4. miesiąc życia

4 miesiąc

Rozwój fizyczny
Dziecko przybiera na wadze nieco mniej niż w poprzednich miesiącach. Również przyrost wzrostu nie jest tak duży jak poprzednio. Obwód klatki piersiowej zaczyna być większy niż obwód główki Twojego dziecka. W czwartym miesiącu znacznie usprawnia się wzrok i słuch dziecka. Może samo chwilę się pobawić. Ustala się naturalny rytm życia. Czteromiesięczne dziecko śpi przeciętnie piętnaście godzin na dobę, potrafi przespać całą noc, w dzień jedynie ucina sobie dwie drzemki. Część dzieci ma stałe pory karmienia, jednak w tym okresie nawet głodne Maleństwo potrafi dłużej poczekać. Położone na brzuchu podnosi główkę i opiera się na przedramionach. Potrafi z plecków przewrócić się na bok, potem zacznie się przekręcać o 360 stopni. Możesz poznać, że Twój Maluch ma zamiar się przewrócić na bok: zaczyna się kołysać, wymachuje raczkami i nóżkami (ruchy te przypominają pływanie). Kiedy uświadomi sobie, że przewracanie sprawia mu przyjemność zacznie się turlać, więc uważaj na przykład podczas zmiany pieluszki – Twój Maluch jest szybszy niż Ci się wydaje! Podciągnięty do pozycji siedzącej trzyma głowę prosto w linii kręgosłupa. Celowo wyciąga rączki po zabawkę, a następnie otwiera buzie i próbuje umieścić w niej zabawkę. Potrafi chwytać całą dłonią bez użycia kciuka, jest to tak zwany „chwyt dłoniowy”. Twój Maluch oprócz wymawiania samogłosek zaczyna wymawiać spółgłoski, powtarza „gaga”, „dada”. Cmoka i wydyma usta. Do piątego miesiąca życia, jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie musi jeść żadnych innych pokarmów poza mlekiem.

Rozwój umysłowy
Twoje dziecko uczy się, że różne przedmioty mają różne kolory, kształty, wielkości, a nawet teksturę. Coraz bardziej interesuje się zabawkami, samo patrzenie na zabawkę sprawia mu przyjemność. Cieszy się grami i zabawkami, szczególnie tymi, które wydają różne dźwięki i odgłosy.

Rozwój społeczny
Maleństwo rozpoznaje ludzi ze swojego otoczenia. Głośno się śmieje, gaworzy. Kontakt utrzymuje przez godzinę lub dłużej. Potrafi bardzo sugestywnie wyrażać swoje emocje: niezadowolenie, gdy nikt się nim nie zajmuje; protest, gdy np. wyjmie mu się z ręki zabawkę; radość, gdy połaskocze się go np. po brzuszku.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+