10. miesiąc życia

10 miesiąc

Rozwój fizyczny
Stale Maleje przyrost wagi ciała. Choć nadal dziecko rozwija się dynamicznie, potrafi przytyć przez miesiąc pół kilograma. Właśnie potroiło swoją wagę urodzeniową. Ma zwykle trzy lub cztery zęby, są to dwa przyśrodkowe siekacze dolne i dwa górne. Wszystkie dzieci osiągają umiejętność swobodnego siedzenia z wyprostowanymi pleckami i rozłożonymi nóżkami. Stojąc przenosi ciężar ciała z jednej stopy na drugą, czasem podnosi jedną nogę. Jest to ważna umiejętność przygotowująca Twojego Maluszka do chodzenia. Jednak dziesiąty miesiąc upływa pod znakiem przemieszczania się w pozycji pionowej. Twój Malec będzie się przemieszczać na nóżkach trzymając się rączkami np. mebli. Zawsze, kiedy tylko możliwe stara się pokonywać przeszkody. Chwytanie przedmiotów staje się teraz niezwykle sprawne, jednak dalej ćwiczy koordynację ruchów paluszków. Malec potrafi chwycić dwie zabawki rączkami, a następnie bawić się postukując jedną o drugą.

Rozwój umysłowy
Zapomnij o zabawkach – Twoje dziecko najbardziej fascynują przedmioty codziennego użytku. Zrzucanie książek z półek, wywracanie roślin doniczkowych, wrzucanie przedmiotów do sedesu sprawia dziesięciomiesięcznemu dziecku niezwykłą frajdę. Ma już swoje ulubione zabawki i potrafi je wskazać. Na tym etapie coraz częściej próbuje Cię naśladować np. rozmawia przez telefon lub czesze włosy. To nie tylko zabawa to nauka przez obserwację.

Rozwój społeczny
Twoje dziecko naśladuje już gesty, miny, dźwięki i różne czynności. Pytane o to „gdzie jest mama?” lub „gdzie jest piesek” będzie odwracać głowę i szukać wzrokiem. W tym okresie, kiedy widzi kogoś obcego, może zacząć zachowywać się zupełnie inaczej niż do tej pory. Reakcje lękowe na osoby postronne i mniej znane z czasem stopniowo osłabną. Nadal jednak Maluch zachowuje pewien dystans wobec „obcych”. Szkrab zaczyna wyrażać coraz bardziej złożoną gamę uczuć. Do jednych odnosi się z ufnością, do innych osób z niechęcią. Sam potrafi zachęcić Cię do swojej ulubionej zabawy. Zakrywa oczka, gdy nie chce abyś je widziała. Szuka towarzystwa i lubi by zwracano na niego uwagę.

Rozwój języka
Twojemu dziecku coraz lepiej idzie rozumienie i naśladowanie mowy. Wreszcie zrozumie, że słowo „tata” oznacza tatę, a „mama” mamę. Z dziesięciomiesięcznym dzieckiem można już komunikować się. Wytłumaczysz mu, że to buczenie to samochód, a ta pani z krótkimi włosami to babcia. Dziecko umie już wyrazić „Nie” poprzez kręcenie głową. Również doskonale rozumie słowo „nie” wypowiadane przez rodzica. Tym bardziej, że w tym okresie Twoje dziecko będzie zwiedzało mieszkanie i wielu rzeczy będziesz mu zabraniać.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+