przedsionka pochwy. Następnie ocenia się konsystencję śluzu. Jeśli jest on jasny, gładki, śliski, przezroczysty i rozciągliwy oznacza to, że znajdujesz się w okresie płodnym cyklu. W kolejnych fazach cyklu możesz zaobserwować następujące zmiany:

  • Podczas pierwszej fazy cyklu kobieta odczuwa przez kilka dni suchość w okolicy przedsionka pochwy oraz narządów płciowych.
  • Im bliżej owulacji, tym więcej wytwarzanego śluzu. Następnie pojawia się lepka, gęsta i skąpa wydzielina, mająca za zadanie ochronić macicę przed plemnikami, dopóki komórka jajowa ostatecznie nie dojrzeje.
  • Kilka dni przed owulacją śluz jest coraz rzadszy i przejrzystszy. Podczas najpłodniejszych dni Twój śluz ciągnie się jak nitki pajęczyny, a swoją konststencją przypomina białko surowego jajka.
  • Po owulacji śluz ponownie gęstnieje i zmienia kolor.

Ocena śluzu szyjkowego wymaga jednak pewnej wiedzy, nie zalecamy więc stosowania jej tym osobom, które wykluczają posiadanie dziecka w najbliższej przyszłości.

Metoda objawowo-termiczna

Aby zwiększyć wiarygodność metody Billingsów, wiele kobiet stosuje dodatkowo metodę pomiaru temperatury podstawowej. Taka kombinacja nazywana jest metodą objawowo-termiczną i jest zdecydowanie bardziej skuteczną metodą naturalnego planowania rodziny. Polega ona na zestawieniu i porównaniu obu metod w tabeli na karcie obserwacji cyklu.
Jeżeli więc nie planujecie dziecka w danym momencie, zalecamy współżyć jedynie w dniach niepłodnych, czyli w okresie poowulacyjnym. Okres niepłodności zaczyna się zazwyczaj 3-go wieczoru podwyższonej temmperatury lub 3-go wieczoru po tym, jak śluz osiągnął swoją największą płynność i rozciągliwość.

Skuteczność metody objawowo-termicznej

Jeżeli do stosunku dochodzi tylko w drugiej części cyklu opisanej powyżej, metoda ta jest właściwie niezawodna. Według wskaźnika Pearla, określającego skuteczność metod antykoncepcyjnych, metoda ta posiada skuteczność antykoncepcyjną o wartości 0,3. Wynik ten jest porównywalny ze skutecznością pigułki hormonalnej.
Nieplanowana ciąża może być jednak skutkiem zaniechania lub niedokładnego wykonania pomiarów lub współżycia w dniach względnej płodności, dlatego przy stosowaniu tej metody dyscyplina jest niezwykle ważna.
———————–
Wpis sponsorowany przez portal internetowy https://anonserek.pl/kamerki

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+