Żywienie niemowląt: po 12. miesiącu

Hurra! Roczne dziecko może jeść niemal wszystko, to, co dorosły. Rodzice powinni jednak zadbać o to, by żywność podawana dziecku była bezpieczna i zdrowa. Co to oznacza?

Wraz z końcem pierwszego roku życia, kończy się okres niemowlęctwa. Możesz iść z maluchem na spacer trzymając go za rączkę, podsuwać mu zabawki wymagające bardziej skomplikowanych działań: klocki o nieregularnych kształtach, bączka, czy piramidę z kółek. Ale najwięcej radości sprawiają pierwsze wypowiadane słowa, które rodzice zwykle słyszą między 9 a 12 miesiącem życia niemowlęcia.

Pokarmy stałe podstawą diety

Nadchodzi czas, kiedy zaczynają się kształtować smakowe upodobania malucha. Czy w związku z tym jest to właściwy moment, by odzwyczaić je od mleka mamy lub mleka modyfikowanego?

– „Nie należy odzwyczajać dziecka od piersi czy butelki na siłę.” – radzi dietetyk Justyna Jessa z Poradni Świadomej Mamy PrenaVita– „Dzieci zazwyczaj same regulują sobie moment rezygnacji z tej formy posiłków. Jednak podstawą diety na tym etapie powinny być pokarmy stałe.”

Ulubiona kaszka na śniadanie lub kolację

Ważnym daniem w diecie rocznego malucha jest kaszka lub kleik, przeznaczone dla dzieci powyżej 1. r. ż. – „Najlepiej podawać je na śniadanie. Poza kaszkami w diecie dziecka powinno się znaleźć również pieczywo, najlepiej typu graham. Można podawać je na kolację i drugie śniadanie.” – mówi dietetyk.
Powiązane artykuły

Produkty Humana zgodne z normami żywieniowymi
Już jest! Nowe mleko Humana Junior dla dzieci od 12.miesiąca
Kaszki dla niemowląt – mega wybór smaków

Ogromny wybór zdrowych kaszek proponuje Humana, przy czym warto pamiętać, że wszystkie kaszki Humana mogą być podawane małym dzieciom, nie tylko roczniakom. W ofercie są kaszki mleczne, bezmleczne a także do hipoalergicznego żywienia. Kaszki Humana zawierają różne treściwe dodatki, które np. uczą gryzienia i prawidłowych odruchów przy jedzeniu.

Jedną z najchętniej kupowanych przez rodziców w sklepie Kidy.pl jest Kaszka Humana mleczno-jabłkowa z sucharkami i bananami. Kaszka przyciąga uwagę malucha zapachem jabłek i bananów, zaś puszysta konsystencja z drobinkami sucharków zachęca do spróbowania.

Czas na krowie mleko? Niekoniecznie

Do tej pory niemowlęciu nie można było podawać mleka krowiego. Teraz to się zmieni. Jak potwierdza dietetyk, powyżej 12. miesiąca życia dziecko może zacząć jeść produkty mleczne, jednak nie zaleca się mleka surowego.

Lepsze będą sery twarogowe i napoje fermentowane typu jogurty i maślanki. Korzystniejsze są również produkty naturalne, tzn. bez zawartości substancji barwiących i smakowych. „Ponieważ w tym wieku dopiero kształtuje się smak dziecka, nie należy przyzwyczajać go do potraw bardzo słodkich, czy bardzo słonych.” – radzi Justyna Jessa.

Jeśli myślimy o podaniu dziecku przekąski typu jogurt warto sięgnąć po deserki mleczne Humana, wyprodukowane na bazie zsiadłego mleka.
Dzieci w tym wieku chętnie piją gotowe mleka Humana. Po 12. miesiącu maluszek może pić wszystkie 3 rodzaje gotowych mlek Humana, w tym Gotowe do picia mleko Humana ze zbożem i miodem, które zawiera wiele cennych substancji odżywczych, w tym kwasy Omega 3, które wspierają rozwój mózgu i komórek nerwowych. Odpowiednim też dla roczniaka będzie mleko dla dzieci od 12. miesiąca Humana 4 Premium lub Humana Junior – nowości na polskim rynku.

Co nie powinno trafić na talerz rocznego dziecka?

Mimo, że układ pokarmowy jest już wystarczająco dojrzały, aby jadać większość „dorosłych” pokarmów, to jednak są takie, których należy unikać. Należą do nich grzyby, surowe mięso , np. tatar, wędzony łosoś, surowe jaja, margaryny, pokarmy smażone i bardzo tłuste (fast food, chipsy, paluszki), ciasta kremowe i ciasto francuskie, potrawy z dodatkiem mieszanek przypraw (typu Wegeta, Kucharek) i dużych ilości soli oraz konserwantów.

Słodycze – okazjonalnie

– „Warto jak najwcześniej uczyć dziecko, że słodycze jada się tylko okazjonalnie. Słodkie przysmaki nie mogą znajdować się nieustannie w zasięgu wzroku malucha.” – uważa dietetyk Justyna Jessa.

Oczywiście nie należy przesadzać z zabranianiem jedzenia czekolady, czy ciastka, gdyż dziecko tym bardziej będzie się o nie dopominać. Można dawać dziecku słodycze (oczywiście w niezbyt dużej ilości) np. w weekend po obiedzie lub w formie podwieczorku ale nigdy nagrody, czy pocieszenia!

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+