5. miesiąc życia

5 miesiąc

Rozwój fizyczny
Na początku 5. miesiąca życia Maluch zazwyczaj podwaja swoją wagę urodzeniową. Przez miesiąc urósł około 2,5 cm, a od urodzenia około 10 cm. Proporcje ciała stopniowo zmieniają się, głowa w stosunku do reszty ciała rośnie wolniej. W piątym miesiącu widać wyraźnie przygotowywanie się całego ciała do siadania. Dziecko wydaje się zafascynowane światem oglądanym z pionu, a wyraźnie znudzone oglądaniem świata z poziomu. Twój ciekawski Maluszek prawdopodobnie już teraz będzie chciał raczkować, ale jeszcze na tym etapie nie będzie potrafił. Zamiast tego będzie „pływał”, ruszał rączkami i nóżkami w sposób przypominający pływanie, będzie robić „pompki”. Takie ruchy to bardzo przydatne ćwiczenia, wzmacniają mięśnie karku, ramion i klatki piersiowej. Leżąc na brzuszku Maleństwo potrafi kręcić się wokół własnej osi, niektóre dzieci potrafią też odpychać się rączkami do przodu i tyłu. Dziecko doskonali umiejętność poruszania się, szkoli koordynację ruchów i przygotowuje się do raczkowania. „Pomaga” przy ubieraniu prostując nogi i ręce przy naciąganiu nogawek czy rękawów, unosi pupę przy wkładaniu spodni. Jeśli jest taka potrzeba, na przykład gdy dziecko nie przybiera na wadze w tym miesiącu można podać pierwszy „dorosły” posiłek, np. zacząć od kleiku ryżowego.

Rozwój umysłowy
Twój Maluch zaczyna mieć kontrolę nad swoim ciałem. Pod koniec piątego miesiąca może zacząć przekładać przedmioty z jednej rączki do drugiej. Może nawet próbować chwycić butelkę do karmienia i włożyć ją do ust. Pięciomiesięczne dziecko ma już dobry wzrok i postrzega głębię, co może tłumaczyć jego fascynację poruszającymi się przedmiotami. W tym okresie zrozumie, że jego miś jest nadal jego misiem mimo, że leży „do góry nogami” lub do niego tyłem. Reaguje na głosy i odwraca się w kierunku rozmówcy. Przestaje płakać kiedy słyszy głos mamy. Naśladuje ruchy innych i wydaje wiele różnych dźwięków (wiele z nich jest dziecka własnymi odgłosami, inne to imitacje tego, co dziecko słyszało).

Rozwój społeczny
W tym okresie Twój Maluszek może zacząć bać się obcych. Oznacza to, że zna już swoje otoczenie (mamę, tatę, rodzeństwo, babcię i dziadka) i uczy się odróżniać bliskich od obcych. Oznacza to również, że Maluch ma coraz większą świadomość własnej odrębności – rozumie, że jest kimś innym niż mama i tata. Aby zwrócić na siebie uwagę często się śmieje i „mówi” po swojemu. Protestuje gdy ktoś chce mu zabrać zabawkę.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+