10 sposobów na wychowanie i ocalenie wyposażenia mieszkania

Zniszczenia wyposażenia domu są nieodłącznym elementem rozwoju dziecka. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze rady, które pomogą ocalić mieszkanie przed zniszczeniem a jednocześnie zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.
Łatwo tutaj popaść w skrajności – albo pozwalać dziecku niszczyć wszystko dookoła, albo wszystkiego zakazywać.
Każdy z nas – rodziców ma kłopot, gdy stanie się jakiś wypadek i coś cennego w mieszkaniu ulega całkowitej destrukcji z powodu dziecięcej ciekawości.
Nie dotykaj bo zepsujesz! To słowa, które cisną nam się na usta przy każdej okazji, kiedy dziecko dotyka rzeczy, które chcemy ocalić przed dewastacją. Małe dziecko ciągle słyszy “nie ruszaj”, “zostaw to”. Rodzice próbują na każdym kroku zwracać maluchowi uwagę, żeby jednak zostawił pewne przedmioty w spokoju. Rodzice często poddają się całych dniach upominania widząc, że ono nic nie daje. Oczywiście można na siłę zakazać dziecku dotykania różnych przedmiotów, ale ta droga to prowadzi do ograniczenia rozwoju dziecka. Z drugiej strony są przedmioty, których dziecko na pewno nie powinno dotykać, bo np. zagraża to jego bezpieczeństwu.

Lekcja życia

To, że dziecko dotykając i niszcząc różne przedmioty uczy się jak one wyglądają, jak są ciężkie, czy są kruche czy twarde, zimne czy gorące jest bezdyskusyjne. Dzieci nie zadowalają się teorią na dany temat . Nie wystarczy im powiedzieć, że coś jest kruche. Dzieci nawet sprawdzają nie tylko wytrzymałość mechaniczną,ale też jak dana rzecz smakuje!

Dotykanie wszystkiego dookoła jest dla dziecka nieustającą lekcją życia. Ono w ten sposób poznaje swoje otoczenie. Przy czym chyba bardziej destrukcyjne są sposoby chłopców niż dziewczynek. Jeżeli przyjmiesz do wiadomości, że wszystko co dziecko otacza musi być przez nie sprawdzone, łatwiej będzie Ci się pogodzić z ewentualnymi zniszczeniami.

Sprawa nauki dziecka przez sprawdzanie otoczenia ma dwa aspekty. Jeden to przedmioty, które chcemy ocalić od zniszczenia, a drugi to to, że zależy nam na prawidłowym rozwoju dziecka. Co jest rozwiązaniem? Oczywiście kompromis. Tzn. niektóre rzeczy należy schować, a inne zostawić.

10 praktycznych rad jak zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i przy tym zachować jak najwięcej wyposażenia domu

1. Przewiduj wypadki – Zniszczenia wielu przedmiotów mogli byśmy uniknąć, gdybyśmy w porę zadbali o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania przed zniszczeniem przez dzieci. Jeżeli położysz cenny przedmiot w zasięgu rąk dziecka i zapomnisz o tym, nie miej później pretensji, że dziecko tę rzecz zniszczyło. Najlepiej było by, żeby większość domowych przedmiotów miała swoje miejsce i nie poniewierała się lub nie była przestawiana z miejsca na miejsce. Wtedy ryzyko zniszczenia znacznie maleje.

2. Nie kupuj drogiego wyposażenia mieszkania – mebli, dywanów, stołów, telewizorów i innego sprzętu elektronicznego. Te teńsze równie dobrze spełnią swoją rolę, a wierz mi – i tak zostaną zniszczone przez dzieci. Chociaż byś stał(a) nad dzieckiem przez cały dzień, to i tak w chwili nieuwagi ulegną zniszczeniu. Wiem coś o tym – moi trzej chłopcy robią to na co dzień. Lepiej mieć np. nieco “gorsze” meble, ale za to zdrowsze nerwy. Wtedy nie musisz tak bardzo drżeć o ich stan i łatwiej ci jest pogodzić się ze stratą czegoś tańszego.

3. Przygotuj pokój dla dziecka (lub dzieci) pokój zabaw, w którym będą jego (ich) zabawki i tam będziie się mogło do woli bawić. Jeżeli twoje warunki lokalowe na to nie pozwalają, możesz wygospodarować kącik do zabawy. Dobrze jest uczyć dziecko od małego, że tylko w tym pokoju (miejscu) się bawimy nie chodzimy z zabawkami po całym domu. Wiem – trudne jest to do realizacji, ale jeżeli dziecko nabędzie nawyku porządkowania swojego otoczenia, to tym lepiej dla niego i ciebie. Mniej domowych sprzętów ulegnie destrukcji, a przy okazji będziesz miał(a) mniej sprzątania.

4. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy w zasięgu rąk dziecka. Cenne przedmioty jak biżuteria, telefony komórkowe schowaj gdzieś gdzie dzieci nie mają dostępu. W ten sposób unikniesz ryzyka, że te przedmioty zostaną zniszczone, a jednocześnie będziesz pewna(y), że nie będą one zagrażały bezpieczeństwu dziecka.

5. Miej oko na to, co robią twoje dzieci. Nawet te starsze wymagają nadzoru, bo bez niego więcej szalonych pomysłów, które pojawiają się w ich główkach doczekuje się realizacji. Inaczej mówiąc – gdy tylko mama nie patrzy można eksperymentować np. z rozkręcaniem krzeseł jak to było w moim przypadku.

6. Ryzyko zniszczenia mieszkania wlicz w koszty. Mając dzieci musisz liczyć się z tym, że pomimo zabiegania o zabezpieczenie naszego mienia i tak nie unikniemy porażek i z pewnością dzieci coś zniszczą. Nie denerwuj się wtedy na nie. Wypadki zdarzają się każdemu, nawet nam dorosłym.

7. Daj dziecku więcej swobody. Dzieci, które mogą doświadczyć więcej poprzez swoje zmysły rozwijają się lepiej i szybciej. Swoboda w tym przypadku może polegać np. na tym, że pod Twoją kontrolą pozwalasz dziecku zobaczyć jak włącza się robota kuchennego i jak on działa.

8. Zaspakajaj dziecięcą ciekawość Jeżeli dziecko koniecznie chce poznać jak coś działa/wygląda/smakuje, to np. opisane wcześniej rozkręcania krzeseł można dziecku załatwić w inny sposób. Ja często zamiast tego idę z chłopakami do garażu, daję im narzędzia, starą deskę albo meble i jazda! Wtedy nawet piła ręczna jest w ruchu, wióry się sypią, młotki wbijają gwoździe itd.

9. Trzymaj w domu porządek. Jeżeli w domu jest bałagan, to dużo łatwiej przeoczyć, że coś cennego zostało w zasięgu rąk dziecka. Zatem zorganizuj sobie miejsce na cenne przedmioty, biżuterię itp. Oczywiście powinno ono być poza zasięgiem (i najlepiej wiedzą) dziecka. Niby wszyscy to wiemy, a nie zawsze o tym pamiętamy. Samemu zachowując porządek przy okazji dajesz dobry przykład dziecku i uczysz je w ten sposób sprzątania po sobie, chowania rzeczy na swoje miejsce.

10. Organizuj dziecku czas. Dziecko robi najgorsze rzeczy gdy się nudzi i gdy ma za dużo czasu dhodzi po domu i z nudów często niszczy mieszkanie. Jest na to prosta sztuczka – jeżeli dziecko będzie zajęte nową zabawą, nie będzie myślało o tym, co tu jeszcze zniszczyć. Spędzaj z dzieckiem czas. Jeżeli masz go za mało, to możesz prostymi sposobami wygospodarować go trochę więcej. Jak to zrobić? Wychodzimy Ci naprzeciw, przygotowaliśmy na ten temat specjalny darmowy poradnik pt “.8 sposobów na więcej czasu dla dzieci”. Dostęp do dokumentu wymaga zapisania się na biuletyn. Jeżeli zapiszesz się na prenumeratę biuletynu w mailu zwrotynym otrzymasz dostęp do niego.

Musisz przyjąć do wiadomości, że posiadanie dziecka wiąże się z ryzykiem zniszczenia twojego mienia. Pomyśl, czy warto denerwować się gdy dziecko coś zniszczy? Czy nie lepiej czasami potraktować wypadki zniszczenia domu z przymrużeniem oka? Czasami warto dać spokój i nie być perfekcjonistą(tką). Gdy w domu są dzieci, utrzymanie domowych przedmiotów w nienaruszonym stanie jest bardzo trudne.

Lista rzeczy, które potencjalnie mogą być zniszczone przez dzieci

  • meble
  • sprzęt elektroniczny
  • sprzęt kuchenny
  • wyposażenie łazienki
  • książki
  • wartościowe pamiątki
  • dywany
  • ściany, podłogi

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+